Skocz do zawartości

vat

wróć do serwisu Księgowość 8 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_natalia

Guest_natalia
  • Goście

Napisano 03 listopad 2014 - 12:55

Witam, prowadzę dg otrzymałam fakturę za zyzycie wody:

kwota netto 28,64 zł

vat 8%   2,29 zł

I mam takie pytanie czy w ewidencji zakupu vat gdzie zawsze wpisywałam vat ze stawką 23% moge wpisać tą fakturę ze stawka 8% ?

A poźniej normalnie wykazać tą kwotę w poz.42 jako podatek naliczony?

Pierwszy raz orzymałam fakturę z inna stawką niż 23%. Proszę o wyjaśnienie

#2 Guest_gosia

Guest_gosia
  • Goście

Napisano 03 listopad 2014 - 12:59

Poszukaj w ustawieniach programu stawki vat. Jak będzie tylko 23%  to dopisz 8% i zapisz wprowadzone dane. Powinno się wgrać i będziesz miała nowa stawkę. 

#3 Guest_natalia

Guest_natalia
  • Goście

Napisano 03 listopad 2014 - 13:22

ok wprowadziłam nową stawkę vat.

czyli prowadząc sprzedaż ze stawką 23% w ewidnecji zakupu oprócz kosztów ze stawka 23% mogę również spokojnie wpisywać fakturkli ze stawką 8% a poźniej normalnie wykazać tą kwotę w poz.42 jako podatek naliczony tak?

#4 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 03 listopad 2014 - 13:45

Jak wprowadziłaś te stawkę to wprowadź fakturkę i wejdź do rejestru vat naliczonego i sprawdź. Powinno być ok, ale nie znam Twojego programu. Może musisz wprowadzić nową stawkę dla naliczonego oddzielnie, a może w Twoim programie jest to bez znaczenia. po prosyu sprawdź po wprowadzeniu faktury kosztowej

#5 Guest_jolanta

Guest_jolanta
  • Goście

Napisano 04 listopad 2014 - 18:04

a ja ma problem, mianowicie pani z urzędu skarbowego powiedziała mi że od kwoty netto z poz. 41 deklaracji w poz. 42 zawsze musi być kwota stanowiąca 23%. a co w sytuacji kiedy w kosztach są właśnie faktury np. za wodę i vat jest przecież 8%? I dzwoniła powiedzieć że mam błąd w deklracji vat-7

Podam przykład:

Wartość netto nabycia towarów i usług pozostałych czyli poz. 41 deklaracji wynosi 9 529 zł

Podatek naliczony poz. 42  wyniósł 2187(ponieważ w ewidencji vat miałam jedną fakturę ze stawką 8%).

A pani mi powiedziała że w pozycji 42 powinna być kwota 2192.....

W takim razie jak należy ujmować te faktury za wodę.

#6 Guest_Jolanta

Guest_Jolanta
  • Goście

Napisano 04 listopad 2014 - 23:36

Proszę o pomoc

#7 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 14207 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 04 listopad 2014 - 23:40

dobrze je ujmujesz,  a pani z US się myli, powinna się douczyć  

#8 Guest_Jolanta

Guest_Jolanta
  • Goście

Napisano 04 listopad 2014 - 23:51

Dziękuje za potwierdzenie bo aż mnie brzuch bolał z nerwów ze będę musiała korygować wszystkie deklaracje. Tylko co ja mam zrobić z ta kobieta skoro ona do mnie dzisiaj dzwoniła żebym jej wyjaśniła dlaczego w poz. 42 jest kwota 2187 skoro powinno być 2192 i na przyszłość mam sprawdzać żeby kwota w poz 42 stanowiła 23% kwoty z poz 41....
Jak jej tłumaczyłam to mi powiedziała ze skoro mam dg opodatkowana stawka 23% to zawsze ma być te 23%. ..

#9 Małgosia

Małgosia

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 430 postów
  • LokalizacjaTrójmiasto

Napisano 05 listopad 2014 - 07:24

Pani z US mówi bzdury.  Biorąc pod uwagą,że to była rozmowa telefoniczna nie czuj się zobowiązana. Jeżeli Pni z US ma zarzuty niech wystosuje do Ciebie pismo o nieprawidłowościach z uzasadnieniem i wyjaśnieniem. Wówczas przedstawisz swoje stanowisko. I nie przejmuj się tym teraz, ponieważ,  nie masz czym. 

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych