Skocz do zawartości

Zdjęcie

Paszport dla dziecka bez zgody ojca

26 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Prawo

Admin Prawo

Zaawansowany użytkownik

• Administratorzy forów
  • 671445 postów

Napisano 18 grudzień 2014 - 12:14

Do wyrobienia paszportu dla dziecka wymagana jest, co do zasady, zgoda obojga rodziców posiadających pełnię władzy rodzicielskiej. Kiedy zgoda drugiego rodzica (ojca) nie jest wymagana? W jakich sytuacjach orzeczenie sądu opiekuńczego może zastąpić tą zgodę?

Powrót do artykułu: Paszport dla dziecka bez zgody ojca

#2 Guest__Michalina

Guest__Michalina
  • Goście

Napisano 18 grudzień 2014 - 12:14

Czyli praktycznie rzecz biorąc z wnioskiem o wydanie paszportu dla dziecka do urzędu powinna udać się cłarodzina: dziecko (bo musi złożyc odciski palców) i obydwoje rodzice (by podpisem na wniosku potwierdzić swoją zgodę na wydanie paszportu)? Moim zdaniem to absurd i nadmierna biurokratyzacja.

#3 Guest_iskra

Guest_iskra
  • Goście

Napisano 21 styczeń 2015 - 21:03

zgadzam się z tobą Michalina!!! bzdóra totalna!!!!!!!!!

#4 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 17 listopad 2015 - 09:49

Witam czyli w momencie kiedy ojciec dziecka ma ograniczona wladze rodzicielska pod wzgledem decydowania o wyjazdach zagranicznych to moze tylko udac sie matka po paszport?

#5 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 17 listopad 2015 - 11:41

Witam czyli w momencie kiedy ojciec dziecka ma ograniczona wladze rodzicielska pod wzgledem decydowania o wyjazdach zagranicznych to moze tylko udac sie matka po paszport?

Jeśli tak jest stwierdzone w dokumencie sądowym, to tak.

#6 Guest_asia

Guest_asia
  • Goście

Napisano 12 styczeń 2016 - 16:08

witam mam takie pytanie jezeli ojciec dziecka przebywa w zakładzie karnym i ma wstrzymane prawa to tez potrzebna jest zgoda jego ?

#7 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 13 styczeń 2016 - 13:03

witam mam takie pytanie jezeli ojciec dziecka przebywa w zakładzie karnym i ma wstrzymane prawa to tez potrzebna jest zgoda jego ?

Zgoda nie trzeba, jeśli ma całkowicie odebrane prawa rodzicielskie.

#8 Guest_pogokot

Guest_pogokot
  • Goście

Napisano 01 luty 2016 - 09:12

Witam, napisali panstwo interesujacy fragment:,,14 ust. 2 tejże ustawy, zgodnie z którym jeżeli uzyskanie zgody jednego z rodziców jest niemożliwe lub znacznie utrudnione, dokument paszportowy za granicą może być wydany za zgodą tylko jednego z rodziców, o ile przemawia za tym dobro małoletniego, a także ust. 3, zgodnie z którym w przypadku gdy małoletni przebywa za granicą bez opieki rodziców, paszport tymczasowy może być wydany bez ich zgody.,, W jaki sposob udowodnic, ze uzyskanie zgody jest utrudnione? Nie wiem gdzie przebywa ojciec mojego dziecka od 8 lat, ja mieszkam za granica.

#9 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 01 luty 2016 - 09:57

W jaki sposob udowodnic, ze uzyskanie zgody jest utrudnione? Nie wiem gdzie przebywa ojciec mojego dziecka od 8 lat, ja mieszkam za granica.

Najlepiej powiedzieć prawdę, czyli tak, jak jest, może uwierzą, bo przecież pewnych spraw nie da się udowodnić.

#10 Guest_Anna

Guest_Anna
  • Goście

Napisano 23 listopad 2016 - 10:20

Witam. Moja córka skończyła 16 lat Jej ojciec ma ograniczone prawa do dziecka - wyrok z sądu. Czy w obecnej sytuacji potrzebuję jego podpisu/zgody, aby wyrobić córce paszport? 5 lat temu była ta sama sytuacja i w biurze paszportowym poinformowano mnie, ze nie potrzebuje jego podpisu i bez problemu otrzymałam paszport córki. Czy od tamtej pory coś się zmieniło prawnie w tej kwestii?

#11 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 23 listopad 2016 - 19:07

Witam. Moja córka skończyła 16 lat Jej ojciec ma ograniczone prawa do dziecka - wyrok z sądu. Czy w obecnej sytuacji potrzebuję jego podpisu/zgody, aby wyrobić córce paszport? 5 lat temu była ta sama sytuacja i w biurze paszportowym poinformowano mnie, ze nie potrzebuje jego podpisu i bez problemu otrzymałam paszport córki. Czy od tamtej pory coś się zmieniło prawnie w tej kwestii?

Jeśli 5 lat temu córka dostała paszport bez problemu, to teraz także powinna go dostać, bo nic nie zmieniło się od tamtego czasu.

#12 Guest_Basia

Guest_Basia
  • Goście

Napisano 08 styczeń 2017 - 17:41

Ja mam pytanie ojciec dziecka zanim sam wyjechał za granicę cztery lata temu wyraził zgodę na dowód osobisty i paszport, moje pytanie brzmi czy potrzebuje znowu jego zgody jak będę chciała wyrabiać ponownie paszport

#13 Guest_Basia

Guest_Basia
  • Goście

Napisano 09 styczeń 2017 - 10:19

Witam .mieszkamy z synem za granica ,pierwszy paszport ojciec podpisal ( nie ma ograniczonych praw ) teraz konczy sie data waznosci paszportu i chcemy wyrobic drugi ,teraz znowu ojciec z czystej msciwosci nie chce Go podpisac. Co robic

#14 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 09 styczeń 2017 - 12:44

Witam .mieszkamy z synem za granica ,pierwszy paszport ojciec podpisal ( nie ma ograniczonych praw ) teraz konczy sie data waznosci paszportu i chcemy wyrobic drugi ,teraz znowu ojciec z czystej msciwosci nie chce Go podpisac. Co robic

Załatwić sprawę sądownie, innej drogi nie ma.

#15 Guest_ania

Guest_ania
  • Goście

Napisano 03 luty 2017 - 19:50

Basiu musisz mieć ojca razem ze sobą w paszportowym, bądź jeśli ojciec mieszka za granicą to musi udać się albo do ambasady albo do notariusza i spisać ci pozwolenie o wyrobienie dziecku paszportu, ale musisz pamiętać dokument ten musi mieć specjalną pieczątkę APOSTILE co oznacza wydanie na zewnątrz czyli że dokument jest ważny po za granicami kraju w którym on sam przebywa. Bądź go sprowadzisz do polski i jeśli w Polsce załatwi taki dokument to wtedy nie musisz mieć pieczątki APOSTILE. Wszystko to przerobiłam sama osobiście dlatego Ci pisze. Chociaż mi się udało jeszcze inną drogą bo ja pozbawiłam ojca całkowicie praw do dziecka, a i tak nie uwierzysz mimo że ma zabrane prawa teraz właśnie musze wyrobic dziecku paszport i mimo ze ma prawa zabrane to musze miec pismo z sądu że od momentu zabrania mu tych praw nie ubiegał się o nie na nowo. pozdrawiam

#16 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 19 kwiecień 2017 - 19:57

EX chce żąda paszportu lub grozi ograniczeniem władzy rodzicielskiej . Jej obecny partner mieszka i pracuje za granicą , boję się że chce wywieźć 3 letniego syna z Polski :( Jak się przed tym bronić ?

#17 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 20 kwiecień 2017 - 11:36

EX chce żąda paszportu lub grozi ograniczeniem władzy rodzicielskiej . Jej obecny partner mieszka i pracuje za granicą , boję się że chce wywieźć 3 letniego syna z Polski sad.png Jak się przed tym bronić ?

Przed wywiezieniem dziecka praktycznie nie obronisz się. A jeśli nie wydasz dobrowolnie zgody na paszport, Twoja była pójdzie do sądu.

#18 Guest_Monika

Guest_Monika
  • Goście

Napisano 04 listopad 2017 - 10:43

Przebywam z córką za granicą, od 3 lat mieszkamy we Włoszech. Ojciec nie zgadzał się na wyjazd córki na stałe za granicę, procesowałam się o to i wygrałam. Zawarliśmy porozumienie, gdzie zobowiązałam się przywozić córkę 3 razy w roku, aby umożliwić jej kontakt z ojcem. Córce wyszła ważność dowodu osobistego a ojciec, który tak walczył o kontakty z nią NIE WYRAŻA ZGODY na wyrobienie paszportu. Jestem z córka "zablokowana"we Włoszech, nie możemy się stąd ruszyć, bo linię lotnicze nie chcą umożliwić jej przelotu na nieważnym dokumencie a ambasada rozkłada ręce. Domagają się zgody ojca, który jej nie da. Działania jego są celowe, chce po prostu uprzykrzyć nam życie. Z tego samego powodu nie zgadzał się na wyjazd córki za granicę i domagał się organizowanych przeze mnie widzeń. Teraz sam te widzenia uniemożliwia nie wyrażając zgody na wyrobienie paszportu. Jak można skorzystać z art. 14 ust. 2? Dziecko ma uniemożliwiony powrót do kraju przez celowe działanie ojca, skoro to nie przemawia za wydaniem zgody na wydanie paszportu to co? Czy to możliwe, że ambasada w żaden sposób nie może nam pomóc w powrocie do domu? Ojciec dziecka w tak perfidny sposób może działać bezkarnie na szkodę dziecka? Ambasada wysyła mnie do sądu w Polsce, każe składać wnioski, ale jak mam to zrobić? Przecież nie mogę polecieć sama do kraju a dziecka zostawić tutaj! Nie stać mnie na opłacenie adwokata, żeby zajął się tym w moim imieniu a nawet gdyby było mnie stać to musimy pilnie wrócić do kraju na pogrzeb bliskiego członka rodziny a te procedury będą trwać tygodniami! Mamy XXI w, Unie Europejską, strefę Shengen a ja tkwię tutaj i nie mogę się ruszyć, bo ojciec córki jest ponad prawem i robi co chce.

#19 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 05 listopad 2017 - 12:36

Przebywam z córką za granicą, od 3 lat mieszkamy we Włoszech. Ojciec nie zgadzał się na wyjazd córki na stałe za granicę, procesowałam się o to i wygrałam. Zawarliśmy porozumienie, gdzie zobowiązałam się przywozić córkę 3 razy w roku, aby umożliwić jej kontakt z ojcem. Córce wyszła ważność dowodu osobistego a ojciec, który tak walczył o kontakty z nią NIE WYRAŻA ZGODY na wyrobienie paszportu. Jestem z córka "zablokowana"we Włoszech, nie możemy się stąd ruszyć, bo linię lotnicze nie chcą umożliwić jej przelotu na nieważnym dokumencie a ambasada rozkłada ręce. Domagają się zgody ojca, który jej nie da. Działania jego są celowe, chce po prostu uprzykrzyć nam życie. Z tego samego powodu nie zgadzał się na wyjazd córki za granicę i domagał się organizowanych przeze mnie widzeń. Teraz sam te widzenia uniemożliwia nie wyrażając zgody na wyrobienie paszportu. Jak można skorzystać z art. 14 ust. 2? Dziecko ma uniemożliwiony powrót do kraju przez celowe działanie ojca, skoro to nie przemawia za wydaniem zgody na wydanie paszportu to co? Czy to możliwe, że ambasada w żaden sposób nie może nam pomóc w powrocie do domu? Ojciec dziecka w tak perfidny sposób może działać bezkarnie na szkodę dziecka? Ambasada wysyła mnie do sądu w Polsce, każe składać wnioski, ale jak mam to zrobić? Przecież nie mogę polecieć sama do kraju a dziecka zostawić tutaj! Nie stać mnie na opłacenie adwokata, żeby zajął się tym w moim imieniu a nawet gdyby było mnie stać to musimy pilnie wrócić do kraju na pogrzeb bliskiego członka rodziny a te procedury będą trwać tygodniami! Mamy XXI w, Unie Europejską, strefę Shengen a ja tkwię tutaj i nie mogę się ruszyć, bo ojciec córki jest ponad prawem i robi co chce.

Niestety, nie masz innej możliwości, jak przyjechać do Polski i załatwiać sprawę wydania zezwolenia na paszport w sądzie. Raczej nikogo to nie będzie obchodziło, co w tym czasie zrobisz z dzieckiem, ani czy stać Cię na adwokata.Może załatw sobie pełnomocnictwo dla kogoś z rodziny, żeby reprezentował Cię przed sądem, tak też można.

#20 Guest_Miki

Guest_Miki
  • Goście

Napisano 22 listopad 2017 - 10:48

Witam, dziecko majace paszport 5 letni na ktorym konczy sie waznosc? Czy sa potrzebne ponownie podpisy obojga rodzicow?.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych