Skocz do zawartości

JAKI ZASIŁEK CHOROBOWY PO POWROCIE Z WYCHOWAWCZEGO

L4 CIĄŻA ZASIŁEK CHOROBOWY URLOP WYCHOWAWCZY

wróć do serwisu Księgowość 10 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_OLA

Guest_OLA
  • Goście

Napisano 09 październik 2014 - 10:45

Witam,

Duzo juz czytałam na ten temat, dzwoniłam do PIP i ZUS i ... sa rozbiezności miedzy opiniami na ten temat.

Otóż:

Po dwuletnim wychowawczym wracam do pracy i w pierwszy dzien dostarczam pracodawcy zwolnienie lekarskie ( ciażowe) - czyli nie przepracuje oni jednego dnia po przerwie w pracy jakim był urlop wychowawczy.

Męczy mnie kwestja wynagrodzenia na L4 ( zasilku chorobowego) . Jestem zatrudniona na czas nieokreślony i moje wynagrodzenie na umiwie brzmi :

WYNAGRODZENIE ZASADNICZE (najnizsza krajowa) +PREMIA MOTYWACYJNA+ PREMIA UZNANIOWA

W Zusie powiedzieli , ze w sytuacji gdzie nie przepracuje ani jedneg dnia po powrocie z wychowawczego , moje wynagrodzenie bedzie adekwatne do wypłaty pracownika na tym samym bądz podobnym stanowisku,w miesiącu w którym dostarcze L4.. Konkretnie , ze nie bedzie to tylko ta najnizsza krajowa. Dodam ,ze z premiami wynagrodzenie miałam ok 3100 netto. Premie te miałam stałe tzn co miesiąc dostawałam i jedna i druga premie.

Mój pracodawca a wlasciwie ksiegowy upiera sie ze absolutnie mam dostac tylko ta podstawe- czyli najnizsza krajową.

Teraz nie wiem czy mam "walczyc" czy moze Zus sie myli ,a pracodawca ma racje .

Bardzo prosze o szybka odpowiedz.

#2 Joanka S

Joanka S

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 687 postów

Napisano 09 październik 2014 - 11:56

Przy obecnym zwolnieniu lekarskim podstawa zasiłku chorobowego zostanie ponownie przeliczona i przyjęte do podstawy będzie wynagrodzenie zasadnicze z umowy o pracę.Jeżeli ponownie przepracowałabyś 3 pełne miesiące kalendarzowe i uzyskała wszystkie dodatki zagwarantowane w umowie o pracę do podstawy weszłyby także inne składniki.Do podstawy zasiłku chorobowego przyjmuje się wynagrodzenie  w tym czasie na innym stanowisku pracy,gdy nie można ustalić podstawy takiego wynagrodzenia.Tutaj nie ma takiej potrzeby jest umowa jasno sprecyzowana.

#3 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 09 październik 2014 - 13:27

DZIĘKUJĘ ZA SZYBKĄ  ODPOWIEDZ

POZDRAWIAM

#4 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13461 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 09 październik 2014 - 21:27

Joanko, a z czego wg ciebie wynika to przepracowanie 3 pełnych miesięcy i wejście do podstawy zasilku innych składników ?

Przecież nie wiemy czy te premie są zmniejszane za okres choroby.

#5 Joanka S

Joanka S

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 687 postów

Napisano 09 październik 2014 - 22:32

Ja nie wiem,czy premie weszłyby do podstawy,ale aby ponownie przeliczyć podstawę zasiłku trzeba przepracować 3 pełne miesiące.Pytająca chce iść od razu po urlopie wychowawczym na zwolnienie lekarskie.Więc podstawą będzie wynagrodzenie zasadnicze z umowy o pracę.

#6 Glusia

Glusia

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 798 postów
  • LokalizacjaŚląsk

Napisano 10 październik 2014 - 07:28

Ja nie wiem,czy premie weszłyby do podstawy,ale aby ponownie przeliczyć podstawę zasiłku trzeba przepracować 3 pełne miesiące.Pytająca chce iść od razu po urlopie wychowawczym na zwolnienie lekarskie.Więc podstawą będzie wynagrodzenie zasadnicze z umowy o pracę

A co chcesz przeliczać ponownie? Przecież kobieta wraca po wychowawczym więc nie pobierała żadnego zasiłku, którego podstawę należałoby lub nie - przeliczać. Moim zdaniem ZUS ma rację, zgodnie z przepisami, które regulują taka sytuację (zakładając, że te wspomniane premie miałyby wchodzić do podstawy chorobowego).

Cytat z komentarza chorobowego:

245. Jeżeli bezpośrednio przed powstaniem niezdolności do pracy pracownik przez cały okres, z którego ustala się podstawę wymiaru zasiłku korzystał z urlopu wychowawczego lub z urlopu bezpłatnego albo odbywał czynną służbę wojskową, podstawę wymiaru zasiłku stanowi wynagrodzenie za miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy:
1) w stałej miesięcznej wysokości określonej w umowie o pracę lub
2) przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone pracownikom zatrudnionym na takim samym lub podobnym stanowisku pracy, jeżeli pracownik otrzymuje wynagrodzenie o charakterze zmiennym.

#7 Joanka S

Joanka S

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 687 postów

Napisano 10 październik 2014 - 09:02

Przecież wyraźnie napisałam,że zostanie do podstawy przyjęte wynagrodzenie z umowy o pracę.

A co chcesz przeliczać ponownie? Przecież kobieta wraca po wychowawczym więc nie pobierała żadnego zasiłku, którego podstawę należałoby lub nie - przeliczać. Moim zdaniem ZUS ma rację, zgodnie z przepisami, które regulują taka sytuację (zakładając, że te wspomniane premie miałyby wchodzić do podstawy chorobowego).

Cytat z komentarza chorobowego:

245. Jeżeli bezpośrednio przed powstaniem niezdolności do pracy pracownik przez cały okres, z którego ustala się podstawę wymiaru zasiłku korzystał z urlopu wychowawczego lub z urlopu bezpłatnego albo odbywał czynną służbę wojskową, podstawę wymiaru zasiłku stanowi wynagrodzenie za miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy:
1) w stałej miesięcznej wysokości określonej w umowie o pracę lub
2) przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone pracownikom zatrudnionym na takim samym lub podobnym stanowisku pracy, jeżeli pracownik otrzymuje wynagrodzenie o charakterze zmiennym.

A odpowiedź była skierowana do Koleżanki.

#8 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13461 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 10 październik 2014 - 21:16

dzięki za odpowiedź :)

Ale trochę niefortunnie napisałaś, że " ... i uzyskała wszystkie dodatki zagwarantowane w umowie o pracę do podstawy weszłyby także inne składniki."

Jak już pisałyśmy podstawą będzie tu kwota z umowy o pracę.

#9 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 11 październik 2014 - 20:56

Witam ponownie,

Pracownik księgowości w mojej firmie poinformował mnie,że zostanie wystosowane pismo do ZUS.

Zostanie przedstawiona moja sytuacja i to ZUS pisemnie określi jak ma być naliczony zasiłek chorobowy.

Poinformuję Państwa co dalej w mojej sprawie.

Może komuś przyda się ta informacja smile.png

Pozdrawiam

#10 Guest_OLA

Guest_OLA
  • Goście

Napisano 14 listopad 2014 - 20:52

Witam ponownie,

Pracownik księgowości w mojej firmie poinformował mnie,że zostanie wystosowane pismo do ZUS.

Zostanie przedstawiona moja sytuacja i to ZUS pisemnie określi jak ma być naliczony zasiłek chorobowy.

Pozdrawiam

Witam,

Jak sie okazało otrzymałam tylko najniższą krajową czyli 1680 zł brutto. Pracownik księgowości stwierdził, że ZUS nie ustosunkował się do pisma jakie moja firma wysłała. Podobno firma wysłała kolejne i sprawa " jest w toku" hmmm ....

Dodatkowo w tym tygodniu udałam sie do ZUS w moim mieście i panie "kompetentne" do udzielania takich informacji stwierdziły , ze  w mojej sytuacji mogę dostać najniższa krajową, a mogę tez dostać wynagrodzenie takie samo jak dostaje pracownik na takim samym stanowisku jak ja. Czyli nie rozumiem od kogo to zależy, bo dla mnie mieć dodatkowo 500-1000 zł netto do wiele!

Jeśli "sprawa w toku" nabierze rozpędu dam znac.

I jeszcze chciałam dodac , ze nikogo nie mam zamiaru naciągać na pieniadze- ani mojego pracodawcy, ani ZUS. Chcę tylko rzetelnej,jednoznacznej odpowiedzi!

Pozdrawiam

#11 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 04 grudzień 2014 - 22:38

Witam ponownie,

Pozdrawiam

Witam,

Jak sie okazało otrzymałam tylko najniższą krajową czyli 1680 zł brutto. Pracownik księgowości stwierdził, że ZUS nie ustosunkował się do pisma jakie moja firma wysłała. Podobno firma wysłała kolejne i sprawa " jest w toku" hmmm ....

Dodatkowo w tym tygodniu udałam sie do ZUS w moim mieście i panie "kompetentne" do udzielania takich informacji stwierdziły , ze  w mojej sytuacji mogę dostać najniższa krajową, a mogę tez dostać wynagrodzenie takie samo jak dostaje pracownik na takim samym stanowisku jak ja. Czyli nie rozumiem od kogo to zależy, bo dla mnie mieć dodatkowo 500-1000 zł netto do wiele!

Jeśli "sprawa w toku" nabierze rozpędu dam znac.

I jeszcze chciałam dodac , ze nikogo nie mam zamiaru naciągać na pieniadze- ani mojego pracodawcy, ani ZUS. Chcę tylko rzetelnej,jednoznacznej odpowiedzi!

Pozdrawiam

04.12.2014 r

Witam raz jeszcze smile.png
W przedstawionej mojej sytuacji okazał się, ze zasiłek będzie naliczany od podstawy jak i od premii (w wysokości średniej premii pracownika/pracowników na tym samym bądź podobnym stanowisku). Taką opinię przedstawił ZUS,w odpowiedzi na pismo mojego pracodawcy. Ciesze się , bo to oznacza, ze nie będę miała tylko najniższej krajowej smile.png

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: L4, CIĄŻA, ZASIŁEK CHOROBOWY, URLOP WYCHOWAWCZY

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych