Skocz do zawartości


Zdjęcie

2 dni opieki nad dzieckiem po rozwodzie


wróć do serwisu Kadry 22 odpowiedzi w tym temacie

#1 Agg

Agg

    Nowy użytkownik

  • Członkowie
  • Pip
  • 5 postów

Napisano 14 październik 2014 - 09:58

Proszę o informację, czy 2 dni opieki nad dzieckiem (art. 188 k.p.). będą przysługiwać zarówno pracownikowi - żonie (opieka nad synem z poprzedniego związku) jak i pracownikowi - jej obecnemu mężowi (opieka nad ich wspólną córką) – gdy oboje pracują w tej samej firmie?



#2 Dorota

Dorota

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 4323 postów

Napisano 14 październik 2014 - 10:06

2 dni dla jednego z rodziców lub po jednym dla dwojga



#3 Witch

Witch

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8179 postów

Napisano 14 październik 2014 - 10:07

nie , 2 dni wolnego na podst. art 188 kp przyslugują jednemu z rodziców



#4 rita

rita

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1080 postów

Napisano 14 październik 2014 - 11:20

nie , 2 dni wolnego na podst. art 188 kp przyslugują jednemu z rodziców

i to bez względu na ilość dzieci i zawartych małżeństw



#5 Agg

Agg

    Nowy użytkownik

  • Członkowie
  • Pip
  • 5 postów

Napisano 14 październik 2014 - 11:23

Czyli ten artykuł z Rzeczpospolitej jest niewiarygodny:

 

 

Wolne na potomka z poprzedniego związku można wziąć pod warunkiem, że eksmałżonek oświadczy, iż nie jest zainteresowany zwolnieniem na dziecko

Jednym z uprawnień pracowniczych związanych z rodzicielstwem są przysługujące w danym roku kalendarzowym dwa dni na opiekę nad potomkiem. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy z pozoru jasne i zrozumiałe regulacje rodzą wątpliwości w praktyce. Oto przykład wzięty z życia naszej czytelniczki.

- Mam dziecko z pierwszego małżeństwa – 11-letnią córkę, na którą zawsze brałam bez problemu dwa dni na opiekę. Teraz wyszłam drugi raz za mąż i mam z tego związku kolejne dziecko (córka ma obecnie 10 miesięcy). Czy na starszą córkę mogę wziąć dwa dni opieki u siebie w pracy, a mąż dwa dni opieki na naszą wspólną córkę? – pyta czytelniczka

Czytelniczka może wykorzystać 2 dni opieki na dziecko z pierwszego małżeństwa, jeśli jej były małżonek nie ma zamiaru korzystać z tego uprawnienia. Oczywiście wtedy bez problemu obecny partner wykorzysta wolne na ich wspólne drugie dziecko.

O odpłatnym prawie do opieki nad potomkiem stanowi art. 188 kodeksu pracy. Zgodnie z nim pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy na dwa dni, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Zwolnienie to przysługuje zawsze w wymiarze dwóch dni bez względu na to, ile pracownik posiada dzieci (czy ma jedynaka, dwójkę czy większą gromadkę potomstwa).



#6 Witch

Witch

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8179 postów

Napisano 14 październik 2014 - 12:40

http://www.rp.pl/artykul/842186.html



#7 Agg

Agg

    Nowy użytkownik

  • Członkowie
  • Pip
  • 5 postów

Napisano 15 październik 2014 - 11:59

OK, dzięki. Ale dalej drążąc ten przypadek - rozumiem, że w takim razie, gdy Pani zrezygnuje z tych dwóch dni opieki, to każdy z Panów będzie mógł wziąć dwa dni opieki, każdy na swoje dziecko?



#8 Witch

Witch

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8179 postów

Napisano 15 październik 2014 - 13:09

OK, dzięki. Ale dalej drążąc ten przypadek - rozumiem, że w takim razie, gdy Pani zrezygnuje z tych dwóch dni opieki, to każdy z Panów będzie mógł wziąć dwa dni opieki, każdy na swoje dziecko?

 

 w tym wypadku, tak



#9 Guest_BG

Guest_BG
  • Goście

Napisano 27 październik 2014 - 09:15

Witam! Również mam pytanie w tym temacie. Czy przysługuje pracującej matce 2 dni opieki art 188kp, jeżeli opiekę nad dzieckiem sprawuje niepracujący ojciec? Co w przypadku choroby ojca?



#10 Witch

Witch

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8179 postów

Napisano 27 październik 2014 - 09:32

Witam! Również mam pytanie w tym temacie. Czy przysługuje pracującej matce 2 dni opieki art 188kp, jeżeli opiekę nad dzieckiem sprawuje niepracujący ojciec? Co w przypadku choroby ojca?

 

tak, wolne na podst. art 188 kp nie zależy od zatrudnienia bądź nie drugiego rodzica;

jesli matka złozy oświadczenie o zamiarze korzystania z wolnego, pracodawca ma obowiazek udzielenia urlopu z tyt. opieki nad dzieckiem



#11 Guest_BG

Guest_BG
  • Goście

Napisano 27 październik 2014 - 10:11

dziękuję bardzo Witch smile.png



#12 Guest_Damian

Guest_Damian
  • Goście

Napisano 12 styczeń 2015 - 13:33

Witam a jak jest w przypadku, kiedy matka ma dziecko z poprzedniego i aktualnego małzeństwa ?? dajmy na to z poprzedniego dziecka 10l, a z aktualnego 5 miesięcy. Czy mozna zrobic tak, że ona weźmie dwa dni na 5 miesięczne dziecko, a były mąż dwa dni na 10cio letnie ??



#13 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 12 styczeń 2015 - 21:07

Witam a jak jest w przypadku, kiedy matka ma dziecko z poprzedniego i aktualnego małzeństwa ?? dajmy na to z poprzedniego dziecka 10l, a z aktualnego 5 miesięcy. Czy mozna zrobic tak, że ona weźmie dwa dni na 5 miesięczne dziecko, a były mąż dwa dni na 10cio letnie ??

Dwa dni dla jednego z rodziców lub po jednym dniu dla dwojga.

 



#14 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 12 styczeń 2015 - 21:53

Dwa dni dla jednego z rodziców lub po jednym dniu dla dwojga.

Nawet gdy dzieci mają inne nazwiska ??



#15 Witch

Witch

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8179 postów

Napisano 13 styczeń 2015 - 07:38

Witam a jak jest w przypadku, kiedy matka ma dziecko z poprzedniego i aktualnego małzeństwa ?? dajmy na to z poprzedniego dziecka 10l, a z aktualnego 5 miesięcy. Czy mozna zrobic tak, że ona weźmie dwa dni na 5 miesięczne dziecko, a były mąż dwa dni na 10cio letnie ??

 

każdy z ojcow mógły korzystać na swoje dziecko, ale jesli matka korzysta to ojcowie nie mają prawa (chyba, że po 1 dniu każdy rodzic)



#16 Guest_Edyta

Guest_Edyta
  • Goście

Napisano 21 lipiec 2016 - 11:43

Witam,

 

Czy biorąc pod uwagę powyższe przypadki jest możliwość rozłożenia dni wolnych tak:

ojciec pierwszego dziecka - 1

dzień, matka - 1 dzień,

ojciec drugiego dziecka - 1 dzień?

Czy wyłącznie:

ojciec jednego z dzieci - 1 dzień

matka - 1 dzień

ojciec drugiego z dzieci - 0 dni?



#17 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 21 lipiec 2016 - 12:24

Witam,

 

Czy biorąc pod uwagę powyższe przypadki jest możliwość rozłożenia dni wolnych tak:

ojciec pierwszego dziecka - 1

dzień, matka - 1 dzień,

ojciec drugiego dziecka - 1 dzień?

Czy wyłącznie:

ojciec jednego z dzieci - 1 dzień

matka - 1 dzień

ojciec drugiego z dzieci - 0 dni?

Jeśli dobrze zrozumiałam o co Ci chodzi - to bez względu ile macie dzieci, zawsze przysługują na nie dwa dni i bierze je ojciec lub matka lub po jednym dniu każde z rodziców.



#18 Guest_Gall

Guest_Gall
  • Goście

Napisano 21 sierpień 2017 - 06:35

A co w sytuacji, jeśli mąż ma swoje dziecko z poprzedniego związku, a żona też ma swoje z poprzedniego związku (w takim wypadku żadne z nich nie ma "praw" do dziecka drugiego ze współmażłonków). Czy każde z nich ma po dwa dni opieki?



#19 szymczympans

szymczympans

    Nowy użytkownik

  • Członkowie
  • Pip
  • 5 postów

Napisano 22 sierpień 2017 - 14:27

Niestety, ale nie będę w stanie za bardzo w tym obszarze tematycznym pomóc...


chcę być sobą i nikim innym po wiek wieków, w każdym następnym życiu


#20 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 23 sierpień 2017 - 10:27

A co w sytuacji, jeśli mąż ma swoje dziecko z poprzedniego związku, a żona też ma swoje z poprzedniego związku (w takim wypadku żadne z nich nie ma "praw" do dziecka drugiego ze współmażłonków). Czy każde z nich ma po dwa dni opieki?

Matka ma na swoje dziecko 2 dni opieki ( lub 1+1 do podziału z ojcem biologicznym dziecka), a na dziecko partnera jego była ma 2 dni lub dzielą się z byłą po jednym dniu każde.



Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych