Skocz do zawartości

postępowanie wyjaśniające a zasiłek

zasiłek zwolnienie chorobowe postępowanie wyjaśniające

wróć do serwisu Księgowość 148 odpowiedzi w tym temacie

#81 Guest_Vivid_ang

Guest_Vivid_ang
  • Goście

Napisano 03 listopad 2015 - 22:09

Problemem jest fakt,że teściowa zatrudnia tylko mnie. Prowadzi biuro rachunkowe. Ja zajmowalam sie księgowaniem faktur zakupu/sprzedaży,wyliczaniem wypłat dla pracowników i tworzeniem listy plac przedsiebiorstw, dla których tesciowa ksieguje. Wysylalam też informacje do zusu na temat zwolnień pracowników itd. Trudno udowodnic moja pracę,bo w zasadzie dopiero się uczylam i nie podpisywalam żadnych dokumentów...

#82 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13517 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 03 listopad 2015 - 22:25

Szkoda, że tak ważnych informacji nie napisałaś na samym początku.

W świetle tego faktycznie twoje obawy są uzasadnione. No, ale tu nikt ci nie zagwarantuje, że kontrola ZUS wyjdzie po twojej myśli.

#83 Guest_Vivid_ang

Guest_Vivid_ang
  • Goście

Napisano 03 listopad 2015 - 22:29

Dokładnie. No nic... Zacznę się martwić po otrzymaniu decyzji,ale czytając na różnych forach i w artykułach jakie są akcje z zusem w takich sytuacjach,to jestem pełna obaw. Polityka prorodzinna...

#84 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13517 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 03 listopad 2015 - 22:40

Nie wiąż tej sytuacji z polityką prorodzinną, bo cała sprawa wynika z tego, że teraz nagminnie kobiety zatrudniają się /przeważnie po znajomości/ tylko po to aby uzyskać świadczenia z ZUS.

Zaraz po zatrudnieniu idą na zwolnienia lekarskie i ciągną je aż do porodu.

Nie odnoszę tego do ciebie, piszę ogólnie o takich przypadkach. 

#85 Guest_Krystyna

Guest_Krystyna
  • Goście

Napisano 03 listopad 2015 - 22:42

Pracuje na umowę o pracę od wielu lat, pierwszy raz na jakimkolwiek zwolnieniu byłam właśnie w zeslym roku u poprzedniego pracodawcy. Byłam na zwolnieniu 6 miesięcy i na koniec sama się zwolniłam. Nie miałam wtedy żadnej kontroli i chorobowe wypłacal mi pracodawca bo to była firma pow 20 osób i ponoć oni płacą a później ZUS im pomniejsza składki czy jakoś tak a w małych firmach odrazu płaci ZUS. W tej chwili odbieram to tak ze podejrzewają pozorne zatrudnienie bo jest to firma rodzinna.nie jest to zatrudnienie pozorne i tez moja choroba jest prawdziwa co zresztą potwierdza długotrwałe leczenie. Nie rozumiem tego, mam taką możliwość pracy w firmie bez stresu uwagi na stan zdrowia i dlaczego rodzina nie ma prawa mnie zatrudnić. Przepraszam może moje posty wydają się głupie ale naprawdę tego nie rozumiem i bardzo się boje. Nie dostałam żadnej listy pytań od ZUS. Mój pracodawca nie dostał jeszcze żadnej informacji ze będzie miał jakąś kontrolę. Wiec czy teraz ZUS sam coś sprawdza? Czy wezwie pracodawcę na kontrolę ? Albo mnie ? I czego można się spodziewać?

#86 Guest_Vivid_ang

Guest_Vivid_ang
  • Goście

Napisano 03 listopad 2015 - 22:49

Oczywiście koleżanka masz rację. Często tak jest stąd takie wzmożone kontrole z ZUS i zdaję sobie z tego sprawe. Też pewnie zostanę odebrana jako 'wyłudzacz' choć sumienie mam czyste,no ale co zrobić. A polityka prorodzinna to temat odrębny ;-) nerwy i rezygnacja biorą górę... dziękuję Ci za Twoje odpowiedzi i pozdrawiam.

#87 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13517 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 03 listopad 2015 - 23:17

Ciebie też pozdrawiam i życzę pomyślnego rozwiązania kłopotu.

#88 Guest_Krystyna

Guest_Krystyna
  • Goście

Napisano 03 listopad 2015 - 23:29

Pracuje na umowę o pracę od wielu lat, pierwszy raz na jakimkolwiek zwolnieniu byłam właśnie w zeslym roku u poprzedniego pracodawcy. Byłam na zwolnieniu 6 miesięcy i na koniec sama się zwolniłam. Nie miałam wtedy żadnej kontroli i chorobowe wypłacal mi pracodawca bo to była firma pow 20 osób i ponoć oni płacą a później ZUS im pomniejsza składki czy jakoś tak a w małych firmach odrazu płaci ZUS. W tej chwili odbieram to tak ze podejrzewają pozorne zatrudnienie bo jest to firma rodzinna.nie jest to zatrudnienie pozorne i tez moja choroba jest prawdziwa co zresztą potwierdza długotrwałe leczenie. Nie rozumiem tego, mam taką możliwość pracy w firmie bez stresu uwagi na stan zdrowia i dlaczego rodzina nie ma prawa mnie zatrudnić. Przepraszam może moje posty wydają się głupie ale naprawdę tego nie rozumiem i bardzo się boje. Nie dostałam żadnej listy pytań od ZUS. Mój pracodawca nie dostał jeszcze żadnej informacji ze będzie miał jakąś kontrolę. Wiec czy teraz ZUS sam coś sprawdza? Czy wezwie pracodawcę na kontrolę ? Albo mnie ? I czego można się spodziewać

#89 kamakambo

kamakambo

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 28 postów

Napisano 04 listopad 2015 - 00:24

Jesli jest jakies postępowanie w  ZUS, to poprostu trzeba trzymac rękę na pulsie i wydzwaniac do nich, by wiedzieli, że czuwamy.ZUS jest niestety często opieszały, ale przyjmuąc, że tak jest - jestesmy spokojniejsze.. przerabialam to kilka lat temu.

świat jest piękny:)

#90 Guest_Krystyna

Guest_Krystyna
  • Goście

Napisano 04 listopad 2015 - 19:35

Do ZUS chyba można wydzwaniac dopiero jak juz zrobią jakaś kontrolę...w momencie kiedy dopiero wszelki postępowanie chyba trzeba czekać na ich kroki..

#91 Guest_Kobieta

Guest_Kobieta
  • Goście

Napisano 16 listopad 2015 - 14:11

Witam

Jak długo trwa taka kontrola? Czy ZUS ma jakiś określony czas? 24 września otrzymałam list że trwa postępowania wyjaśniające. Nie dlugo miną już 2 miesiące, nie otrzymałam do tej pory żadnego listu, jak długo jeszcze trzeba czekać??

Bardzo proszę o odpowiedź.

#92 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13517 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 16 listopad 2015 - 21:07

to raczej w ZUS zapytaj co się dzieje w twojej sprawie, bo trudno zgadywać

#93 Guest_Krystyna

Guest_Krystyna
  • Goście

Napisano 28 listopad 2015 - 19:47

Moje postępowanie trwa miesiąc i dostałam kolejny list ze znów przełożyło decyzję o miesiąc. ..do tego na końcu jest informacja ze jeśli nie podjęła decyzji do tego czasu to znów dostane list z nowym terminem.czyki ile może to trwać zgodnie z prawem? Co więcej informacje takie dostaje takie tylko ja listem a pracodawca do tej pory nic! Wiec na jakiej podstawie trwa to postępowanie i co oni robili przez ten miesiąc ? Bardzo proszę o pomoc kogoś kto już to przeszedł

#94 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 29 listopad 2015 - 11:09

Moje postępowanie trwa miesiąc i dostałam kolejny list ze znów przełożyło decyzję o miesiąc. ..do tego na końcu jest informacja ze jeśli nie podjęła decyzji do tego czasu to znów dostane list z nowym terminem.czyki ile może to trwać zgodnie z prawem? Co więcej informacje takie dostaje takie tylko ja listem a pracodawca do tej pory nic! Wiec na jakiej podstawie trwa to postępowanie i co oni robili przez ten miesiąc ? Bardzo proszę o pomoc kogoś kto już to przeszedł

Pytaj w ZUS-ie, my nic nie pomożemy. Poczytaj powyżej posty w tym wątku, a dowiesz się, że niektórzy czekali kilka miesięcy.

#95 Guest_Krystyna

Guest_Krystyna
  • Goście

Napisano 29 listopad 2015 - 12:09

Czytałam gdzieś ze w świetle prawa zus ma 2 miesiące. Chciałam się dowiedzieć gdzie znajdę taka informacje oprócz zus. Poza tym na czym polega postępowanie skoro zus nic nie robi? A podważyl wysokość wynagrodzenia. Wiec ciekawa jestem co w takiej sytuacji sprawdzają.

#96 Kraktax

Kraktax

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1061 postów
  • LokalizacjaKraków

Napisano 29 listopad 2015 - 15:00

Witam

Zadzwonić? Porozmawiać? A potem ramionami wzruszą. Poelcam: wszystko na piśmie.

Profesjonalne biuro rachunkowe w Krakowie - http://kraktax.pl

#97 Guest_Marta

Guest_Marta
  • Goście

Napisano 08 grudzień 2015 - 17:56

Witajcie, otrzymałam dziś pismo z ZUS w sprawie "postępowania wyjaśniającego dotyczącego zatrudnienia".

Chodzi o to że jestem obecnie na zwolnieniu lekarskim L4 w związku ze złym stanem zdrowia w trakcie ciąży.

ZUS natomiast wzywa mnie do zgłoszenia się w inspektoracie ZUS celem złożenia ustnych wyjaśnień do protokołu.

Nie wiem jak to się ma do mojego zwolnienia L4, niby jest z "2" - mogę chodzić. Ale czy muszę jechać przez pół miasta do oddziału ZUS?

Zazwyczaj kiedy ktoś jest na zwolnieniu wymagają by ta osoba siedziała w domu...

Pomijam fakt że pismo od nich jest z błędem, nikt nie wpisał kiedy dokładnie mam się do nich stawić, jest wzmianka o taka: "... proszę się zgłosić w dniu 2015r, o godz.11..."

Ponadto zwolnienie zostało wystawione przez ginekolog 25.XI - wtedy główną przyczyną zwolnienia był stres związany z pracą w 3 różnych firmach i ogólne zmęczenie. Myślałam żeby nawet wypowiedzieć umowę którą zawarłam jako ostatnią, ale ostatecznie ginekolog była szybsza.

Teraz od tygodnia leżę w łóżku ponieważ mam okropne bóle brzucha zdiagnozowane telefonicznie przez moją ginekolog jako rozciąganie więzadeł obłych, poszerzanie macicy lub skurcze przepowiadajace. Myślę że jutro wyląduje w szpitalu z tymi bólami bo mama "suszy" mi głowę że z takimi bólami to już dawno powinnam tam pojechać...

Nie wiem czy ZUS może przyjąć moje pisemne wyjaśnienia dlaczego nie mogę się u nich stawić osobiście? Czy radzicie mi jednak jechać tam i porozmawiać z Paniami?

#98 Kraktax

Kraktax

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1061 postów
  • LokalizacjaKraków

Napisano 08 grudzień 2015 - 21:19

Uważam, że zdrowie najważniejsze! Jeżeli naprawdę źle się czujesz, to po co ryzykować? Zwłaszcza, że pismo jak mówisz, jest  z błędem. Ja bym wysłała pismo poleconym: w odpowiedzi na pismo z dnia..... uprzejmie proszę o wskazanie konkretnego termiu (dnia) zgłoszenia się w celu złożenia ustnych wyjaśnień do protokołu. Z uwagi na fakt, że nie znajduję w kalendarzu dnia: 2015r, proszę o bardziej szczegółowe określenie tego terminu. Czy coś w ten deseń. Zanim odpiszą, to też trochę minie... Oczywiście decyzja należy do Ciebie.

Profesjonalne biuro rachunkowe w Krakowie - http://kraktax.pl

#99 Guest_Marta

Guest_Marta
  • Goście

Napisano 10 grudzień 2015 - 13:07

Myślałam o tym żeby postąpić w ten sposób, ale nie chcę przeciągać sprawy, w końcu chodzi o mój zasiłek którego teraz wypłata została wstrzymana.

Nie po to zatrudniałam się w 2 dodatkowych firmach (notabene po to żeby mieć możliwość wzięcia i spłaty kredytu mieszkaniowego + wykończenia tegoż mieszkania) żeby teraz czekać w nieskończoność na kasę.

Dodam że ciąży nie planowałam...

Tyle że faktycznie dla ZUS podejrzana jest pewnie moja sytuacja bo 2 pracę rozpoczęłam w maju, a 3 we wrześniu tego roku. A od listopada wylądowałam na L4.

Kredyt mieszkaniowy udało mi się podpisać w sierpniu, umowę deweloperską też jakoś na przełomie lipiec/sierpień. Mam na to dokumentację - czy ZUS przyjmie takie wyjaśnienia??

Mam już mętlik w głowie, zaraz muszę kupić część materiałów na wykończenie -> a tu konto puste... sad.png

#100 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 19291 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 10 grudzień 2015 - 13:32

Nie masz możliwości niestawienia się na wezwanie ZUS-u, to co wyżej napisane, to żadne wyjaśnienie.

Chcesz to pisz pisma do nich, to i tak nic nie da a jedynie wstrzyma wypłatę, aż do wyjaśnienia, więc jaki to sens?

Wzywają nawet ludzi na wózkach inwalidzkich, połamanych, w gipsie, dla nich ciąża to nie choroba, nikt twoimi bólami nie będzie się tam interesował, to nie lekarze.

Myślisz, że ich interesuje twoja umowa kredytowa czy umowa z developerem?

Oni zapewne uważają, ze twoje zatrudnienie jest pozorne w celu wyłudzenia zasiłku.

Jak mają uwierzyć na podstawie papierów, że pracujesz w 3 miejscach? przecież doby by na to nie starczyło.

Uważam, ze powinnaś tam pojechać i wytłumaczyć

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: zasiłek, zwolnienie chorobowe, postępowanie wyjaśniające

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych