Skocz do zawartości

- - - - -

Świadectwo pracy, wypisane poprawnie?

świadectwo pracy

wróć do serwisu Księgowość 3 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Karolina

Guest_Karolina
  • Goście

Napisano 02 grudzień 2014 - 13:16

Witam serdecznie

Mam pytanie dotyczące poprawnego wypisania świadectwa pracy przez mojego pracodawcę. Chodzi tu głównie o kilka punktów.

1.  Ust. 4 pkt 1. Informacja o urlopie wypoczynkowym

1) wykorzystał urlop wypoczynkowy w wymiarze: 26 dni urlopu 208 godzin

(Pracowałam na 3/4 etatu czy nie powinno być w tym miejscu 20 dni urlopu 160 godzin? w rzeczywistości wybrałam 20 dni urlopu ale nie znam się na tym, gdzieś się dowiedziałam,że się zaokrągla do 26 dni...itp.)

2.Ust. 4 pkt 9. Informacja o wykorzystanych uprawnieniach, które wynikają z ustaw, wewnętrznych regulacji obowiązujących u danego pracodawcy, a mają wpływ na ich uzyskanie u nowego pracodawcy

tu mam wpisane od kiedy do kiedy przebywałam na urlopie macierzyńskim,dodatkowym urlopie macierzyńskim, urlopie rodzicielskim. Chyba takiej informacji nie powinno zawierać świadectwo pracy?a już na pewno nie w tym punkcie.

3.Ustęp 6. Informacje uzupełniające

tutaj mam brak jakichkolwiek danych. Mój pracodawca zalega mi z pensją zasądzoną przez wyrok z Sądu pracy oraz za zaległy urlop wypoczynkowy.Złożyłam też u niego rozwiązanie umowy o pracę przez pracownika zgodnie z artykułem 55 § 1¹ kodeksu pracy i tutaj należy mi się odszkodowanie w wysokości 3 miesięcznego wynagrodzenia.

Czy nie powinien wpisać w tym miejscu takiej informacji?ale chyba dokładnych kwot nie musi?

Oczywiście w świadectwie mam zapis,że stosunek pracy ustał w wyniku rozwiązania umowy przeze mnie z winy pracodawcy.

Niech mi ktoś mądry poradzi,czy wydane świadectwo pracy jest prawidłowe.Bardzo proszę o w miarę szybką odpowiedź ponieważ będę zmuszona wysłać pracodawcy pismo w ciagu 7 dni o sprostowanie.

#2 Witch

Witch

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8823 postów

Napisano 02 grudzień 2014 - 18:40

ust 4.1

20 dni tj 160 godzin

W ust. 6 pracodawca zamieszcza informację:
   1) o należnościach ze stosunku pracy uznanych przez niego i niewypłaconych pracownikowi do dnia ustania stosunku pracy z powodu braku środków finansowych;
   2) na żądanie pracownika:
 - o wysokości i składnikach wynagrodzenia,
     - o uzyskanych kwalifikacjach,
   - o prawomocnym orzeczeniu sądu pracy o przywróceniu pracownika do pracy lub przyznaniu mu odszkodowania, gdy zachodzi przypadek określony w § 5 ust. 3 rozporządzenia, przy czym pracodawca, uzupełniając treść świadectwa pracy o tę informację, podpisuje ją i opatruje datą.

jeżeli w okresie zatrudnienia pracownik wykorzystał w całości dodatkowy urlop macierzyński lub rodzicielski, nie ma to wpływu na uprawnienia pracownicze u kolejnego pracodawcy, nie umieszcza się takich informacji w świadectwie pracy 

#3 Guest_Karolina

Guest_Karolina
  • Goście

Napisano 03 grudzień 2014 - 16:00

dzięki za odpowiedź ,mam jeszcze krótkie pytanie. Czy wysyłając pracodawcy wniosek o sprostowanie świadectwa pracy, powinnam do niego dołączyć oryginał?gdzieś przeczytałam, że oryginał odsyłam dopiero wtedy jak dostanę nowe świadectwo pracy.Czy tak rzeczywiście jest?

#4 Sobi

Sobi

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 893 postów
  • LokalizacjaWwa

Napisano 03 grudzień 2014 - 18:54

Najważniejsze, żeby dotarło pismo o sprostowaniu do pracodawcy. Możesz wskazać, że błędnie wypisane zostanie zwrócone a najwygodniej bedzie je wysłać za jednym razem, od razu.

Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 15 maja 1996 roku w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu wydania i prostowania (Dz. U. Nr 60, poz. 282 z późn. zm.)

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: świadectwo pracy

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych