Skocz do zawartości

odzież ochronna n-li wf

wróć do serwisu Księgowość 20 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Ewelina

Guest_Ewelina
  • Goście

Napisano 16 październik 2014 - 08:08

Witam, podpowiedzcie mi proszę w poniższym problemie.

Odzież ochronna dla w-fistów należy się raz w roku (np. koszulka i spodenki) lub raz na 2 lata (np. dres). Zakupy robią n-le sami a my im zwracamy do określonej w regulaminie kwoty.

I moje pytania:

1. czy można im pozwolić na zakupy np. w lipcu jeśli rok od poprzedniego zakupu mija np. w listopadzie? Księgowa upiera się, że musi minąć rok a na mnie n-le krzyczą, że to bez sensu, bo woleliby kupić sobie na nowy rok szkolny w wakacje. No i trudno nie przyznać im racji.

2. Czy faktury muszą być wystawione na szkołę? Też mi się to trochę dziwne wydaje - n-le płacą z własnych środków gotówką. Czy szkoła nie może zwracać za f-ry wystawione imiennie na pracownika?

z góry dziękuję

#2 gabi

gabi

gabi

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 3033 postów
  • LokalizacjaCentrum Polski-jednostka budżetowa

Napisano 16 październik 2014 - 08:10

bez sensu dlaczego nie wypłacacie im ekwiwalentu za odzież  nie byłoby problemu a tak księgowa ma zawsze rację

#3 Guest_Ewelina

Guest_Ewelina
  • Goście

Napisano 16 październik 2014 - 08:28

no tak, ja wiem, że księgowa ma zawsze rację smile.png ale czy tak jest poprawnie?

i co z tymi terminami zakupów?

a żeby wypłacać ekwiwalent to wystarczyłoby zmienić zapis w regulaminie?

#4 gabi

gabi

gabi

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 3033 postów

Napisano 16 październik 2014 - 08:52

czy to jest poprawnie ? wg. mnie nie jest ale jak juz jest to f-ry wystawione na szkołę, termin zakupu powinnien wynikać z instrukcji BHP , zawsze zarądzeniem mozna zmienic zapis

#5 Guest_just2000

Guest_just2000
  • Goście

Napisano 22 październik 2014 - 12:18

U nas nauczyciele robią zakupy w takich miejscach gdzie otrzymają FV płatne przelewem (wystawiane na jednostkę). Trzymamy się terminu. Jeśli przypada na grudzień to ewentualnie może kupić na koniec listopada.

#6 Guest_Ewelina

Guest_Ewelina
  • Goście

Napisano 22 październik 2014 - 13:41

U nas nauczyciele robią zakupy w takich miejscach gdzie otrzymają FV płatne przelewem (wystawiane na jednostkę). Trzymamy się terminu. Jeśli przypada na grudzień to ewentualnie może kupić na koniec listopada.

A co jeśli cena za odzież na fakturze przewyższa ustalony limit? Zwracają dla szkoły?

#7 Guest_just2000

Guest_just2000
  • Goście

Napisano 22 październik 2014 - 14:29

Nie mieliśmy takiego przypadku. Muszą się starać, żeby nie przekroczyć kwoty. U nas nie ma wielkiej liczby - bo zaledwie 2 nauczycieli wf. Ustaliliśmy jednak, że jesli nie zmieszczą się w kwocie to biorą za gotówkę.

#8 Guest_Kasienbk

Guest_Kasienbk
  • Goście

Napisano 28 grudzień 2014 - 00:23

U nas też w sumie tak się złożyło. Znaleźliśmy jeszcze hurtownię bhp Intergo co miała dobre ceny, więc jakoś tak wyszło, że wzięliśmy za gotówkę i po kłopocie. 

#9 Guest_Jarek

Guest_Jarek
  • Goście

Napisano 28 grudzień 2014 - 12:52

Spodenki i koszulka dla nauczyciela wf to nie jest odzież ochronna. Odzież ochronna ma za zadanie ochronę pracownika przed szkodliwymi czynnikami występującymi w środowisku pracy, np. chemicznymi i fizycznymi. Czy takie czynniki występują podczas zajęć wf? Nie. Odzież dla nauczyciela ma charakter odzieży roboczej, a więc przydzielanej przez pracodawcę w sytuacji, gdy odzież własna pracownika może ulec zabrudzeniu lub uszkodzeniu. I z taką sytuacją podczas zajęć wf można się spotkać. Nazywajmy, kochani, rzeczy prawidłowo. Pozdrawiam Koleżeństwo!

#10 Guest_Jarek

Guest_Jarek
  • Goście

Napisano 28 grudzień 2014 - 12:57

Ekwiwalent jest jak najbardziej zasadny i możliwy. Pracodawca nie może go zastosować tylko w przypadku, gdy w zakładzie pracy występują czynniki szkodliwe i przydziela z tego tytułu odzież ochronną, która powinna spełniać określone normy. Nauczyciele wf nie stosują odzieży ochronnej. Sprawy przydziału odzieży i ewentualnego ekwiwalentu reguluje regulamin pracy, a nie instrukcja.

#11 larysa.

larysa.

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1103 postów

Napisano 28 grudzień 2014 - 15:34

Skoro różnica między odzieżą ochronną a roboczą została wyjaśniona...dodam tylko, że po to ustala się normy przydziału odzieży, żeby nie było wątpliwości co, komu i kiedy się należy. Każdy wolałby mieć częściej i więcej, a najchętniej w wyższej kwocie. Jeśli jednak odzież przed końcem okresu używalności, zniszczyłaby się do tego stopnia, że nie można by z niej korzystać, nie ma przeciwwskazań aby zwrócić się z pisemną prośbą do pracodawcy, o wcześniejszy zakup. Natomiast refundacja kosztów zakupu odzieży, może nastąpić na podstawie przedstawionego dowodu zakupu (rozumiem, że w tym przypadku tak jest), faktura może być wystawiona zarówno na pracodawcę, jak i pracownika - zależy od wewnętrznych ustaleń.

Nigdy nie kłóć się z idiotą, bo najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a później pokona doświadczeniem.happy.png   

#12 Guest_Jarek

Guest_Jarek
  • Goście

Napisano 30 grudzień 2014 - 18:12

Skoro różnica między odzieżą ochronną a roboczą została wyjaśniona...dodam tylko, że po to ustala się normy przydziału odzieży, żeby nie było wątpliwości co, komu i kiedy się należy. Każdy wolałby mieć częściej i więcej, a najchętniej w wyższej kwocie. Jeśli jednak odzież przed końcem okresu używalności, zniszczyłaby się do tego stopnia, że nie można by z niej korzystać, nie ma przeciwwskazań aby zwrócić się z pisemną prośbą do pracodawcy, o wcześniejszy zakup. Natomiast refundacja kosztów zakupu odzieży, może nastąpić na podstawie przedstawionego dowodu zakupu (rozumiem, że w tym przypadku tak jest), faktura może być wystawiona zarówno na pracodawcę, jak i pracownika - zależy od wewnętrznych ustaleń.

Wcześniejszy zakup jest jak najbardziej możliwy, o ile regulamin przydziału przewiduje taką sytuację. A z reguły przewiduje. Do przeprowadzenia tej procedury służy protokół wcześniejszego zużycia odzieży, którego wzór powinien stanowić załącznik do regulaminu przydziału odzieży roboczej.

#13 larysa.

larysa.

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1103 postów

Napisano 30 grudzień 2014 - 22:11

Wcześniejszy zakup jest jak najbardziej możliwy, o ile regulamin przydziału przewiduje taką sytuację. A z reguły przewiduje. Do przeprowadzenia tej procedury służy protokół wcześniejszego zużycia odzieży, którego wzór powinien stanowić załącznik do regulaminu przydziału odzieży roboczej.

Zgoda na zakup może być również jednorazową decyzją pracodawcy na indywidualny wniosek, jeśli nie ma zapisu nt. w regulaminie. Wzory z załączników są dokumentami obligatoryjnymi, jeśli nie istnieją, również nie ma przeciwwskazań aby taki protokół stworzyć (przedwczesnego zużycia/zniszczenia).

Nigdy nie kłóć się z idiotą, bo najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a później pokona doświadczeniem.happy.png   

#14 Guest_Joanna

Guest_Joanna
  • Goście

Napisano 06 czerwiec 2016 - 13:54

Natomiast refundacja kosztów zakupu odzieży, może nastąpić na podstawie przedstawionego dowodu zakupu (rozumiem, że w tym przypadku tak jest), faktura może być wystawiona zarówno na pracodawcę, jak i pracownika - zależy od wewnętrznych ustaleń.

Podajcie mi jakiś przepis na to, albo mocny argument, bo mój dyrektor nie chce mi oddać kasy za faktury wystawione na mnie. Co mam zrobić??

#15 Guest_justyna

Guest_justyna
  • Goście

Napisano 06 czerwiec 2016 - 14:00

wyjaśnijcie mi czemu nauczycielowi w-f przysługuje odzież, a nauczycielowi matematyki już nie? Przecież każdy musi chodzić na lekcje i jednemu i drugiemu ta odzież się zużywa?

#16 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 19289 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 07 czerwiec 2016 - 08:27

Zapytaj tego, kto ustalał zasady przyznawania odzieżybiggrin.png

#17 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 01 czerwiec 2017 - 05:49

Nauczyciel matematyki nie przewraca się po podłodze i nie skacze w piach i nie poci się tak przy pisaniu na tablicy jak przy aerobiku np. :)

#18 Guest_ANITA

Guest_ANITA
  • Goście

Napisano 20 listopad 2019 - 12:30

Dzień dobry.

Proszę o podpowiedź, czy mogę wnioskować do pracodawcy o wypłacenie ekwiwalentu za okres poprzednich lat, bo dziś przypadkowo dowiedziałam się, że taki ekwiwalent wypłacany jest każdemu nauczycielowi w-fu, tylko nie mnie.

Jestem nauczycielem wf czwarty rok w wymiarze 1/2 etatu, poza tym jestem nauczycielem biologii, przyrody i podstaw przedsiębiorczości w liceum. W 2016 roku skończyłam studia podyplomowe z wfu i od tego momentu uczę jeszcze tego przedmiotu ( zaznaczam wszystkie zajęcia : biologia, p.przedsiębiorczości, przyroda i wf -12 godzin, mam w jednej szkole).

Dziś okazało się, że nie ma mnie na liście do wypłacenia przez pracodawcę ekwiwalentu za odzież i jej pranie. I nie było mnie wcześniej.

Co mogę w tej sprawie zrobić.

#19 Guest_ilona

Guest_ilona
  • Goście

Napisano 25 listopad 2019 - 11:57

Jak prawidłowo zaksięgować fakturę otrzymaną w styczniu z datą grudniową i terminem płatności w styczniu jeśli w planie brak jest środków na wydatki w tym paragrafie?

#20 gabi

gabi

gabi

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 3033 postów

Napisano 26 listopad 2019 - 12:41

mamy koniec listopada

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych