Skocz do zawartości

Zwolnienie lekarskie

zwolnienie lekarskie ciąża praca pracodawca

wróć do serwisu Kadry 10 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_amalia1940

Guest_amalia1940
  • Goście

Napisano 03 listopad 2014 - 15:42

Witam,

Piszę tutaj, gdyż nigdzie nie udało mi się znaleźć odpowiedzi. Otóż mam taki "problem". Ze względu na zagrożenie poronieniem lekarz wystawił mi zwolnienie na 2 tygodnie + 2 dni (byłam na wizycie w czwartek, tj. 30.10.14, jestem na początku 9tc). Do tej pory nie informowałam pracodawcy o ciąży (w sumie nie chcę nikogo informować dopóki nie minie 12tc). Jednak nie wiedziałam, że mogę prosić o nie wpisanie literki "B" na tym zwolnieniu (jest to moje pierwsze zwolnienie). I teraz chciałabym się dowiedzić, czy kadrowa, której zaniosę zwolnienie musi przekazać mojemu pracodawcy z jakiego powodu mnie nie będzie? Mogę ją prosić, żeby zatrzymała tę informację dla siebie? Drugi problem jest taki, że zwolnienie dostałam od czwartku- byłam wtedy w pracy (podpisałam listę obecności), a w piątek miałam dzień wolny. Co z tym czwartkiem i piątkiem? Mam iść do lekarza, żeby poprawił mi daty? Czy Pani kadrowa zaliczy mi je jako normalne dni pracy?

#2 Dorota

Dorota

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 5469 postów

Napisano 03 listopad 2014 - 15:48

Prosić możesz ale wątpię żeby  kadrowa nie poinformowała pracodawcy o ciąży.

Skoro w czwartek świadczyłaś pracę za zwolnienie będziesz miała płacone od piątku, nic nie musisz poprawiać u lekarza.

#3 Dorota

Dorota

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 5469 postów

Napisano 03 listopad 2014 - 15:51

Jaką masz umowę i do kiedy?

#4 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 19702 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 03 listopad 2014 - 15:53

Nawet chyba powinna kadrowa powiadomić pracodawcę, dla niego może to oznaczać że do końca ciąży nie wrócisz do pracy później macierzyński...przecież musi jakoś zorganizować pracę, a może jeszcze twoje stanowisko jest kluczowe dla firmy to tym bardziej. Mógłby mieć później pretensje do kadrowej ze go nie poinformowała

#5 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 03 listopad 2014 - 15:53

Dziękuję za odpowiedź. Mam umowę o pracę do marca 2016r.

Jaką masz umowę i do kiedy?

#6 Ane

Ane

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1517 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 03 listopad 2014 - 15:55

to nie martw się o siebie, jestes chroniona przed wypowiedzeniem. Mozesz śmiało poinformować pracodawcę.

#7 Guest_amelia1940

Guest_amelia1940
  • Goście

Napisano 03 listopad 2014 - 16:09

Nawet chyba powinna kadrowa powiadomić pracodawcę, dla niego może to oznaczać że do końca ciąży nie wrócisz do pracy później macierzyński...przecież musi jakoś zorganizować pracę, a może jeszcze twoje stanowisko jest kluczowe dla firmy to tym bardziej. Mógłby mieć później pretensje do kadrowej ze go nie poinformowała

Ogólnie (wg przewidywań lekrza) po tych dwóch tyg. powinno już być wszystko ok. Nie planuję po porodzie dłuższego wolnego niż około 3m-cy (mam urodzić w czerwcu, a w październiku chcę wrócić do pracy, i ogólnie planuję pracować jak długo się da- chyba, że będę miała "przygody", bo pracę mam przyjemną). Poza tym nie zależy mi na tym, żeby w ogólne nikt się nie dowiedział, tylko chciałabym powiedzieć jak już będę wiedziała na czym stoję po tych 2 tyg. Potrzebuję wyrozumiałości Pani kadrowej tylko na te dwa tygodnie wink.png

to nie martw się o siebie, jestes chroniona przed wypowiedzeniem. Mozesz śmiało poinformować pracodawcę.

Wiem, że nie może mnie zwolnić, dziękuję za odpowiedź. Tylko chciałabym uniknąć tłumaczenia jak mi nic z tego nie wyjdzie, datego chciałabym poczekać do tego 12tc (niby po nim już jest w miarę "z górki").

#8 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 19702 postów

Napisano 04 listopad 2014 - 08:20

Amelia tu nie chodzi o wyrozumiałość kadrowej, ona może się wykazać wyrozumiałością ale zwyczajnie może się bać o siebie, żeby pracodawca nie zarzucił jej braku lojalności

#9 Guest_amelia1940

Guest_amelia1940
  • Goście

Napisano 04 listopad 2014 - 19:54

Amelia tu nie chodzi o wyrozumiałość kadrowej, ona może się wykazać wyrozumiałością ale zwyczajnie może się bać o siebie, żeby pracodawca nie zarzucił jej braku lojalności

Rozumiem.  Mam jeszcze pytanie- czy jeżeli jutro będę zaniosiła to nieszczęsne zwolnienie (byłam na konsultacji u innego gina i też zalecił te dwa tyg. odpoczynku stwiedzając, że "lepiej teraz dwa tygodnie, niż później dwa miesiące"- ten argument mnie przekonał), to muszę również dostarczyć zaświadczenie o byciu w ciąży? Czy nie jest to konieczne, jeżeli mam literkę B na zwolnieniu? Bo jakby co, to jutro muszę jeszcze o lekarza zahaczyć. Dodatkowo (z pkt widzenie kadrowej) jak to wszystko wygląda? Zaniosę jutro zwolnienie, a Ona od razu musi iść do szefa i jemu oznajmić, że taka i taka jest w ciąży? Dodam, że pracuję jako asystent na uczelni, więc kogo musi poinformować? Mojego kierownika zakładu, dyrektora instytutu? Będę wdzięczna za odpowiedź.

#10 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 19702 postów

Napisano 05 listopad 2014 - 08:16

Ona NIE MUSI, ale powinna poinformować, wg mnie tego kto dla ciebie jest PRACODAWCĄ, nie wiem kto na uczelniach pełni funkcję pracodawcy dla administracji/wykładowców, ale z pewnością powinna poinformować kogoś, kto ustala grafiki zajęć.

Jeśli masz kod B nie musi być do tego zaświadczenia, ale dobrze by było abyś dołączyła.

#11 Guest_amelia1940

Guest_amelia1940
  • Goście

Napisano 05 listopad 2014 - 10:38

Ona NIE MUSI, ale powinna poinformować, wg mnie tego kto dla ciebie jest PRACODAWCĄ, nie wiem kto na uczelniach pełni funkcję pracodawcy dla administracji/wykładowców, ale z pewnością powinna poinformować kogoś, kto ustala grafiki zajęć.

Jeśli masz kod B nie musi być do tego zaświadczenia, ale dobrze by było abyś dołączyła.

Dziękuję za odpowiedź.

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: zwolnienie lekarskie, ciąża, praca, pracodawca

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych