Skocz do zawartości

Kategorie

Forum

Zdjęcie

Zasiełk wypadkowy - umowa zlecenie

zlecenie wypadek zasiłek choroba wynagrodzenie

wróć do serwisu Kadry 10 odpowiedzi w tym temacie

#1 Ambroży Kleks

Ambroży Kleks

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 42 postów

Napisano 06 listopad 2014 - 12:53

Witam Bractwo Biurowe smile.png

Znowu trafiam na problem, którego nie umiem rozwiązać.

Sytuacja jest taka:

- jest sobie pracownik na umowie-zlecenie,

- nieszczęśliwie ulega wypadkowi podczas wykonywania tegoż zlecenia,

- trzeba mu naliczyć zasiłek wypadkowy, tylko nie wiem jak :/

Zaraz podam szczegóły, tylko czy znajdzie się jakaś dobra duszyczka i pomoże mi wyliczyć ów zasiłek?

Pomoc potrzebna pilnie. Pomożecie?

#2 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8195 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 06 listopad 2014 - 12:56

Napisz szczegółowe dane wypłat wraz z datami.Spróbujemy pomóc i wyjaśnić zasady naliczania zasiłku wypadkowego od umowy zlecenia.

#3 Ambroży Kleks

Ambroży Kleks

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 42 postów

Napisano 06 listopad 2014 - 13:17

Umowy:

1) 09.09-07.10.2014, wypł w 10/2014, brutto: 1.780,-, podst zdrow: 1.535,96

2) 08.10-31.10.2014, wypł w 11/2014 brutto: 700,-, podst zdrow: 604,03

tzn. będzie teraz wypłacona, a wraz z nią zasiłek.

Wypadek miał miejsce w październiku.

Przed umową nr 1 była też umowa-zlecenie, zakończona 15.08, czyli przerwa od 15.08 do 09.09 jest dłuższa niż 2 tyg. to ma znaczenie? czy tą wcześniejszą też należy uwzględnić przy wyliczaniu zaisłku?

#4 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8195 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 06 listopad 2014 - 14:56

Jeżeli była przerwa w wykonywaniu zlecenia,to zleceniobiorca był wyrejestrowany z ubezpieczeń,miedzy innymi z ubezpieczenia wypadkowego.

Skoro wypadek miał miejsce w październiku do podstawy przyjmujemy 1780 zł

!780 zł - 13,71% :30 dni= 51,20 zł brutto za 1 dzień zasiłku wypadkowego.

Zasiłek wypłacamy pracownikowi w kwocie brutto,na koniec roku podatkowego wystawiamy PiT 8c.

#5 Ambroży Kleks

Ambroży Kleks

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 42 postów

Napisano 06 listopad 2014 - 15:07

Dziękuję.

Ok, czyli biorę do wyliczeń podstawę zdrowotnego.

I zawsze dzielę na 30 dni, niezależnie od tego na jak długo została zawarta umowa (akurat w tym przypadku 29 dni)?

I jaki jest następny krok?

1) Mam te 51,20 za dzień, naliczam za ilość dni zwolnienia lek. do końca bieżącej umowy?

2) Jeśli zwolnienie ma dłuższy termin, to przekazuję dokumenty do ZUS?

3) w przypadku pracownika na etacie zasiłek wykazuję na LPŁ, a jak w przypadku zlecenia? Czy mam uwzględnić zasiłek przy wystawianiu rachunku?

4) Naliczam i płacę podatek PIT-4?

#6 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8195 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 06 listopad 2014 - 15:53

Zasiłek wypadkowy naliczasz tylko do końca trwania umowy,jeżeli zwolnienie jest dłuższe dokumenty przekazujesz wraz z protokołem wypadkowym do dalszej realizacji świadczenia do ZUS.Nie wiem w jakim programie kadrowo- płacowym pracujesz,rachunek wystawiasz za czas kiedy było wykonywane zlecenie,natomiast ja mam jeszcze listy do zleceń w przypadku naliczania zasiłku chorobowego lub zasiłku wypadkowego.jeżeli nie masz takiej opcji wyszukaj w internecie wzoru list płac do wypłaty zasiłku wypadkowego lub zrób sobie taką listę w Excelu.

#7 Ambroży Kleks

Ambroży Kleks

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 42 postów

Napisano 07 listopad 2014 - 12:54

Dziękuję za odpowiedź.

Czyli płacę za faktyczny czas wykonywania zlecenia, za resztę dni naliczam zasiłek BRUTO (jw - 51,20 *il.dni kalendarzowych do końca umowy) - dobrze rozumuję?

Ale jeszcze tylko pytanie co do podatku - wypłacam pracownikowi brutto i nie potrącam podatku?

#8 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8195 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 07 listopad 2014 - 13:16

Świadczenia wypłacane zleceniobiorcy w czasie jego choroby (czyli zasiłek chorobowy) nie mieszczą się w art. 13 pkt 8 (działalności wykonywanej osobiście). Ponadto art. 41 ustawy o PIT nie zawiera dyspozycji dla płatnika do poboru zaliczek na podatek dochodowy od uzyskanego przez zleceniobiorcę przychodu z tytułu otrzymanego zasiłku z ubezpieczenia społecznego. W związku z powyższym w przypadku wypłaty osobie wykonującej zlecenie na warunkach umowy zlecenia zasiłku chorobowego, zleceniodawca nie występuje w roli płatnika i nie jest obowiązany do pobrania zaliczki na podatek dochodowy.

Jedyne do czego płatnik jest zobowiązany w zakresie podatków, to wystawić zleceniobiorcy PIT-8C w terminie do końca lutego następnego roku.

#9 Maria

Maria

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 3744 postów
  • LokalizacjaMAŁOPOLSKA

Napisano 10 listopad 2014 - 08:49

Jedyne do czego płatnik jest zobowiązany w zakresie podatków, to wystawić zleceniobiorcy PIT-8C w terminie do końca lutego następnego roku.

Nie tylko` PIT 8C,bo musi wystawić też PIT 11

#10 Ambroży Kleks

Ambroży Kleks

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 42 postów

Napisano 14 listopad 2014 - 13:03

Kłopot z netem :/

Dziękuję za odpowiedzi.

Jasne, Pit-11 za dochód otrzymany z tytułu um.zlec, a 8C za otrzymany zasiłek. I jasne.

Nie mogę tylko nigdzie znaleźć wzoru tej listy do wypłat zasiłków wypadkowych, a mój program sam nie generuje ;/

#11 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8195 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 14 listopad 2014 - 13:31

Wykonaj listę sam.Pozycje to ilość dni zasiłku, podstawa zasiłku,brutto,wysokość podatku dochodowego,netto do wypłaty.

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: zlecenie, wypadek, zasiłek, choroba, wynagrodzenie

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych