Skocz do zawartości


Praca podczas urlopu macierzyńskiego

Urlop macierzyński zasiłek macierzyński

2 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_agnieszkaT23

Guest_agnieszkaT23
  • Goście

Napisano 31 październik 2014 - 16:09

Niedawno urodziłam dziecko. W jego wychowaniu pomaga mi mama, dlatego zaczęłam zastanawiać się nad możliwością dorobienia do zasiłku macierzyńskiego (jestem na „przedłużonym” urlopie macierzyńskim), który niestety nie jest zbyt wysoki.

Czy jest w ogóle taka możliwość? Czy nie stracę przez to zasiłku macierzyńskiego?

 #2 Ane

Ane

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1517 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 31 październik 2014 - 16:29

możesz sobie swobodnie dorobić np. na umowę zlecenia czy dzieło. Zasiłek macierzyński będziesz dalej otrzymywała.#3 Guest_Frączyk & partnerzy

Guest_Frączyk & partnerzy
  • Goście

Napisano 31 październik 2014 - 17:07

Co do zasady pobieranie zasiłku macierzyńskiego nie wyklucza możliwości podjęcia dodatkowej pracy, czy to w formie umowy o pracę, czy też w formie jednej z umów cywilnoprawnych (np. umowy zlecenia czy umowy o dzieło). Podjęcie dodatkowego zatrudnienia nie powoduje przy tym utraty prawa do zasiłku macierzyńskiego bądź zmniejszenia jego wysokości, niezależnie od liczby przepracowanych godzin bądź wysokości uzyskanego wynagrodzenia. Trzeba jednak być ostrożnym
w przypadku umów cywilnoprawnych zawieranych z własnym pracodawcą, aby nie narazić się na zarzut, iż treść tych umów w istocie odpowiada stosunkowi pracy, a zatem powinno skutkować zmniejszeniem wysokości zasiłku macierzyńskiego.

 

Jedyne ograniczenia, o których trzeba pamiętać, wiążą się bowiem właśnie z możliwością powrotu do pracy u dotychczasowego pracodawcy: w okresie podstawowego urlopu macierzyńskiego możliwość ta jest wykluczona, natomiast w okresie dodatkowego urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego można wrócić do pracy, jednak na nie więcej niż pół etatu. Powrót do pracy na część etatu u dotychczasowego pracodawcy wiąże się z proporcjonalnym zmniejszeniem wysokości pobieranego zasiłku macierzyńskiego.

 

Warto również rozważyć możliwość założenia własnej firmy, gdyż pobieranie zasiłku macierzyńskiego w żaden sposób nie pozbawia pracownika takiej możliwości, a co więcej prowadzona działalność nie ma wpływu na wysokość zasiłku.

 

Możliwości podjęcia dodatkowego zatrudnienia w okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego jest, jak widać, wiele. Przed podjęciem dodatkowego zatrudnienia warto skonsultować się jednak z prawnikiem, który pomoże wybrać najlepsze rozwiązanie oraz upewnić się, iż konkretne zatrudnienie rzeczywiście nie spowoduje utraty bądź zmniejszenia wysokości zasiłku macierzyńskiego.

W celu uzyskania szerszej porady prosimy o kontakt pod nr tel. 12/ 418 38 09

Dodaj odpowiedź  Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: Urlop macierzyński, zasiłek macierzyński

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych