Skocz do zawartości

Zdjęcie

Odrzucenie spadku a zrzeczenie się dziedziczenia

21 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Prawo

Admin Prawo

Zaawansowany użytkownik

• Administratorzy forów
  • 672313 postów

Napisano 14 listopad 2014 - 12:31

Zarówno odrzucenie spadku jak i zrzeczenie się dziedziczenia to dwie instytucje prawa cywilnego, których celem jest wyłączenie od dziedziczenia. Jaka jest zatem różnica między odrzuceniem spadku a zrzeczeniem się dziedziczenia?

Powrót do artykułu: Odrzucenie spadku a zrzeczenie się dziedziczenia

#2 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 14 listopad 2014 - 12:31

Rola oświadczenia o odrzuceniu spadku znacząco zmieni się w 2015 roku. Więcej w tej kwestii w tekście http://www.infor.pl/...-do-2015-r.html

#3 Guest_jatoja

Guest_jatoja
  • Goście

Napisano 20 listopad 2014 - 20:29

Mój dziadek, matka i ojciec mają kolosalne długi i komornika na karku. Ja mam 18 lat i chodze jeszcze do szkoły, więc nie mam dochodu. Czy mogę za życia założyć sprawę w sądzie, aby po śmierci któregoś z nich, nie płacić ich długów. Majątku nie mają, więc nic nie będę dziedziczyć.

#4 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 01 grudzień 2014 - 21:48

przekroczenie 6 miesiecznego okresu pdrzucenia spadku przez wnuki z winy sadu

#5 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 04 marzec 2015 - 13:20

Trudno mi zrozumieć te niektóre przepisy, ale w chwili obecnej mam ciężką sytuację finansową i nie mam za bardzo kogo się doradzić jak uniknąć płacenia długu po ojcu? Mógłby mi ktoś podpowiedzieć? W sprawie spadkowej pomagał mi bardzo notariusz Tarkowski z Wrocławia i wiem, że najlepiej o takich sprawach rozmawiać z fachowcami, ale może tu też mi ktoś doradzi?

#6 Guest_Ola

Guest_Ola
  • Goście

Napisano 08 marzec 2015 - 00:46

Mój dziadek, matka i ojciec mają kolosalne długi i komornika na karku. Ja mam 18 lat i chodze jeszcze do szkoły, więc nie mam dochodu. Czy mogę za życia założyć sprawę w sądzie, aby po śmierci któregoś z nich, nie płacić ich długów. Majątku nie mają, więc nic nie będę dziedziczyć.

U notariusza z rodzicami umowa zrzeczenia sie dziedziczenia w formie aktu notarialnego koniecznie

#7 Guest_jakjak

Guest_jakjak
  • Goście

Napisano 10 maj 2015 - 20:19

zrzeczenie się nabytego spadku po babci na siostrę bedzie potrzebne do tego akt notarialny i osobiste wstawienie sie, czy?

#8 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 11 maj 2015 - 12:35

zrzeczenie się nabytego spadku po babci na siostrę bedzie potrzebne do tego akt notarialny i osobiste wstawienie sie, czy?

Wstawić to się możesz jak za dużo wypijesz. Chyba chodziło Ci o stawienie się u notariusza? A niby jak masz załatwisz sprawę, jeśli nie przyjdziesz osobiście do notariusza?

#9 Guest_Ania

Guest_Ania
  • Goście

Napisano 16 listopad 2015 - 23:00

czy jeśli odrzuce spadek po babci to przy ustalaniu zachowku, którego będzie dochodził mój wujek po babci, moja część dziedziczenia przechodzi na innych.

#10 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 17 listopad 2015 - 11:23

czy jeśli odrzuce spadek po babci to przy ustalaniu zachowku, którego będzie dochodził mój wujek po babci, moja część dziedziczenia przechodzi na innych.

Tak, odrzucasz spadek i Twoja część przechodzi na rodzinę.

#11 Guest_Sedes_z_Szaletu

Guest_Sedes_z_Szaletu
  • Goście

Napisano 25 maj 2016 - 21:22

Artykuł wprowadza niestety w błąd, ponieważ skutki odrzucenia spadku są odmienne w przypadku dziedziczenia testamentowego, niż w sytuacji dziedziczenia ustawowego. O ile odrzucenie spadku przy dziedziczeniu ustawowym powoduje rzeczywiście skutki takie, jak gdyby spadkobierca odrzucający nie dożył otwarcia spadku, ergo: udział, jaki by mu przypadał przypada jego zstępnym, o tyle odrzucenie spadku przez spadkobiercę testamentowego powoduje proporcjonalny przyrost udziałów spadkowych przypadających pozostałym spadkobiercom testamentowym. (tzw. PRZYROST). Odrzucony spadek "z testamentu" NIE PRZECHODZI na spadkobierców odrzucającego. To bardzo istotna różnica !

#12 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 05 czerwiec 2016 - 01:42

Jesli dostalam mieszkanie

#13 Guest_chcąca wiedzieć

Guest_chcąca wiedzieć
  • Goście

Napisano 26 listopad 2016 - 14:25

Mam pytanie.W lutym zmarł mój ojciec.Mama żyje.Rodzeństwa jest nas czworo.We wrześniu odbyła się sprawa o stwierdzenie nabycia spadku na której orzeczono,że mama dziedziczy 1/4 a my dzieci 3/16.Teraz mama chce żebyśmy się zrzekli swojej części na nią.Pytanie w związku z tym-czy muszę? zaznaczam,że nie chcę,żeby mnie spłacała.

#14 Guest_Krzysiek

Guest_Krzysiek
  • Goście

Napisano 08 grudzień 2016 - 18:08

Witam czy po przyrodnim bracie , czyli po jego śmierci mogę dziedziczyć jego długi np...kredyt w banku

#15 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 09 grudzień 2016 - 12:16

Witam czy po przyrodnim bracie , czyli po jego śmierci mogę dziedziczyć jego długi np...kredyt w banku

Jeśli bliższa jego rodzina odrzuci spadek, to tak.

#16 Guest_Iga

Guest_Iga
  • Goście

Napisano 21 styczeń 2017 - 14:38

Jestem zainteresowana odpowiedzią na pytanie - chcąca wiedzieć- Iga

#17 Guest_j23

Guest_j23
  • Goście

Napisano 21 styczeń 2017 - 14:48

Mam pytanie.W lutym zmarł mój ojciec.Mama żyje.Rodzeństwa jest nas czworo.We wrześniu odbyła się sprawa o stwierdzenie nabycia spadku na której orzeczono,że mama dziedziczy 1/4 a my dzieci 3/16.Teraz mama chce żebyśmy się zrzekli swojej części na nią.Pytanie w związku z tym-czy muszę? zaznaczam,że nie chcę,żeby mnie spłacała.

Bezsensowe pytanie. Mama chce i chcieć może. NIE musisz się zrzekać swojej części, ale możesz. Możesz ze swoją częścią zrobić co zechcesz, bo to jest TWOJA WŁASNOŚĆ. Chyba proste, notariusz nie tłumaczył?. Nadmieniam jednak, że bycie właścicielem to nie tylko miód ale i zobowiązania.

#18 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 15 luty 2017 - 15:12

witam, chce sie zrzec spadku po zmarlych rodzicach. nie zostawili testamentu.. nadmieniam ze obecnie w domu po rodzicach zyje chory psychicznie brat. co mam robic aby zrzec sie praw do dziedziczenia

#19 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 16 luty 2017 - 09:42

witam, chce sie zrzec spadku po zmarlych rodzicach. nie zostawili testamentu.. nadmieniam ze obecnie w domu po rodzicach zyje chory psychicznie brat. co mam robic aby zrzec sie praw do dziedziczenia

Po śmierci rodziców to już tylko możesz odrzucić spadek, bo zrzeczenie się dziedziczenia odbywa się za życia spadkodawców. Możesz to zrobić w sądzie lub u notariusza.

#20 Guest_aga

Guest_aga
  • Goście

Napisano 30 marzec 2017 - 15:00

witam.3lata temu zmarł moj mąż , zrzekłam sie spadku ja i dzieci,,,dzisiaj sie dowiedziałam ze komornik wchodzi na mieszkanie w ktorym mieszkałam z mężem do jego smierci. Od 3 lat tam nie mieszkam .Czy komornik ma prawo wejsc do mieszkania i na konto jesli sie zrzekłam spadku?

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Najnowsze tematy