Skocz do zawartości

Czy jest sens utrzymywać (płacić) za 100 letni grób?

nagrobki opłaty cmentarz grób

6 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Paweł

Guest_Paweł
  • Goście

Napisano 31 październik 2014 - 12:21

Tak się zastanawiam, czy jest sens utrzymywać (płacić) za 100 letni grób? Przecież w nim nic już nie ma...

#2 malwinas

malwinas

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 27 postów

Napisano 11 listopad 2014 - 22:49

Opłata to tzw. przedłużenie dzierżawy miejsc pochówku na kolejne 20 lat. Dotyczy ona grobu ziemnego, czyli takiego, w którym trumna spoczywa w ziemi i jest przysypana ziemią, a także grobu murowanego na jedną trumnę (nawet jeśli w środku są urny). Konieczność opłacania miejsca pod groby wynika z ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych. Zgodnie z ustawą, grób nie może być użyty do ponownego chowania przed upływem 20 lat. Po tym czasie, jeśli chcesz nadal go utrzymywać, musisz ponownie opłacić miejsce na kolejnych 20 lat. Jest to tzw. opłata prolongacyjna.

Jeżeli nie uiściłsz tej opłaty, grób trafia na listę do likwidacji, a bliscy zmarłego tracą do tego miejsca wszelkie prawa.

#3 Guest_Ja

Guest_Ja
  • Goście

Napisano 17 listopad 2014 - 10:34

Ale kiedy przykładowe grób ma 100. lat, jest jednoosobowy, czy warto go utrzymywać? Prawdopodobnie nic w nim już nie ma. Nie mam tu na myśli wykorzystanie go ponownie, a jedynie zachowanie "pamięci osoby tam pochowanej? Może lepiej zlikwidować grób,a szczątki przenieść do innego rodzinnego grobu?

#4 Guest_Jagoda

Guest_Jagoda
  • Goście

Napisano 17 listopad 2014 - 14:18

jak grób jest na pobliskim cmentarzu - płacić, jak na drugim końcu polski - przenieść szczątki! Jak bym tak zrobiła.

#5 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 18 listopad 2014 - 19:46

jak grób jest na pobliskim cmentarzu - płacić, jak na drugim końcu polski - przenieść szczątki! Jak bym tak zrobiła.

A jakie szczątki masz w grobie, jeśli pochówek był 100 lat temu? Już nikt Ci nie zrobi ekshumacji, bo nie ma kogo przenosić.

#6 Guest_Daniel

Guest_Daniel
  • Goście

Napisano 19 listopad 2014 - 09:12

Z tym zachowaniem szczątków to wcale tak nie jest, że wszystko znika. Fakt, w zależności od rodzaju gruntu, szczątki mogą się lepiej zachować lub gorzej. Tak czy siak - jesz całkiem spora szansa, że coś tam się zachowało - mówiąc wprost, czaszka na pewno będzie, więc symbolicznie raczej będzie co przenosić. Kości nie rozkładają się tak szybko jak się ludziom wydaje.

#7 Pawello

Pawello

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 165 postów

Napisano 10 grudzień 2014 - 22:08

A po za tym - dużą wartość sentymentalną dla rodziny może mieć grób rodzinny z taką historią :) Pomyśl - przetrwał dwie wojny i inne zawieruchy, ja jednak skłaniałabym się, by go zachować. Wielu  z nas nie zna nawet nazwisk pradziadków, nie wspominając o miejscach pochówków, a Ty masz nawet cały grób :)

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: nagrobki, opłaty, cmentarz, grób

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Najnowsze tematy