Skocz do zawartości

Zdjęcie

Podstawa wyliczenia zasiłku chorobowego po urlopie rodzicielskim

zasiłek chorobowy urlop macierzyński urlop rodzicielski podstawa wyliczenia zasiłku

wróć do serwisu Kadry 2 odpowiedzi w tym temacie

#1 Grażyna1975

Grażyna1975

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 2 postów

Napisano 12 grudzień 2014 - 10:53

Witam,

Mam pytanie dotyczące podstawy wyliczenia zasiłku chorobowego.

Jestem zatrudniona na umowie o pracę. W latach 2010-2011 oprócz pensji zasadniczej przydarzyło mi się wziąć kilka raczej pokaźnych premii. Na podstawie tego okresu zatrudnienia (12 mies.) wyliczany do tej pory był mój zasiłek chorobowy, a premie wliczane były do podstawy zasiłku chorobowego, co skutkowało tym że „dniówka” chorobowego de facto była wyraźnie większa niż gdybym normalnie była w pracy – mimo wypłacania 80% wyliczonej stawki dziennej. Od tamtego czasu nie zdarzyła się większa niż 3 mies. przerwa od zwolnienia lekarskiego (własne lub opieka nad chorym dzieckiem), więc okres, będący podstawą do wyliczenia wysokości zasiłku chorobowego nie ulegał zmianie.

W 2013 r. zaszłam w ciążę – ze względu na jej ciężki przebieg sporą jej część przebywałam na zwolnieniu lekarskim. Moje dziecko szczęśliwie urodziło się na pocz. 2014 r. Skorzystałam z możliwości przebywania na urlopie rodzicielskim po zakończeniu urlopu macierzyńskiego (pobierając najpierw 100%, a później 60% wyliczonej kwoty zasiłku). Urlop rodzicielski kończy mi się w najbliższych tygodniach.

Moje pytanie: jeżeli po powrocie do pracy zachoruję, to czy okres, na podstawie którego wyliczany jest zasiłek chorobowy zmieni się, czy też nie?

Innymi słowy, czy urlop macierzyński i rodzicielski jest tak samo traktowany jak „zwykłe” zwolnienie lekarskie w kontekście braku co najmniej 3 miesięcznej przerwy od zwolnienia, powodującej zmianę okresu, na podstawie którego wyliczono podstawę zasiłku?

Z góry dziękuję za pomoc i wyjaśnienia.

Pozdrawiam

Grażyna

#2 Maria

Maria

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 3633 postów
  • LokalizacjaMAŁOPOLSKA

Napisano 12 grudzień 2014 - 11:03

Podstawa taka sama jak do macierzyńskiego.

USTAWA z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa:

Art. 43. Podstawy wymiaru zasiłku nie ustala się na nowo, jeżeli między okresami pobierania zasiłków zarówno tego samego rodzaju, jak i innego rodzaju nie było przerwy albo przerwa była krótsza niż 3 miesiące kalendarzowe.

#3 Grażyna1975

Grażyna1975

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 2 postów

Napisano 12 grudzień 2014 - 11:30

Podstawa taka sama jak do macierzyńskiego.

USTAWA z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa:

Art. 43. Podstawy wymiaru zasiłku nie ustala się na nowo, jeżeli między okresami pobierania zasiłków zarówno tego samego rodzaju, jak i innego rodzaju nie było przerwy albo przerwa była krótsza niż 3 miesiące kalendarzowe.

Bardzo dziękuję za ekspresową odpowiedź.

Pozdrawiam i życzę miłego dnia,

Grażyna

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: zasiłek chorobowy, urlop macierzyński, urlop rodzicielski, podstawa wyliczenia zasiłku

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych