Skocz do zawartości

Kategorie

Forum

Premia za dyspozycyjność a urlop macierzyński/ojcowski

premia uznaniowa dyspozycyjność absencja premia specjalna wynagrodzenia zasiłek

wróć do serwisu Kadry 1 odpowiedź w tym temacie

#1 Guest_anrep

Guest_anrep
  • Goście

Napisano 23 październik 2014 - 10:13

Witam, mam następujące pytanie. Z treści porozumienia Zakładowego Układu Zbiorowego pracy
tj. pkt. 3
"Pracownikowi Warunkiem otrzymania premii miesięcznej jest brak absencji chorobowej i
bezpłatnej (urlop bezpłatny i nieobcenosc nieusprawiedliwiona) w okresie miesiąca rozliczeniowego.
Premia nie jest nieuwzgledniona w podstawie urlopowej, natomiast jest uwzględniona w podstawie
chorobowej i w podstawie ekwiwalentu za urlop."
Pracownik w okresie od 16.07.2014 r. do 29.07.2014 r. przebywał na urlopie ojcowskim.
Odmówiono mi   prawa do premii z uwagi na nieobecność w pracy i potraktowaliśmy to jako
absencje chorobowa. Czy słusznie? Jaka jest podstawa prawna, proszę o uzasadnienie.



#2 Bogusława

Bogusława

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8195 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 23 październik 2014 - 15:17

Za urlop ojcowski nie powinni zabierać premii, gdyż nie ma to nic wspólnego z absencją  chorobową. Urlopu ojcowskiego udziela się na wniosek pracownika, jest on prawem pracowniczym, zapisanym w kodeksie pracy. Nie może więc być traktowany w przypadku przyznawania premii, jak choroba. Jako argument przedstaw, że urlop ojcowski udzielany jest na wniosek, zgodnie z art. 182-3 kodeksu pracy, a choroba potwierdzana jest drukiem lekarskim ZLA





Dodaj odpowiedź



  



Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: premia uznaniowa, dyspozycyjność, absencja, premia specjalna, wynagrodzenia, zasiłek

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych