Skocz do zawartości

Nieprawne zasiłki na dzieci pobierane przez ojca za granica

17 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Sylwia

Guest_Sylwia
  • Goście

Napisano 14 październik 2014 - 12:55

Mam prośbę do wszystkich którzy orientują się w temacie niesłusznie pobieranych zasiłków dla dzieci pobieranych przez ojca dzieci za granicą.Nie jestem razem z ojcem moich dzieic od trzech lat.Dzieci mieszkają ze mną ,ojciec płaci alimenty w wysokości 650 zł na obie.

Pracuje za garnicą i prawdopodobnie pobiera niesłusznie zasiłki na moje dzieci które ja wychowujE,kompletnie nie interesuje go życie dzieci.

Proszę pomóżcie co mam robić ,gdzie mogę to zgłosić żeby go ktoś wkońcu sprawdził bo obawiam się że będę przez niego pociągnięta do odpowiedzialności i wszystki zasiłki które ja dostaję na dzieici tu w Polsce będę musiała zwrócić.

Błagam o pomoc gdzie to zgłosić aby go ktoś w końcu namierzył i skontrolował czy bierze niesłusznie pieniądze na dzieci ????????

Serdecznie dziękuję za każdą pomoc:)

#2 Guest_gosia

Guest_gosia
  • Goście

Napisano 15 październik 2014 - 07:16

Prawdopodobnie pobiera zasiłki.  Nie masz pewności to po pierwsze. Po drugie pobierając zasiłki na dzieci za granicami naszego kraju korzysta z budżetu tego kraju, a nie naszego. Przepisy obowiązujące

tam nie dotyczą naszego kraju. Na pewno złożył obowiązujące tam dokumenty, podpisał je i po rozpatrzeniu przyznano mu zasiłek. 

#3 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 15 październik 2014 - 12:33

A niby dlaczego to Ty masz być pociągnięta do odpowiedzialności, za to że on coś niesłusznie pobiera? Jeśli tam gdzie przebywa i pracuje coś mu wypłacają niesłusznie, to ich i jego sprawa. Możesz jedynie zgłosić to u jego zagranicznego pracodawcy lub w urzędzie, który zagranicą te zasiłki wypłaca. Ale chyba tylko po to, żeby się na nim zemścić.

#4 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 15 październik 2014 - 20:38

A niby dlaczego to Ty masz być pociągnięta do odpowiedzialności, za to że on coś niesłusznie pobiera? Jeśli tam gdzie przebywa i pracuje coś mu wypłacają niesłusznie, to ich i jego sprawa. Możesz jedynie zgłosić to u jego zagranicznego pracodawcy lub w urzędzie, który zagranicą te zasiłki wypłaca. Ale chyba tylko po to, żeby się na nim zemścić.

Prawo u nas tak działa niestety że ja jako matka dzieci pobierając zasiłki tutaj w pl podpisuję oświadczenie składając wniosek o zasiłki że nikt nie pobiera ich za granicą.Gdy po czasie dojdą do tego że on pobierał zasiłki za granicą na dzieci które ja sama wychowuję wtedy  ja muszę się z tego tłumaczyć i oddać niesłusznie pobrane przez ten czas w pl.

Nie wiem właśnie w jai sposób mam go sprawdzić,gdzie to zgłosić w jakim kraju on jest żeby go namierzyć dokładnie.

Podejrzewam Niemcy albo Anglię,

Nie chcę się na nikim mścić ,dość wycierpiałam przez niego razem z dziećmi.

#5 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 16 październik 2014 - 10:56

Prawo u nas tak działa niestety że ja jako matka dzieci pobierając zasiłki tutaj w pl podpisuję oświadczenie składając wniosek o zasiłki że nikt nie pobiera ich za granicą.Gdy po czasie dojdą do tego że on pobierał zasiłki za granicą na dzieci które ja sama wychowuję wtedy  ja muszę się z tego tłumaczyć i oddać niesłusznie pobrane przez ten czas w pl.

Nie wiem właśnie w jai sposób mam go sprawdzić,gdzie to zgłosić w jakim kraju on jest żeby go namierzyć dokładnie.

Podejrzewam Niemcy albo Anglię,

Nie chcę się na nikim mścić ,dość wycierpiałam przez niego razem z dziećmi.

Kobieto, na co Ty liczysz, że ktokolwiek na forum Ci pomoże, jeśli nie tylko nie wiesz, gdzie mąż pracuje, ale nawet nie wiesz w jakim kraju przebywa.To prawda, że jeśli mąż pobiera zasiłki za granicą, Ty nie powinnaś ich pobierać, a on powinien Ci je przesyłać do Polski. Jeśli tego nie zrobi dobrowolnie, należy sprawę załatwić sądownie, ale jak, jeśli nie znasz jego miejsca zamieszkania? Sprawa jest beznadziejna moim zdaniem. Może zapytaj w MOPS co z tym zrobić, ale jak znam życie, to nikt Ci nie pomoże, sama musisz go odszukać.

#6 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 16 październik 2014 - 22:20

Kobieto, na co Ty liczysz, że ktokolwiek na forum Ci pomoże, jeśli nie tylko nie wiesz, gdzie mąż pracuje, ale nawet nie wiesz w jakim kraju przebywa.To prawda, że jeśli mąż pobiera zasiłki za granicą, Ty nie powinnaś ich pobierać, a on powinien Ci je przesyłać do Polski. Jeśli tego nie zrobi dobrowolnie, należy sprawę załatwić sądownie, ale jak, jeśli nie znasz jego miejsca zamieszkania? Sprawa jest beznadziejna moim zdaniem. Może zapytaj w MOPS co z tym zrobić, ale jak znam życie, to nikt Ci nie pomoże, sama musisz go odsPytałam już w MOPS-ie

Kobieto, na co Ty liczysz, że ktokolwiek na forum Ci pomoże, jeśli nie tylko nie wiesz, gdzie mąż pracuje, ale nawet nie wiesz w jakim kraju przebywa.To prawda, że jeśli mąż pobiera zasiłki za granicą, Ty nie powinnaś ich pobierać, a on powinien Ci je przesyłać do Polski. Jeśli tego nie zrobi dobrowolnie, należy sprawę załatwić sądownie, ale jak, jeśli nie znasz jego miejsca zamieszkania? Sprawa jest beznadziejna moim zdaniem. Może zapytaj w MOPS co z tym zrobić, ale jak znam życie, to nikt Ci nie pomoże, sama musisz go odszukać.

Pytałam już w MOPS ale oczywiście panie nie mają zamiaru się tym zajmować ,ale jak się okarze  że on pobiera to szybko się tym zajmą zeby mnie ukarać .

Dzowiłam osobiście do DOPS we Wrocławiu i tam też niewiele się dowiedizałam,ale pani mnie poinformowała że mogę zgłosić u nich listownie informację o nieprawnie pobieranych zasiłkach przez ojca dzieci za granica.

#7 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 17 październik 2014 - 06:28

Zacznijmy od tego,że nawet jeżeli ojciec dzieci pobiera zasiłek to nie wiadomo kto go pobiera bezprawnie. Sadzę,że ma znaczenie kto wychowuje dzieci oraz kto pierwszy taki wniosek o zasiłek złożył. Ponadto, gdzieś czytałam,że za granicą jeżeli są wedle ich prawa niskie dochody można się starać o zasiłek, ale to nie jest zasiłek na dzieci. Tylko zasiłek ze względu na niskie dochody. Wobec tego nasuwa pytanie jakiego rodzaju zasiłek pobiera ten człowiek. Może na siebie?

#8 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 17 październik 2014 - 06:32

Aha,przyszło mi coś do głowy. Nie wiesz, gdzie on się podziewa, ale czy znasz ewentualnie adres, gdzie przebywa, gdy jest w Polsce? Jeżeli tak to potwierdź wówczas może mój pomysł ochroni Ciebie przed ewentualnymi problemami.

#9 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 18 październik 2014 - 17:52

Aha,przyszło mi coś do głowy. Nie wiesz, gdzie on się podziewa, ale czy znasz ewentualnie adres, gdzie przebywa, gdy jest w Polsce? Jeżeli tak to potwierdź wówczas może mój pomysł ochroni Ciebie przed ewentualnymi problemami.

Wiem ze starał się o zasiłki na dzieci które ja wychowuję sama ,ponieważ pobierał z urzedu akty urodzenia dzieci.

Do dzieci przyjeżdża bardzo rzadko bo jedynie 2 razy w roku.

Nie dzwoni do nich jedynie 2 razy w roku na urodziny.

Jeśli udowodnię to że pobira zasiłki na dzieci nie informując mnie o tym to będzie kolejny cios dla mnie i dzieci.

#10 Guest_Juli

Guest_Juli
  • Goście

Napisano 14 wrzesień 2015 - 21:58

Członek rodziny ma prawo pobierać zasiłek rodzinny na dziecko pozostające w Polsce, jeżeli sam pracuje za granicami (o ile jest podpisane między państwami porozumienie społeczne). Niestety w praktyce decyzje wojewody uchylając decyzję o przyznanych zasiłkach nakazują matkom pobierającym je w Polsce do oddania "nienależnie" pobranych świadczeń rodzinnych. 

Ważne jest więc interesowanie się gdzie "tatusiowie" pracują. Niestety w praktyce jest to niewykonalne. 

#11 Guest_Kate

Guest_Kate
  • Goście

Napisano 21 luty 2017 - 17:25

Witam. Mam pytanie do autorki postu jak zakończyła się ta sprawa? Ja mam dokładnie identyczną sytuację i musi się to udać jakoś załatwić. JA idąc do urzędu muszę się spowiadać ze wszystkiego i na wszystko mieć upoważnienia i pisać oświadczenia. Ojciec mojego dziecka bez problemu dostał zaświadczenia o mnie z mops i kasę od tak w Niemczech nie mając z nami kontaktu i w tajemnicy przede mną. Jak to możliwe?

#12 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 26 luty 2017 - 08:59

Nie piszcie w oświadczeniach "nie pobiera zasiłku" tylko "nie mam informacji o pobieranych zasiłkach przez męża". Będzie zgodnie z prawdą i nikt nie zarzuci poświadczenia nieprawdy.

#13 Justa Marcel

Justa Marcel

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 3 postów
  • LokalizacjaKujawsko pomorskie

Napisano 02 lipiec 2017 - 16:02

Mam prośbę do wszystkich którzy orientują się w temacie niesłusznie pobieranych zasiłków dla dzieci pobieranych przez ojca dzieci za granicą.Nie jestem razem z ojcem moich dzieic od trzech lat.Dzieci mieszkają ze mną ,ojciec płaci alimenty w wysokości 650 zł na obie.

Pracuje za garnicą i prawdopodobnie pobiera niesłusznie zasiłki na moje dzieci które ja wychowujE,kompletnie nie interesuje go życie dzieci.

Proszę pomóżcie co mam robić ,gdzie mogę to zgłosić żeby go ktoś wkońcu sprawdził bo obawiam się że będę przez niego pociągnięta do odpowiedzialności i wszystki zasiłki które ja dostaję na dzieici tu w Polsce będę musiała zwrócić.

Błagam o pomoc gdzie to zgłosić aby go ktoś w końcu namierzył i skontrolował czy bierze niesłusznie pieniądze na dzieci ????????

witam mam podobną sytuację.. proszę o kontakt.

#14 Justa Marcel

Justa Marcel

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 02 lipiec 2017 - 16:03

#15 Justa Marcel

Justa Marcel

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 02 lipiec 2017 - 16:05

witam mam podobną sytuacje ojciec pobierał za granicą rodzinne a ja tu w pl.. potem w polsce trzeba było spłacić i wyszła jedna wielka masakra.. ale ten co zawinił nie został pociągnięty do odpowiedzialności ..a szkoda.. jesli to możliwe proszę kogoś o pomov badz jakieś wskazówki ..724 728 003 Justymna.

#16 mortadela73

mortadela73

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 2 postów

Napisano 26 styczeń 2018 - 14:23

Witam Serdecznie! Dziewczyny! Mam dla Was dobre wieści! Pseudo tatusiowie w końcu odpowiedzą za wyłudzanie zasiłków na dzieci! Ale od początku. Jestem w takiej samej sytuacji co Wy, DOPS nie przyznał mi rodzinnego na córkę bo dowiedział się że były mąż pobiera od trzech lat zasiłek w Anglii. Oczywiście grosza z tych pieniędzy nie widziałam. DOPS zaproponował mi wysłanie za ich pośrednictwem pisma o tz. uwolnienie świadczeń. Miało to polegać na przepisaniu angielskich zasiłków na moje konto bankowe. Brzmi fajnie, w praktyce nie słyszałam o żadnej osobie której te zasiłki przepisali.  Pół roku minęło i nic się w tej sprawie nie ruszyło. 

Postanowiłam wziąć sprawy w swoje ręce i skorzystać z pomocy prawnika. W Polsce prawnicy niestety nie są w stanie nic zrobić więc od razu mówię, że prawnik w Polsce to strata czasu i pieniędzy. Znalazłam polskojęzycznego prawnika w Anglii i dowiedziałam się kilka ciekawych faktów na temat zasiłków, alimentów i kwestii pierwszeństwa przyznawania zasiłków. Do rzeczy.

Fakt jest taki, że były partner lub mąż może pobierać zasiłek na dziecko, które z nim nie mieszka TYLKO za pisemną zgodą matki dziecka. Jeśli takiej nie posiada wyłudza zasiłek, co jest ścigane karnie. 

Alimenty nie mają NIC WSPÓLNEGO z zasiłkami i nie mogą być finansowane z zasiłków.

Wyznacznikiem, które Państwo ma pierwszeństwo w wypłacie świadczeń jest MIEJSCE ZAMIESZKANIA DZIECKA, a nie praca. (przy rozwiedzionych rodzicach lub tych którzy nigdy nie byli w związku formalnym)

A więc robimy tak: 

Piszemy pismo samodzielnie lub za pomocą prawnika lub tłumacza z opisem sytuacji (w języku odpowiednim dla kraju do jakiego piszemy, nie po polsku). Czyli: Od kiedy nie jesteście z partnerem, od kiedy dziecko nie mieszka z partnerem, gdzie dziecko przebywa teraz, że nie dostajecie od byłego pieniędzy z tytułu zasiłków ani żadnych rzeczy materialnych dla dziecka. Jednym słowem ogólny opis sytuacji, jak najprościej w punktach, bez zbędnych szczegółów. Do tego musicie załączyć skany dokumentów, tz. musicie udowodnić miejsce zamieszkania dziecka np. przez umowę z przedszkolem lub szkołą, dołączyć akt rozwodowy jeśli taki posiadacie, akt urodzenia dziecka i inne dokumenty, które wg Was pomogą w rozstrzygnięciu sprawy na Waszą korzyść. Nie zapomnijcie napisać wszystkich Wam znanych danych byłego męża lub partnera, dane dziecka i swoje dane.
Wysyłamy pismo wraz z dokumentami do odpowiedniego urzędu, nie zapomnijcie również podać adresu zwrotnego.
Polecam skorzystać z pomocy prawnika chociażby z tego względu, iż urząd będzie zobowiązany do udzielenia odpowiedzi. A wszyscy wiemy jak to jest z odpowiedziami z urzędów, szczególnie w sprawach obcokrajowców.

Kiedy dostaniemy odpowiedź, że rzeczywiście były mąż wyłudził zasiłek (będzie on zobowiązany do zwrotu całości) możemy iść z tą odpowiedzą do MOPSu w Polsce, odwołać się od wcześniejszej decyzji i starać się o wypłatę zasiłku za wcześniejsze lata kiedy ten zasiłek powinien nam zostać wypłacony. 
Szczerze Wam powiem, że nie wiem jak to jest z tym zasiłkiem 500+, czy można bez sądu wywalczyć wsteczną wypłatę zasiłku, ale warto spróbować. Najważniejsze, że będziecie mogły starać się o zasiłek już legalnie i nikt Wam go nie odmówi. Lub nie będziecie musiały zwracać juz pobranego przez Was zasiłku na dziecko!! A przy okazji pokażecie, że potraficie walczyć o swoje!! 

Powodzenia!!

P.S.

Nie jestem prawnikiem, jestem mamą taką jak Wy.

Wiem jak trudno jest znaleźć informacje na ten temat, dlatego tu napisałam. 

Możecie kopiować mój wpis na inne fora o takim samym temacie. 

Pozdrawiam

M.

#17 mortadela73

mortadela73

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 2 postów

Napisano 26 styczeń 2018 - 21:03

Co do zasiłków w Niemczech: 

Euro-Tax.pl8:33 pmW czym dokładnie mogę Ci pomóc?

M.Witam, mam pytanie.
Czy ojciec może legalnie pobierać zasiłek na dzieci w Niemczech, jeśli jest po rozwodzie i nie mieszka z dziećmi? Była żona nie wyraziła zgody na pobieranie zasiłku przez niego.

Euro-Tax.plDzień dobry

Czy ojciec ma wspólny meldunek z dziećmi?

M.nie

Euro-Tax.plW takim razie jest bardzo małe prawdopodobnieństwo, żeby mógł taki zasiłek pobierać. Jeśli rodzice dzieci nie sa w związku małżeńskim, urząd wymaga, żeby wnioskodawca posiadał wspólny meldunek z dziećmi. Jeśli ojciec dzieci nie ma z nimi meldunku i jest po rozwodzie z ich matką, wtedy nawet jeśli wniosek zostałby złożony (są na nim konieczne podpisy obydwojga rodziców) to prawodpodobnie zostałby odrzucony i dokumenty do wnioskowania zostałby przesłane przez Familienkasse do matki dziecka.

M.Nie jestem zorientowana dokladnie bo tu nie chodzi o moją sprawę. Zostałam poproszona o wyszukanie informacji na ten temat i przez przypadek trafiłam na Panswa strone. Mozliwe ze matka mieszkała z ojcem przez jakiś czas w Niemczech, po jakims czasie wrocila z dziecmi do Polski a ojciec dzieci choć zapewniał ze zrezygnował z zasiłku nigdy tego nie zrobił. Matce dzieci w Polsce nie przysluguje prawo do zasiłku powieważ ojciec dziecka pobiera zasiłki w Niemczech, dostała potwierdzające pismo z Niemiec. Co w takiej sytuacji ma zrobić matka dzieci? Co powinna napisać do urzędu w Niemczech aby wyjasnić sprawę i móc ubiegac sie w koncu o zasiłek w Polsce?

Euro-Tax.plRozumiem. Jeśli wniosek został złożony jeszcze w sytuacji, gdy rodzice dzieci żyli razem, wtedy rzeczywiście możliwe jest, że ojciec dziecka nie zaktualizował danych w urzędzie i zasiłek nadal jest wypłacany. W takiej sytuacji najlepiej skontaktować się bezpośrednio z urzędem i poinformować o zmianie w sytuacji życiowej - możliwe, że spowoduje to wstrzymanie zasiłku i Familienkasse zarząda od ojca dziecka zwrotu niesłusznie wypłaconych pieniędzy.

Dodatkowo w sytuacji kiedy sprawa, gdzie wnioskowcą był ojciec dziecka zostanie zakończona, matka będzie mogła ubiegać się o niemiecki zasiłek (jeśli ojciec wyrazi na to zgodę i nadal będzie tam pracować)

M.A czy jest legalne pobieranie zasiłku na dzieci które nie mieszkają pod adresem wnioskodawcy?

Euro-Tax.plKażda sprawa jest rozpatrywana przez urząd indywidualnie i dużo jest zalezne od konkretnej sytuacji rodzinnej. Trudno jednoznacznie stwierdzić, że jest to nielegalne, ponieważ takie wnioski się zdarzają, nawet jeśli rodzice są małżeństwem i na codzień żyją i razem wychowują dzieci. Jedynie w przypadku osób nie będących w związku małżeńskim, urząd nałożył obostrzenie o meldunku, żeby mieć pewność, że wypłacane środki rzeczywiście pomagają w utrzymaniu dziecka

M.Bardzo dziękuję za wyczerpujące informacje! Ostatnie pytanie, czy są jakieś polskojęzyczne kancelarie prawne albo inne, które pomagają rodzicom walczyć z nieuczciwym, byłym partnerem? Gdzie szukać takiej pomocy?

Euro-Tax.plPani M, sądzę, że tacy prawnicy na pewno istnieją, jednak osobiście nie znam żadnej kancelarii, którą mogłabym Pani polecić w tym zakresie.

M.Pani Natalio, bardzo Pani dziekuję za odpowiedzi i życzę miłego wieczoru!

Euro-Tax.plRównież dziękuję za rozmowę, miłego wieczoru :_

:)

M.:)

#18 Guest_ola

Guest_ola
  • Goście

Napisano 11 październik 2018 - 15:20

Ja nie wiem szanowne Mamy, dlaczego same nie składacie wniosku o kindergeld. W sytuacji, gdy były mąż mieszka i pracuje w de, a my jesteśmy w PL, to zasiłek należy się nam, a nie ojcu. Jest to na 100% pewne i sprawdzone przeze mnie osobiście. Mój były mąż pracował w Niemczech i nie pobierał tam zasiłku. Wypełniłam więc wniosek, wysłałam do Niemiec i w ciągu miesiąca otrzymałam odpowiedź, że mam jeszcze wypełnić jakieś oświadczenie. Wypełniłam, wysłałam i po kolejnym miesiącu otrzymałam zasiłek za 4 lata wstecz .Nadmienię, że nie znałam ani adresu zamieszkania byłego męża, ani miejsca zatrudnienia. Do wniosku dołączyłam wyjaśnienie, że ojciec dziecka nie utrzymuje kontaktów i nie posiadam informacji na jego temat. Poprosiłam o to, żeby urząd sprawdził czy były mąż ma numer podatkowy, czy pracuje w de i żeby na podstawie dostępnych w niemieckich urzędach skarbowych informacji, wypłacili mi zasiłek. Także drogie mamy, bierzcie sprawy w swoje ręce i załatwiajcie pieniążki dla swoich dzieci. Nie słuchajcie narzekań, że to niemożliwe. Trzeba po prostu wypełnić wniosek, dołączyć załączniki i po sprawie. W ten sposób można również przekonać się czy tatuś czasem nie pobiera zasiłku bez naszej wiedzy. Powodzenia

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych