Skocz do zawartości

rozwiązanie umowy za porozumieniem stron a ciąża i przywrócenie do pracy

ciąża przywrócenie do pracy porozumienie stron

wróć do serwisu Księgowość 18 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Hanna

Guest_Hanna
  • Goście

Napisano 24 wrzesień 2014 - 11:05

Witam,

mam następująca sytuację: w czerwcu otrzymałam 3 miesięczne wypowiedzenie umowy ze względu na likwidację stanowiska. W lipcu podpisałam z pracodawcą rozwiązanie umowy za porozumieniem stron, gdzie wpisaliśmy koniec sierpnia jako datę rozwiązania umowy. We wrześniu dowiedziałam się ze jestem w ciąży, w którą zaszłam jeszcze w sierpniu kiedy byłam pracownikiem. Wiem, że gdybym nie podpisała tego porozumienia to w tym momencie wypowiedzenie można by uznać za bezskuteczne. Czy jednak w obecnej sytuacji mam szanse na przywrócenie do pracy?

#2 Joanka S

Joanka S

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 687 postów

Napisano 24 wrzesień 2014 - 12:00

W  wyroku SN z dnia 2 czerwca 1995 r.,  I PRN 23/95 (OSNAPiUS 1995, nr 22, poz.  276)    ”1. Wynikający z art. 177 § 1 k.p. zakaz rozwiązywania umowy o pracę z pracownicą w okresie ciąży obowiązuje również w sytuacji, gdy zaszła ona w ciążę w okresie wypowiedzenia.”Z wyroku SN z dnia 29 marca 2001 r., I PKN 330/00 (OSNP  2003  nr  1, poz. 11)   wynika  : „Pracownica, która początkowo nie kwestionowała wypowiedzenia jej  umowy o pracę, może żądać uznania tej czynności za bezskuteczną, gdy po dokonaniu wypowiedzenia okazało się, że jest w ciąży lub gdy w okresie wypowiedzenia zaszła w ciążę”.

W wyroku z dnia 29 marca 2001 r. (sygn. akt I PKN 330/00) stwierdził, że 7-dniowy termin do wniesienia odwołania jest liczony od daty zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego ciążę.

Tyle SN.Trzeba złożyć odwołanie do pracodawcy o przywrócenie do pracy, napisać o błędnym oświadczeniu woli i dostarczyć zaświadczenie o zaawansowaniu ciąży.Masz na to 7 dni od chwili uzyskania wiadomości od lekarza.

#3 Guest_Anna

Guest_Anna
  • Goście

Napisano 20 grudzień 2018 - 20:33

Witam a co w takim przypadku, w ciążę zaszła 29 października umowę rozwiązała na mocy porozumienia 9 listopada a od 3 grudnia podjęłam nowa prace. Zaświadczenie od lekarza mam od 18 grudnia. W pipe dostałam informację, że przywrócą mnie do starej pracy ale co mam zrobić z nowym pracodawca? Złożyć WYPOWIEDZENIE?

#4 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 19146 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 20 grudzień 2018 - 20:42

Jak przywrócą do starej pracy? Przecież została nawiązana nowa umowa

#5 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 19146 postów

Napisano 20 grudzień 2018 - 20:44

10 dni byłaś w ciąży jak rozwiązałaś poprzednią umowę a zaświadczenie od lekarza jaki stan ciąży stwierdza?
Tak ślepo nie należy wierzyć w to co mówią w PIP

#6 Guest_Anna

Guest_Anna
  • Goście

Napisano 20 grudzień 2018 - 20:46

Przywrócona ponieważ w ciążę zaszłam u starego pracodawcy a umowę rozwiązałam nie będąc świadoma tego faktu. Dokładnie taka informacje dostałam w PIP ale też wzbudza moje wątpliwości.

#7 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 19146 postów

Napisano 20 grudzień 2018 - 20:55

Stan ciąży musi być potwierdzony zaświadczeniem a nie kiedy zaszłaś

#8 Guest_Anna

Guest_Anna
  • Goście

Napisano 20 grudzień 2018 - 20:55

Więc ciąży liczy się od ostatniej miesiączki tj 29.10 czyli 8 tydzień. Czyli myślisz, że jednak to nie była prawdziwa informacja?

#9 Guest_Anna

Guest_Anna
  • Goście

Napisano 20 grudzień 2018 - 20:57

Zakładamy, że zaświadczenie potwierdź fakt zajścia w ciążę przed dniem rozwiązania umowy.

#10 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 19146 postów

Napisano 20 grudzień 2018 - 21:58

Moim zdaniem nie ma mowy o przywróceniu do pracy kiedy podjęłaś już nową pracę

#11 Guest_Anna

Guest_Anna
  • Goście

Napisano 21 grudzień 2018 - 07:10

A masz może pomysł z kim i gdzie to konsultowac?

#12 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 21 grudzień 2018 - 09:33

Z prawnikiem od prawa pracy.
Poczytałem w necie, są artykuły z takim przypadkiem, poszukaj.
Było porozumienie stron, masz nową pracę, moim zdaniem nikt do pracy cię nie przywróci, poza tym zdaje się że minął termin na złożenie wniosku o przywrócenie

#13 Guest_Anna

Guest_Anna
  • Goście

Napisano 21 grudzień 2018 - 18:29

Ponowilam kontakt do PIP, celem wyjaśnienia właśnie tego nowego stosunku pracy, Pani potwierdziła, że stary pracodawca bezwzględnie musi mnie przywrócić, natomiast nie potrafiła powiedzieć w jaki sposób rozwiązać umowę z nowym pracodawca, stwierdziła, że prawo pracy nie reguluje tej kwestii a prawo cywilne powinno stanowić odpowiedź. Co do terminu to czytałam o 7 lub rocznym terminie zawiadomienia pracodawcy o ciąży ale licznym od dnia wystawienia zaświadczenia od lekarza a więc od 18.12 w moim przypadku.A w twojej opinii jaki termin mnie obowiązuje?

#14 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 19146 postów

Napisano 21 grudzień 2018 - 19:52

Moja opinia nie ma znaczenia, znaczenie mają przepisy, a w myśl nich tron minął.
Wcale "bezwzględnie" to pracodawca nie musi ciebie przywracać.
Co do nowej pracy to akurat jak zwykle trzeba rozwiązać umowę

#15 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 19146 postów

Napisano 21 grudzień 2018 - 19:53

To on a nie "tron"

#16 Guest_Anna

Guest_Anna
  • Goście

Napisano 21 grudzień 2018 - 19:59

Ale o jakim terminie mowa? Tygodnia? 30 dni? Od kiedy liczone? Który przepis o tym mówi? Oczywiście szukałam w internecie ale może coś nieprawidłowo interpretuje.

#17 Guest_Anna

Guest_Anna
  • Goście

Napisano 24 styczeń 2019 - 09:16

Witam pragnę napisać, że zostałam przywrócona do pracy a więc jednak PIP miał rację.

#18 Dorota

Dorota

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 5334 postów

Napisano 24 styczeń 2019 - 10:00

A co z nową pracą?

#19 Guest_Anna

Guest_Anna
  • Goście

Napisano 25 styczeń 2019 - 08:03

Rozwiązałam stosunek pracy za porozumieniem stron.

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: ciąża, przywrócenie do pracy, porozumienie stron

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych