Skocz do zawartości

Kategorie

Forum

odwrotne obciążenie w kpir


wróć do serwisu Księgowość 4 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Beata

Guest_Beata
 • Goście

Napisano 21 październik 2014 - 15:27

Witam, proszę o pomoc w poniższej sprawie

mam fakturę zakupową z adnotacją odwrotnego obciążenia. Ujmuję ją odpowiednio w ewidencji zakupu i sprzedaży ze stawką vat. W kpir ujmuję ją jako koszt- bo to faktura zakupowa. Dalej, w kpir wpisuję łączną kwotę z ewidencji sprzedaży. Czy w tej kwocie powinna zawierać się też kwota wpisana do ewidencji sprzedaży z faktury z odwrotnego obciążenia? Bardzo proszę o odpowiedź.#2 Tomasz Smolarek

Tomasz Smolarek

  Zaawansowany użytkownik

 • Członkowie
 • PipPipPipPipPip
 • 123 postów

Napisano 22 październik 2014 - 07:35

Poczytaj jeszcze raz na czym polega odwrotne obciążenie (co jest opodatkowane i jakim podatkiem) i zastanów się po co chcesz opodatkować podatkiem dochodowym fakturę zakupową...

 

Swoją drogą, opis operacji w ewidencjach zakupu i sprzedaży oraz zaksięgowania w KPiR też wygląda na błędny. Proponuję osobisty kontakt z księgowym.


Biuro Rachunkowe SMOLAREK

http://smolarek.biz.pl


#3 Ewa Kozak

Ewa Kozak

  Użytkownik

 • Członkowie
 • PipPip
 • 45 postów

Napisano 23 październik 2014 - 14:34

Odwrotne obciążenie to szczególny rodzaj transakcji, w którym to nabywca jest zobowiązany do naliczenia VAT. Księgowanie takiego zakupu - w dużym uproszczeniu - należy przeprowadzić w następujący sposób:

 1. W KPiR wpisujesz kwotę, która widnieje na fakturze - jest to Twoja kwota netto, która może stanowić koszt. W zależności od tego, czego dotyczy to zakup, zapisu dokonujesz w kol. 13 (inne wydatki) lub kol. 10 (zakup towarów i materiałów podstawowych).
 2. Od kwoty, która jest wykazana na fakturze obliczasz VAT, zgodnie z właściwą stawką. Przykładowo, jeżeli na fakturze masz kwotę 300 zł i stawka VAT wynosi 23%, to kwota VAT, którą powinnaś naliczyć to 69 zł.
 3. Obliczony VAT wykazujesz w rejestrze sprzedaży VAT.
 4. Jeżeli jesteś czynnym podatnikiem VAT i zakup ten służy czynnościom opodatkowanym, wówczas możesz odliczyć naliczony wcześniej VAT, przez wykazanie tej samej kwoty w rejestrze zakupu VAT.

Pozdrawiam.#4 Guest_gosia j

Guest_gosia j
 • Goście

Napisano 01 kwiecień 2015 - 14:57

witam,

proszę o pomoc:)prowdzę KPir, otrzymałam fakturę z odwrotnym obciążeniem, ale na fakturzr tylko jrdns pozycja jest zakupem blachy inne pozycje to zakupy na potrzeby firmowe. W jaki sposób to zaksiegować w Kpir?

pozdrawiam#5 Mar-Tax

Mar-Tax

  Zaawansowany użytkownik

 • Członkowie
 • PipPipPipPipPip
 • 743 postów
 • LokalizacjaJelenia Góra

Napisano 01 kwiecień 2015 - 15:08

A blacha nie jest na potrzeby firmowe? Jeśli jest, to należy postąpić zgodnie ze wskazówkami Ewy Kozak. Kwota netto za blachę (i wszystkie inne pozycje podlegające pod odwrotne obciążenie) podlega księgowaniu w poz. 10 lub 13 (w zależności od profilu działalności), a inne zakupy firmowe, jeśli są KUP, zgodnie z treścią ekonomiczną również do poz. 10 lub 13 w cenie netto (jeśli ma Pani prawo do odliczenia VAT) lub brutto (jeśli nie).


"Mar-Tax" Biuro Rachunkowe Jelenia Góra

http://martax.jgora.pl

https://www.facebook.com/biuro.martax

 
Dodaj odpowiedź  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Najnowsze tematy