Skocz do zawartości

Zdjęcie

Zwolnienie lekarskie a wygaśnięcie umowy

zwolnienie lekarskie umowa na czas określony rozwiązanie umowy

wróć do serwisu Kadry 2 odpowiedzi w tym temacie

#1 fallout6

fallout6

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 1 postów

Napisano 03 październik 2014 - 10:33

Witam,

Mam pytanie dotyczące rozwiązania umowy w trakcie zwolnienia lekarskiego. Dnia 16.09.2014 złamałem nogę (w trakcie urlopu -sic!) dostałem zwolnienie lekarskie do dnia 22.10 (prawdopodobnie zostanie przedłużone na czas rehabilitacji) natomiast moja umowa o pracę rozwiązuje się z dniem 10.10 (umowa na czas określony). Jak w takim wypadku wygląda procedura wypłaty zasiłku chorobowego i dostarczania dokumentów?

Po lekturze kilku forów wiem, że ZUS przejmuje obowiązek wypłacania składek, ale:

1. Czy to pracodawca ma wysłać wszystkie dokumenty do ZUS (ZUS ZLA, ZUS Z3 świadectwo pracy - może coś pominąłem)?

2. Co zrobić po przedłużeniu zwolnienia zanieść do ZUS osobiście czy można wysłać pocztą i w jakim terminie mam to zrobić? Czy wówczas będę musiał dostarczyć tylko ZUS ZLA czy jeszcze jakieś inne dokumenty?

3. Kto ma podać ZUSowi nr konta do wypłaty zasiłku - pracodawca płacił mi w Euro i posiada nr mojego konta w tejże walucie jak się domyślam ZUS będzie płacił w złotówkach czy nie lepiej podać im konto złotówkowe? Jeśli to pracodawca podaje nr konta może warto się z nim dogadać żeby wysłał nr konta w PLN?

4. Na dzień dzisiejszy pracodawca deklaruje, że podpisze ze mną kolejną umowę po mim powrocie do zdrowia czy nie prościej i lepiej byłoby przedłużyć ją w trakcie zwolnienia - czy to w ogóle możliwe?

Z góry dziękuję wszystkim za odpowiedzi.

Pozdrawiam. 

#2 Ane

Ane

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1517 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 03 październik 2014 - 10:50

1 pracodawca prześle do ZUS zwol lek, które obejmować będzie okres zatrudnienia i zaświadczenie Z-3. 

2. kolejne zwol lek dostarczasz sam - osobiście, można wysłać również pocztą (poleconą za potwierdzeniem odbioru). ZUS może zwrócić się o wypełnienie dodatkowych dokumentów, zapewne prześle pismo w tej sprawie.

3. Nr konta pracownika wpisuje się do Z-3, które przesyła pracodawca. Tutaj dogadaj się z pracodawcą które konto ma wpisać lub sam podasz w ZUS osobiście, z tym że ZUS w euro nie płaci.

4. można przedłużyć umowę o pracę w trakcie nieobecności pracownika, należy to jednak do dobrej woli pracodawcy

#3 Joanka S

Joanka S

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 687 postów

Napisano 03 październik 2014 - 12:23

W celu wypłaty zasiłku chorobowego po zakończeniu umowy o pracę,należy wypełnić druk ZUS Z-10 oświadczenie i tam też jest miejsce na wpisanie numeru konta bankowego.Dostarczenie tego oświadczenia do ZUS jest ważne,ponieważ bez niego nie otrzymasz zasiłku.Druk znajdziesz na stronie ZUS w zakładce formularze.

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: zwolnienie lekarskie, umowa na czas określony, rozwiązanie umowy

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych