Skocz do zawartości

Kategorie

Forum

Zdjęcie

Godziny ponadwymiarowe a..... ?

nauczycziel wynagrodzenie godziny podstawa zasiłku nauczyciela

wróć do serwisu Księgowość 17 odpowiedzi w tym temacie

#1 JJZ

JJZ

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 15 postów
  • Lokalizacjapodkarpacie

Napisano 30 październik 2014 - 08:29

Witam, serdecznie proszę o pomoc fachowców moje pytanie brzmi czy godzina ponadwymiarowa to jest to samo co godzina nadliczbowa? i jak ujmować w podstawie zasiłku chorobowego godziny ponadwymiarowe? chodzi oczywiście o godziny nauczyciela zatrudnionego w szkole. w mojej szkole nauczyciel godziny ponadwymiarowe dostaje na pismie wyraża zgodę, w tym piśmie napisane jest że praca w godzinach ponadwymiaorwych to np 2 godziny tygodniowo od 01.09.2013-30.06.2014 ale obawiam się że źle ujmuję je w podstawie zasiłku prosze o pomoc. kiedy chciałam to wyjasnić w ZUSie zapytali mnie czy jest to godzina nadliczbowa i wstyd się przyznać ale nie wiem sad.png

#2 Małgosia

Małgosia

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 430 postów
  • LokalizacjaTrójmiasto

Napisano 30 październik 2014 - 09:04

Godzina ponadwymiarowa to nie to samo co godzina nadliczbowa. Nauczyciel zatrudniony np. na cały etat 18/18 to jego pensum. Każda następna przepracowana godzina do 40 tygodniowo to godzina ponadwymiarowa. Natomiast godzina nadliczbowa byłaby nią powyżej 40h tygodniowo.

#3 JJZ

JJZ

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 15 postów
  • Lokalizacjapodkarpacie

Napisano 30 październik 2014 - 09:17

bardzo dziekuję za rozwianie wątpliwości, a czy moze Pani mi jeszcze podpowiedzieć czy robię dobrze jeżeli traktuję godziny ponadwymiarowe jako składnik wynagrodzenia przyznany na określony czas np tak jak funkcyjny i wtedy do podstawy zasiłku jeżeli "skończył się" nie biorę mówiąc kolokwialnie.

#4 Małgosia

Małgosia

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 430 postów
  • LokalizacjaTrójmiasto

Napisano 30 październik 2014 - 09:23

Nie zajmuje się naliczaniem płac, nie bardzo rozumiem o co pytasz. Proszę zadać je inaczej wówczas zapytam płacową.

#5 JJZ

JJZ

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 15 postów
  • Lokalizacjapodkarpacie

Napisano 30 październik 2014 - 09:29

chodzi o to że skąłdniki które są przyznane na jakiś okres czasu np dodatek funkcyjny za wychowawstwo w klasie są ujmowane do podstawy zasiłku chorobowego do terminu kiedy przysługują tj np miał nauczyciel dodatek do 31 VIII od 1 wrzesnia nowy rok szkolny nie jest już wychowawcą  a zachorował już w nowym roku szkolnym to znaczy ze do podstawy zasiłku biorę wynagrodzenie z poprzednich 12 m-cy z wyłączeniem dodatku za wychowawstwo, i tak ja u siebie traktuję godziny ponadwymiarowe. natomiast jeśli godizna ponadwymiarowa ma być godziną nadliczbową to do podstawy zasiłku brana jest z okresu 12 m-cy poprzedzajacych chorobę w kwocie faktycznie wypłaconej.

#6 Małgosia

Małgosia

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 430 postów
  • LokalizacjaTrójmiasto

Napisano 30 październik 2014 - 09:51

Godzina ponadwymiarowa nie jest godziną nadliczbową. Musisz sobie to zrozumieć i przyswoić.

Dodatkowe pytanie- od jakiego miesiąca pracownik wchodzi w zasiłek i czy ma zawsze te same pensum?

#7 JJZ

JJZ

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 15 postów
  • Lokalizacjapodkarpacie

Napisano 30 październik 2014 - 10:11

:)  bardzo łatwo jest mi sobie przyswoić że ponadwymiarowa nie jest nadliczbowa bo ja tez je tak traktowałam i cieszę się , ze  mnie w tym utweirdzłaś, ale im dłuzej pracuję tym wiecej watpliwości a zapewne powinno być odwrotnie, z pensjami nauczycieli tez wiecej niewiadomych ale wiadomo jak jest... ach ale do rzeczy. w mojej szkole nie ma zbyt dużych zmian w etatach raczej "udaje się" utrzymać tzn nie ma zmniejszenia wiem ze zasiłki liczy się od zmiany etatu. chodziło mi właśnie o taki standard że nauczycielowi nie zminenia się etat a tylko kończą mu się skałdniki, jezeli zachoruje w trakcie tzn w kiedy ma przyznany jakiś składnik to do momentu zakończenia składnika (wiem piszę okropnie tak łpoatologicznie prosze się nie gniewać) jest on w podstawie, jesli się skończy a choroba trwa nadal to przeliczam podstawe na nowo z wyłączeniem skąłdnika który się skończył, jesli zachrował po zakońćzeniu pobierania danego skąłdnika to wogóle nie biorę go do podstawy - czy to samo dotyczy ponadwymiarowych godzin? ja uwazam że tak ale w mojej gminie jestem jedyna ;/

#8 Małgosia

Małgosia

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 430 postów
  • LokalizacjaTrójmiasto

Napisano 30 październik 2014 - 10:44

Niestety naliczanie wynagrodzeń nauczycielom to trudny temat. Bardzo trudny. U nas jest kilkanaście jednostek i każdy ma inne zdanie. Nigdy nie kierujemy się zdaniem innych, sami dochodzimy do celu po zapoznaniu się za i przeciw.

Po rozmowie z pracownikiem uzyskałam takie informacje. Do podstawy zasiłku przy takim samym pensum wlicza się 12 miesięcy poprzedzających miesiąc rozpoczęcia zasiłku(chyba,że jest przerwa 3 miesięcy). Może podam przykładem:

Pracownik wszedł w zasiłek we wrześniu i nie ma już wychowawstwa od 1 września wówczas wychowawstwo wchodzi w podstawę(liczysz od sierpnia kiedy miał wychowawstwo). Jeżeli ma nadal zasiłek w październiku również wchodzi w podstawę, ponieważ nadal liczy się sierpień i wstecz. Jeżeli będzie na zasiłku w listopadzie to również naliczasz podstawę od sierpnia wstecz. Inaczej będzie kiedy będzie przerwa między zasiłkami dłuższa niż 3 miesiące.

#9 JJZ

JJZ

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 15 postów
  • Lokalizacjapodkarpacie

Napisano 30 październik 2014 - 10:54

no właśnie temat okrutnie trudny rozumiem co mi tu napisałaś i wiem że w sumie zostaję z tym sama w przyszłym roku będe miała kontrolę ZUS to jest szansa że jeszcze coś sie dowiem ;) ale tylko tak informacyjnie powiem co mi wczoraj powiedziała kobieta w ZUS, otóż ona powiedziała że podstawę przelicza się gdy skłądnik się skończy nawet jeżleli nie ma przerwy tych 3-m-cy. w komentarzu zusowskim w pkt 243 bodajże pisze ze składniki przyznane na okreslony czas bierze sie do podstawy zasiłku do terminu w którym przysługują a tu wklejam cyt z mojego wczorajszego czatu z ZUS ....."

proszę Pani jeśli godziny ponadwymiarowe można potraktować jako godziny nadliczbowe, uwzględnia się je w kwocie faktycznej jeśli przysługiwały w ciągu 12 miesięcy z których naliczany jest podstawa. Jeśli nie możemy tych godzin ponadwymiarowych potraktować jako godzin nadliczbowych nie są one uwzględniane w podstawie wymiaru zasiłku gdyż jest to składnik do określonego terminu.

#10 Małgosia

Małgosia

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 430 postów
  • LokalizacjaTrójmiasto

Napisano 30 październik 2014 - 11:43

"Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego będą stanowiły wszelkie składniki płacy, uzyskiwane z tytułu zatrudnienia w szkole, od których pracownik opłacił składkę na ubezpieczenie chorobowe,podstawę wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego nauczycielowi stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy"

Zwróć uwagę na  podkreślony tekst. W przykładzie, który podałam poprzedzającym miesiącem niezdolności do pracy jest sierpień. Przy kontynuacji zwolnienia w następnych miesiącach nadal poprzedzającym miesiącem będzie sierpień ponieważ  niezdolność do pracy powstała właśnie we wrześniu. Dalsza część miesięcy to kontynuacja. Moim zdaniem nie bardzo się zrozumiałyście z Panią z ZUS.

Uwierz mi,że niejednokrotnie pracownicy ZUS dostarczają błędne informacje wynikające ze złego zrozumienia rozmówcy, a nawet niewiedzy. Gdyby Pani z ZUS znała KN to od razu powinna powiedzieć,że niektóre uregulowania co dodatków dla nauczycieli określa OP, a one powinny być ujęte w regulaminie wynagradzania.

#11 JJZ

JJZ

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 15 postów
  • Lokalizacjapodkarpacie

Napisano 30 październik 2014 - 11:47

fakt że co rozmówca to opinia ale nawet pomijając  już przykład Twoj o ciągłosci choroby czy jestes pewna że jezeli pracownik zachorował we wrzesniu kiedy już nie ma dodatku funkcyjnego powinnas go ujmowac w podstawie skoro jest to składnik przyznany do okreslonego terminu (już teraz abstrachuje od godzin)

#12 JJZ

JJZ

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 15 postów
  • Lokalizacjapodkarpacie

Napisano 30 październik 2014 - 11:59

OP chyba nie może określic czy skłądnik wchodzi do podstawy zasiłku

#13 JJZ

JJZ

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 15 postów
  • Lokalizacjapodkarpacie

Napisano 30 październik 2014 - 12:01

http://www.zus.pl/fi...robowy_2014.pdf

#14 Małgosia

Małgosia

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 430 postów
  • LokalizacjaTrójmiasto

Napisano 30 październik 2014 - 12:04

http://www.ekspertbe...wy-nauczyciela/

#15 JJZ

JJZ

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 15 postów
  • Lokalizacjapodkarpacie

Napisano 30 październik 2014 - 12:12

nie moge tego przeglądac bo chyba trzeba sie zalogować ale i tak bardzo dziękuje za rozmowę bardzo dobrze tak z kimś "pogadać"  mam nadzieję że w przyszłości jeszcze poklikamy

#16 Małgosia

Małgosia

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 430 postów
  • LokalizacjaTrójmiasto

Napisano 30 październik 2014 - 12:22

Ja nie mam problemu z przeglądaniem nawet jak wchodzę. Na forum jest użytkownik majka. Gwarantuję Tobie,że jeżeli się jej zapytasz o sprawy dotyczące KN to uzyskasz fachowa odpowiedź. To osoba kompetentna i bardzo życzliwa. Napisz do niej na forum, albo na  PRIV. Jako użytkownik masz takie możliwości. Jeżeli się zdecydujesz do niej napisać postaraj się napisać na tyle konkretnie, aby zrozumiała stan faktyczny. 

#17 Małgosia

Małgosia

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 430 postów
  • LokalizacjaTrójmiasto

Napisano 30 październik 2014 - 12:24

mam na myśli użytkownika majka, która ma awatar z papugamiwink.png Miłego dnia i powodzenia

#18 JJZ

JJZ

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 15 postów
  • Lokalizacjapodkarpacie

Napisano 30 październik 2014 - 12:29

dzięki bardzo

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: nauczycziel, wynagrodzenie, godziny, podstawa zasiłku nauczyciela

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych