Skocz do zawartości


sprzedaż samochodu - co z VAT?


wróć do serwisu Księgowość 2 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Karolek

Guest_Karolek
  • Goście

Napisano 12 listopad 2014 - 08:47

Witam, proszę o wyjaśnienia czy sprzedaż samochodu z majątku firmy, przy nabyciu którego nie przysługiwało prawo do odliczenia VAT w związku z zakupem na podstawie umowy kupna-sprzedaży, będzie podlegała opodatkowaniu 23% VAT na zasadach ogólnych, czy opodatkowaniu na zasadzie marży?#2 Ewa Kozak

Ewa Kozak

    Użytkownik

  • Członkowie
  • PipPip
  • 45 postów

Napisano 12 listopad 2014 - 13:51

Witam,

 

Decydując się na sprzedaż samochodu firmowego należy wystawić fakturę (nie fakturę VAT marża, ponieważ w większości przypadków sprzedaż środków trwałych nie może zostać poddana procedurze marży - w internecie znajdziesz opracowania na ten temat).

 

Wystawiając fakturę należy wskazać właściwą stawkę VAT - 23% lub "zw". To, która z nich będzie miała zastosowanie w konkretnym przypadku zależy od tego, czy był on wykorzystywany wyłącznie do celów działalności zwolnionej z VAT oraz od tego, czy przy jego nabyciu przysługiwało Ci prawo do odliczenia VAT.

 

Oznacza to, że nawet jeśli nie przysługiwało Ci prawo do odliczenia VAT od zakupu (ponieważ zakup nastąpił na podstawie umowy kupna-sprzedaży), ale wykorzystywałeś pojazd do celów działalności opodatkowanej VAT, wówczas musisz opodatkować sprzedaż samochodu standardową stawką 23% VAT.

 

Polecam lekturę artykułu pod adresem: http://poradnik.wfir...chodu-osobowego

 

Pozdrawiam.#3 Guest_pawka

Guest_pawka
  • Goście

Napisano 17 listopad 2014 - 21:28

oragny podatkowe troche zaczynają zmieniać zdanie w tym temacie. sa to interpretacje indywidualne ale na korzyść podatnika. w celu upewnienia najlepiej wystąpić o własną interepretację.

 

ITPP2/443-976/14/AP

 

ILPP2/443-243/14-4/MR

 

 

Dodaj odpowiedź  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Najnowsze tematy