Skocz do zawartości

zwolnienie z powodu likwidacji zakładu a urlop macierzyński

urlop macierzyński likwidacja zakładu pracy rozwiązanie umowy o pracę

wróć do serwisu Kadry 3 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Dorota31

Guest_Dorota31
  • Goście

Napisano 13 październik 2014 - 19:10

Witam.

W dn. 10.09.2014 r. urodziłam dziecko i w związku z tym złożyłam do pracodawcy wniosek o urlop macierzyński, dodatkowy urlop macierzyński i urlop rodzicielski oraz wniosek o zgłoszenie dziecka do ubezpieczenia. W dniu dzisiejszym otrzymałam od pracodawcy świdectwo pracy, w którym została zawarta informacja o przyczynie rozwiązania umowy z powodu likwidacji zakładu pracy. Została też umieszczona adnotacja, że byłam zatrudniona w okresie od 01.03.2014 do 02.10.2014. Proszę o informację, czy pracodawca powinien ze mną rozwiązać umowę za wypowiedzeniem i wypłacić mi ekwiwalent za urlop wypoczynkowy i okres wypowiedzenia? Byłam zatrudniona na umowę o pracę na czas nieokreślony w wymiarze 3/5 etatu. Proszę o wskazanie liczby dni  urlopu wypoczynkowego, gdyż nie korzystałam z urlopu, ponieważ od dn. 04.06.2014 byłam na zwolnieniu z powodu ciąży.

Pozdr, Dorota

#2 Witch

Witch

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8746 postów

Napisano 13 październik 2014 - 19:59

Witam.

W dn. 10.09.2014 r. urodziłam dziecko i w związku z tym złożyłam do pracodawcy wniosek o urlop macierzyński, dodatkowy urlop macierzyński i urlop rodzicielski oraz wniosek o zgłoszenie dziecka do ubezpieczenia. W dniu dzisiejszym otrzymałam od pracodawcy świdectwo pracy, w którym została zawarta informacja o przyczynie rozwiązania umowy z powodu likwidacji zakładu pracy. Została też umieszczona adnotacja, że byłam zatrudniona w okresie od 01.03.2014 do 02.10.2014. Proszę o informację, czy pracodawca powinien ze mną rozwiązać umowę za wypowiedzeniem i wypłacić mi ekwiwalent za urlop wypoczynkowy i okres wypowiedzenia? Byłam zatrudniona na umowę o pracę na czas nieokreślony w wymiarze 3/5 etatu. Proszę o wskazanie liczby dni  urlopu wypoczynkowego, gdyż nie korzystałam z urlopu, ponieważ od dn. 04.06.2014 byłam na zwolnieniu z powodu ciąży.

Pozdr, Dorota

wymiar roczny ?

z wymiaru rocznego:

20 dni należne 8 dni= 64 godziny

26 dni należne 11 dni = 88 godzin

pracodawca powinien wypowiedzieć umowę o pracę, a stosunek pracy rozwiązuje sie po okresie wypowiedzenia;

w zw. z likwidacją pracodawcy zasiłek za pozostały okres wypowiedzenia wypłaca zus

#3 Guest_Dorota31

Guest_Dorota31
  • Goście

Napisano 13 październik 2014 - 20:25

wymiar roczny ?

z wymiaru rocznego:

20 dni należne 8 dni= 64 godziny

26 dni należne 11 dni = 88 godzin

pracodawca powinien wypowiedzieć umowę o pracę, a stosunek pracy rozwiązuje sie po okresie wypowiedzenia;

w zw. z likwidacją pracodawcy zasiłek za pozostały okres wypowiedzenia wypłaca zus

czy w związku z tym pracodawca powinien wypowiedzieć mi umowę z jednomiesięcznym okresem wypowiedzenia, zapłacić odprawę za 1 miesiąc, zapłacić za 8 dni urlopu? jeśli tak to proszę o podstawę prawną.

Dziękuję

#4 Witch

Witch

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8746 postów

Napisano 13 październik 2014 - 20:46

pracodawca  powinien wypowiedzieć umowę, nie może zlikwidować DG mając "na stanie"pracownika; 

odprawa z tyt. zwolnienia należna u pracodawcy zatr. co najmniej 20 osób;

ekwiwalent wypłaca się w ostatnim dniu zatrudnienia;

Likwidacja pracodawcy nie jest zdarzeniem powodującym zakończenie umowy o pracę. Jak wyjaśnił Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 5 września 2001 r. (sygn. akt I PKN 830/00, OSNP 2003/15/355), w przypadku likwidacji pracodawcy zakończenie stosunku pracy wymaga rozwiązania umowy o pracę w sposób prawem przewidziany. Nawet pracodawca, który zlikwidował firmę wykreślając ją z ewidencji, nie przestał być pracodawcą dla swoich pracowników.

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: urlop macierzyński, likwidacja zakładu pracy, rozwiązanie umowy o pracę

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych