Skocz do zawartości

postępowanie wyjaśniające a zasiłek

zasiłek zwolnienie chorobowe postępowanie wyjaśniające

wróć do serwisu Księgowość 144 odpowiedzi w tym temacie

#121 Guest_amelqa

Guest_amelqa
  • Goście

Napisano 12 czerwiec 2017 - 13:37

Aha dodam jeszcze, że firma w jakiej pracowałam istnieje od lat, zatrudnia inne osoby, więc to nie jest przypadek jak mówię, że ktoś ma DG i zatrudni sobie jedną osobę. Według mnie najistotniejsze jest, że nie byłam w ciąży jak podejmowałam pracę, bo kobiety które się zatrudniają, aby dostać zasiłek są już zazwyczaj w zaawansowanej. Wiem, że prawo im tego nie zabrania, ale jednak to co innego, niż podjąć normalnie pracę i dopiero później normalnie zajść. Chociaż cholera wie, jak zus to interpretuje...

#122 Zosia/Agnieszka

Zosia/Agnieszka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 15024 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 12 czerwiec 2017 - 13:38

Teoretycznie masz rację, powinny to być mocne dowody, ale......zawsze pozostaje pewna doza ze znakiem zapytania :)

Cierpliwie czekaj, bez stresu :)

#123 Guest_Amelqa

Guest_Amelqa
  • Goście

Napisano 12 czerwiec 2017 - 14:15

Aha dodam jeszcze tylko, że wypłacili mi dwa pierwsze zasiłki i dopiero teraz wszczęli postępowanie. W ogóle mogą tak robić? Skoro robią to pewnie tak, ale przecież skoro mi już wypłacali, to niejako jest to zmiana decyzji z ich strony. Myślałam, że postępowanie jest prowadzone tylko i wyłącznie na początku.

#124 Zosia/Agnieszka

Zosia/Agnieszka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 15024 postów

Napisano 12 czerwiec 2017 - 14:30

Na każdym etapie korzystania z zasiłku ZUS mogą sprawdzać. To nie jest zmiana decyzji, sprawdzają czy nie było "pozornego zatrudnienia", wolno im.

Pewnie dotarło do nich, że to będzie długotrwałe zwolnienie

#125 Guest_Michalina

Guest_Michalina
  • Goście

Napisano 12 sierpień 2017 - 21:50

Czeac. Czy pismo o zakonczeniu postepowania cokolwiek oznacza? Czy po tym jest zazwyczaj negatywna decyzja, czy nie ma to znaczenia? Bo gdzies wyczytalam, ze przy pozytywnej czesto nic nie przesylaja, tylko robia przelew.

#126 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 11355 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 12 sierpień 2017 - 21:55

O ile wiem o pozytywnej decyzji o przyznaniu zasiłku ZUS raczej nie informuje, tylko przelewa należny zasiłek chorobowy.

#127 Guest_Michalina

Guest_Michalina
  • Goście

Napisano 12 sierpień 2017 - 21:59

No wlasnie. Ale czy przed tym mozna dostac taka decyzje o zakonczeniu postepowania jak ja? Czy jesli takie pismo dostalam, to przyjdzie juz negatywna? Dziekuje za szybka odpowiedz.

#128 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 11355 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 12 sierpień 2017 - 22:05

Nie wiem czy przyjdzie negatywna, wróżką nie jestem i nie znam twojej sytuacji. Wg mnie pismo o zakończeniu postępowania wyjaśniającego to standardowy sposób powiadomienia zainteresowanego. 

#129 Guest_Michalina

Guest_Michalina
  • Goście

Napisano 12 sierpień 2017 - 22:08

Nie pytam o stricte moja sytuacje, bo to wiadomo ze za malo szczegolow. Raczej chodzi mi o ich zwyczaje.

Jest sens sie pofatygowac zobaczyc ich dokumenty? Bo pisza o takiej mozliwosci. Nie wiem tylko czy to do czegos potrzebne,czy lepiej spokojnie czekac na decyzje (lub jej brak i pieniadze).

#130 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 11355 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 12 sierpień 2017 - 22:14

A ty jak uważasz ? Bo moim zdaniem można iść, w niczym to raczej nie przeszkodzi, a pewnie wcześniej się dowiesz co i jak, i się uspokoisz.  

#131 Guest_Michalina

Guest_Michalina
  • Goście

Napisano 13 sierpień 2017 - 09:26

Kwestia tego co tam maja. Ktos byl i przegladal takie akta? Jesli moje odpowiedzi, ktorego wczesniej dawalam, to doskonale je pamietam, mam tez protokol kontroli. Chyba, ze jakies ich notatki, ustalenia itd.

#132 dorota37

dorota37

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 9 postów

Napisano 22 sierpień 2017 - 19:00

Witam,nie wiem czy w odpowiednim miejscu zadaje to pytanie.

Prowadziłam działalnosc płacąc składke w wysokosci 812,61 na ubezpieczenie społeczne,czyli od 60 % przecietnego wynagrodzenia.W kwietniu urodziłam córke.Ile powinien wynosic mój zasiłek macierzyński?Dzis dostałam pieniądze z ZUS-u i wydaje mi sie ,ze chyba cos zle jest naliczone...Dostałam niespełna 4000 za prawie 4 miesiace:od 06.04 do 31.07.

#133 Guest_Ja

Guest_Ja
  • Goście

Napisano 23 sierpień 2017 - 14:47

A dlaczego jednorazowo wyplacili Ci za 4 miesiace? Bylo postepowanie wyjasniajace czy co?

#134 dorota37

dorota37

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 9 postów

Napisano 23 sierpień 2017 - 18:02

A dlaczego jednorazowo wyplacili Ci za 4 miesiace? Bylo postepowanie wyjasniajace czy co?

Tak,postępowanie zakończone z pozytywnym wynikiem dla mnie oczywiscie.Juz wszystko wyjasnione,reszta przyjdzie nastepnym przelewem.Dziekuje

#135 Guest_kazik

Guest_kazik
  • Goście

Napisano 01 październik 2017 - 13:54

witam! otrzymalem z zus pismio,ze nie moga zakonczyc rozpatrzenia sprawy dotyczacego zasilku chorobowego w terminie 30 dni,z powodu postepowania wyjasniajacego ,ktorego celem jest ustalenie kwoty wymiaru skladek na ubezpieczenie chorobowe i podali nowy termin przesuniecia o kolejne 30 dni .jak napisac krotkie ponaglenie do zus? z gory dziekuje

#136 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 02 październik 2017 - 09:26

witam! otrzymalem z zus pismio,ze nie moga zakonczyc rozpatrzenia sprawy dotyczacego zasilku chorobowego w terminie 30 dni,z powodu postepowania wyjasniajacego ,ktorego celem jest ustalenie kwoty wymiaru skladek na ubezpieczenie chorobowe i podali nowy termin przesuniecia o kolejne 30 dni .jak napisac krotkie ponaglenie do zus? z gory dziekuje

Obawiam się, że pisanie ponaglenia mija się z celem. ZUS ma prawo wyjaśniać sprawę dokładnie i może to trwać, niestety.

#137 Guest_Marcin

Guest_Marcin
  • Goście

Napisano 05 październik 2017 - 15:00

witam, będac na chorobowym oraz na świadczeniu reh z ZUS po ustaniu już zatrudnienia, w ramach wolontariatu pełniłem usługi dla pewnej firmy, polegało to tylko na doglądaniu maszyn( takie tam stróżostwo), bo mieszkam vis a vis zakładu, a siedząc całe dnie  w domu, co mi szkodziło przejsć się czy poobserowować.....

Życzliwy sąsiad doniósł do ZUS, jakobym dorabiał sobie na chorobowym.... No i się zaczęło..

Firma, której sprzętu doglądałem, na zapytanie ZUSu, czy u nich pracuje, odpowiedziała, że tak, ale są to pewnego rodzaju usługi. I mogliby na tym poprzestać, ale nie.... ZUS zapytał, jakie to usługi i czy to praca zarobkowa, na co owa firma, odpowiedziała, ze jestem zatrudniony na umowę-zlecenie oraz że jest to praca zarobkowa ( nie konsultując się ze mną wcale).

Jakież było moje zdziwienie, gdy zostałem pismo z ZUS, o tym, że pracuję dla tego zakładu na umowę zlecenie zarobkowo !!!

I co ja mam teraz zrobić? Bo na bank wstrzymają mi świadczenie reh. Na razie oczekują mojego stanowiska w sprawie, ale mam wrażenie, że jestem na przegranej pozycji : zwykły szary człowiek przeciwko  firmie.

Najciekawsze:

- żadnej umowy zlecenie nie było, niczego nie podpisywałem

-składek firma za mnie nie płaciła ( logiczne)

- otrzymałem jeden przelew na średniej wielkości kwotę od tej firmy, z  tytułem przelewu "zasilenie", jako pewnego rodzaju rekompensata za doglądanie sprzętu w firmie.

Podsumowując- nie pracowałem i nie zarabiałem, a firma sprawiła mi swego rodzaju bonus, o który się nie prosiłem ani też nie podpisywałem żadnych list itp, zatem nie można tego nazwać wynagrodzeniem - czy też pracą zarobkową...

Pytanie-czy mam jakieś szanse by wygrać z tą firmą, która mnie pogrążyła w ZUS oraz jak udowodnić w ZUS, że to była przysługa/wolontariat i zupełnie nie związany z moim stanem zdrowia ani też nie pogorszył mego stanu zdrowia, ani nie wypłynął na niego.

Proszę o rady, czy jest nadzieja wyjść z tego z twarzą.

#138 Zosia/Agnieszka

Zosia/Agnieszka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 15024 postów

Napisano 05 październik 2017 - 15:05

Jak sam zauważyłeś - jesteś pogrążony.

Kasę wziąłeś, nie zwróciłeś, składek nie musieli płacić, nie od tego rodzaju wypłaty, zarabiałeś i nie ma o czym dyskutować.

#139 Guest_Marcin

Guest_Marcin
  • Goście

Napisano 06 październik 2017 - 08:05

Nie ma umowy, nie ma składek i na tej podstawie ZUS ma prawo twierdzić, że pracowałem na chorobowym?  Bo pracodawca tak sobie napisał, bo się bał kontroli z US, bo zatrudnia ludzi na czarno- to ja mam teraz zasiłek zwracać, bo ktos chroni swój tyłek moim kosztem??? No na pewno tak tego nie zostawię.

#140 Guest_poradnik

Guest_poradnik
  • Goście

Napisano 06 październik 2017 - 08:29

na moje sprawa wygrana po Twojej stronie bo ta firma nie ma umowy, że Ciebie zatrudniła w ogóle i nie ma żadnych dowodów  /papierowych/na to, że pracowałeś

ewentualnie opisz na czym praca polegała, tzn. że tylko doglądałeś sprzętu i że nie miała wpływu na Twoje zdrowie i że nie wiedziałeś, że aż taki galimatias z tego wyjdzie, że nie wiedziałeś, że Ci z domu wychodzić nie wolno...

Tobie powinni podarować, ale tę firmę przetrzepią, bo głosi nieprawdę, no chyba, że sfałszują Twój podpis na umowie- uważaj.. a o ten przelew sie nie masz co przejmować, bo nic nie podpisywałeś, listy płac ani umowy, więc przelew to żaden dowód na pracę zarobkową, a już na pewno nie z tytułem ' zasilenie" jak napisałeś, bo jeśli by to byłó wynagrodzenie, to zawsze stała kwota, ten sam dzien m-ca oraz 'wynagrodzenie za ..." czy " lista płac"....

przygotuj sie na długie postępowanie i przerwanie zasiłku, bo im ( zusowi) wolno wszystko, wolno im odciąć człowieka od źródła dochodu, mają to w d.... Już za wczasu idź do MOPSu i szukaj pracy, bo to ze dwa lata potrwa ta szarpanina.

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: zasiłek, zwolnienie chorobowe, postępowanie wyjaśniające

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych