Skocz do zawartości

postępowanie wyjaśniające a zasiłek

zasiłek zwolnienie chorobowe postępowanie wyjaśniające

wróć do serwisu Księgowość 131 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Kaska

Guest_Kaska
  • Goście

Napisano 23 wrzesień 2014 - 17:19

Witam

Mam pytanie odnośnie mojego zasiłku. Z powodu krótkiego okresu zatrudnienia zostało wszczęte postępowanie wyjaśniające odnośnie mojego zasiłku (jestem w ciąży). Na zwolnieniu jestem od 5-go czerwca, od 8-go lipca powinien płacić mi zus, ale 8go sierpnia wszczęli postępowanie wyjaśniające. Dostarczyliśmy z pracodawcą wszelkie niezbędne dokumenty, byłam również przesłuchiwana. Dzwoniąc dziś do kobiety, która mnie przesłuchiwała tydzień temu dowiedziałam się, że dokumenty podpisał już kierownik i oni nie mają tam już żadnych zastrzeżeń.  Teraz sprawa ma trafić do działu zasiłków, który wyda decyzje. I teraz mam pytanie - czy jeśli kierownik nie ma zastrzeżeń to dział zasiłków może wymyślić coś jeszcze żeby pograć na czasie czy raczej decyzja powinna być pozytywna i wypłacą mi wreszcie zaległy zasiłek chorobowy?

#2 Guest_Kaska

Guest_Kaska
  • Goście

Napisano 24 wrzesień 2014 - 08:26

Nikt się nie orientuje? Nawet Pani Boguslawa?

#3 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8134 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 24 wrzesień 2014 - 09:00

Witam,co można napisać.ZUS potrafi prowadzić takie postępowania wyjaśniające bardzo długo.Jako strona postępowania dostaniesz postanowienie wydziału kontroli,które także trafi do wydziału zasiłków.Dopiero wtedy wydział zasiłków w zależności od wyników postępowania będzie realizował świadczenia.Pozostają tylko telefony do obu wydziałów.Wydział zasiłków nie podejmie przed zakończeniem postępowania.

#4 Guest_Kaska

Guest_Kaska
  • Goście

Napisano 24 wrzesień 2014 - 10:00

Witam,co można napisać.ZUS potrafi prowadzić takie postępowania wyjaśniające bardzo długo.Jako strona postępowania dostaniesz postanowienie wydziału kontroli,które także trafi do wydziału zasiłków.Dopiero wtedy wydział zasiłków w zależności od wyników postępowania będzie realizował świadczenia.Pozostają tylko telefony do obu wydziałów.Wydział zasiłków nie podejmie przed zakończeniem postępowania.

Ale właśnie wczoraj dostałam informację, że postępowanie wyjaśniające zostało zakończone, kierownik podpisał papiery i sprawa leci do działu zasiłków. I ciekawa jestem co dział zasiłków ma tu do zrobienia - czy oni tylko to zatwierdzają i wypłacają kasę i mogą mieć znowu jakieś "ale"...

#5 Joanka S

Joanka S

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 687 postów

Napisano 24 wrzesień 2014 - 10:17

Wszystko się może zdarzyć dopóki nie otrzymasz dokumentów.To,że ktoś poinformował telefonicznie nie upoważnia jeszcze wydziału zasiłków chorobowych do wypłaty zasiłku.Tam wszystko działa powoli.Jak otrzymasz postanowienie,to będzie oznaczało zakończenie kontroli w przedmiotowej sprawie.Tak jak napisała Bogusława nękaj telefonami,umów się na odebranie postanowienia osobiście - przyspieszy termin zakończenia sprawy.

#6 Guest_Kaska

Guest_Kaska
  • Goście

Napisano 24 wrzesień 2014 - 10:40

To, że to będzie jeszcze trwało to się domyślam, bo ZUS gra na czasie... Ale skoro kierownik nie ma już żadnych zastrzeżeń, to dział zasiłków musi się do tego przychylić czy może jeszcze coś sprawdzać?

Dzwonić zamierzam codziennie - tak też robiłam od kilku dni i wczoraj wreszcie kierownik podpisał papiery, inaczej z nimi się nie da...

#7 Guest_Kaska

Guest_Kaska
  • Goście

Napisano 25 wrzesień 2014 - 13:08

Po kolejnym telefonie dowiedziałam się dzisiaj, że jeszcze tylko aprobant musi zatwierdzić zasiłek. Czy to znaczy, że już nie mają żadnych "wątpliwości" i pieniądze mi wypłacą?

#8 Joanka S

Joanka S

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 687 postów

Napisano 25 wrzesień 2014 - 13:44

Skoro Wydział Zasiłków Chorobowych naliczył już zasiłek i skierował do podpisu przez aprobanta , to znaczy,że decyzja co do wypłaty zaległego zasiłku już zapadły i postępowanie zostało już zakończone.Powinnaś jeszcze otrzymać decyzję po zakończonej kontroli.

#9 Guest_kasia

Guest_kasia
  • Goście

Napisano 26 wrzesień 2014 - 18:02

Witam

Mam pytanie odnośnie mojego zasiłku. Z powodu krótkiego okresu zatrudnienia zostało wszczęte postępowanie wyjaśniające odnośnie mojego zasiłku (jestem w ciąży). Na zwolnieniu jestem od 5-go czerwca, od 8-go lipca powinien płacić mi zus, ale 8go sierpnia wszczęli postępowanie wyjaśniające. Dostarczyliśmy z pracodawcą wszelkie niezbędne dokumenty, byłam również przesłuchiwana. Dzwoniąc dziś do kobiety, która mnie przesłuchiwała tydzień temu dowiedziałam się, że dokumenty podpisał już kierownik i oni nie mają tam już żadnych zastrzeżeń.  Teraz sprawa ma trafić do działu zasiłków, który wyda decyzje. I teraz mam pytanie - czy jeśli kierownik nie ma zastrzeżeń to dział zasiłków może wymyślić coś jeszcze żeby pograć na czasie czy raczej decyzja powinna być pozytywna i wypłacą mi wreszcie zaległy zasiłek chorobowy?

Witam

Witam!

Krótki okres zatrudnienia to w twoim przypadku jaki czas? i w ktorym miesiacu ciazy poszlas na zwolnienie? ja po znalezieniu pracy w tym samym miesiacy zaszlam w ciaze, obecnie zaczelam 4 miesiac i ostatnio na wizycie lekarz wspominal ze jesli zmeczenie i stres w pracy nie ustapi to zalecal by zwolnienie, tylko na razie nie chcialam brac bo boje sie tych wszystkich kontroli. pracuje na najnizszej krajowej;p

#10 Guest_Kaska

Guest_Kaska
  • Goście

Napisano 30 wrzesień 2014 - 15:32

Na zwolnienie poszłam po 1,5m-ca pracy i byłto 5ty miesiąc ciąży. A postępowanie wyjaśniające zaczeli 8-go sierpnia (na zwolnieniu byłam od 5go czerwca). Ale już wszystko się wyjaśniłam, nękałam ich przezz ponad tydzień telefonami i wreszcie sprawa ruszyła - w środę ma wyjść przelew z wyrównaniem:)

#11 Guest_Klau

Guest_Klau
  • Goście

Napisano 01 październik 2014 - 16:26

Witajcie, mam chyba mały problem mianowicie na  wpłatach do zus błędnie wpisywałam regon (tzn bez ostatniej cyferki) w drukach dra wszystko jest ok i wszędzie też. Jestem na zwolnieniu kilka dni i boję się czy z tego powodu nie będzie wstrzymany zasiłek? Słyszałam że zus robi automatycznie korektę ale nie znam nikogo z takim problemem...

#12 Joanka S

Joanka S

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 687 postów

Napisano 01 październik 2014 - 18:35

jeżeli ZUS nie zidentyfikuje wpłat otrzymasz pismo i wyjaśnisz sprawę.Ale lepiej by było wyprzedzić działania ZUS,napisać pismo do działu dochodów wyjaśniając sytuację i jako załączniki wydrukować przelewy za poszczególne miesiące tam,gdzie powstała pomyłka.

#13 Guest_Klau

Guest_Klau
  • Goście

Napisano 02 październik 2014 - 16:06

Dzięki, tak zrobię.

#14 Guest_kasia

Guest_kasia
  • Goście

Napisano 02 październik 2014 - 19:57

Na zwolnienie poszłam po 1,5m-ca pracy i byłto 5ty miesiąc ciąży. A postępowanie wyjaśniające zaczeli 8-go sierpnia (na zwolnieniu byłam od 5go czerwca). Ale już wszystko się wyjaśniłam, nękałam ich przezz ponad tydzień telefonami i wreszcie sprawa ruszyła - w środę ma wyjść przelew z wyrównaniem:)

hmm to jestem ciekawa jak tam uda ci sie walka z zus-em....ja szukam pracy i planujemy dziecko, wiec tak mysle ile bym musiala przepracowac by wyrobic swiadczenia?

#15 Guest_Kaska

Guest_Kaska
  • Goście

Napisano 10 październik 2014 - 12:38

hmm to jestem ciekawa jak tam uda ci sie walka z zus-em....ja szukam pracy i planujemy dziecko, wiec tak mysle ile bym musiala przepracowac by wyrobic swiadczenia?

Skończyło się tak, że wyrównali zasiłek i już będą płacić normalnie:) Pracowałam na prawdę, więc nie mieli się do czego przyczepić. Oni zawsze szukają dziury w całym - do brania są pierwsi, ale wypłacić zasiłek to już łaskę robią...

#16 Guest_kasia

Guest_kasia
  • Goście

Napisano 10 październik 2014 - 17:59

to bardzo dobrze ze choc po oczekiwaniu otrzymalas wyrównanie! a maluszek chyba nie długo na świecie juz bedzie lub jest- gratulacje! a to była twoja pierwsza praca? w sumie zaczynajac pracowac byłas juz w ciąży? jesli mozesz napisac to jakie swiadczenia po kolei sobie wypracowałas i na jaki okres- tzn.... chorobowe 1000%? macierzynski łącznie rok? a wychowawczy?

#17 Guest_Kaska

Guest_Kaska
  • Goście

Napisano 12 październik 2014 - 19:44

to bardzo dobrze ze choc po oczekiwaniu otrzymalas wyrównanie! a maluszek chyba nie długo na świecie juz bedzie lub jest- gratulacje! a to była twoja pierwsza praca? w sumie zaczynajac pracowac byłas juz w ciąży? jesli mozesz napisac to jakie swiadczenia po kolei sobie wypracowałas i na jaki okres- tzn.... chorobowe 1000%? macierzynski łącznie rok? a wychowawczy?

Maluszek urodzi się w listopadzie. To jest moja pierwsza praca na umowę o pracę, wcześniej pracowałam na zlecenie lub "na czarno". Zaczynając pracę byłam w ciąży - tydzień wcześniej się dowiedziałam a o pracy wiedziałam 3 tygodnie wcześniej.  Nie wiem o co Ci chodzi z "wypracowanymi świadczeniami". Jestem teraz na zwolnieniu chorobowym płatnym 100% (tak zawsze jest w ciąży), po porodzie idę na roczny macierzyński, wychowawczy mi nie przysługuje bo umowa skończy mi się pod koniec macierzyńskiego.

Postępowanie wyjaśniające wszczęli, bo muszą - każde zatrudnienie krótsze niż 6 miesięcy sprawdzają - przynajmniej w moim mieście. I wiem, że sporo takich spraw kończy się w sądzie, bo niestety część z tych zatrudnień jest fikcyjna.

#18 Guest_Inusia

Guest_Inusia
  • Goście

Napisano 30 październik 2014 - 16:38

A ja mam pytanie, jestem zatrudniona od maja, a od 1 sierpnia jestem na zwolnieniu (w 6 miesiąc ciąży), za sierpień, tj 33 dni, płacił mi pracodawca i dalej według przepisów miał zapłacić mi ZUS. Moje papiery pracodawca złożył w Zusie 3 września i już w połowie miesiąca dostałam pisma, że wszczynają postępowanie, ze względu na krótki okres zatrudnienia. Po wszystkim, tj do 14 października doniosłyśmy z moją pracodawczynią wszystkie dokumenty, jakie tam chcieli. Niedawno dostałam pismo, że uprzejmie informują, iż zakończyli postępowanie i, że podlegałam obowiązkowym ubezpieczeniom zdrowotnym, chorobowym i społecznym. Czy to jest ta decyzja? Czy coś jeszcze mogą wysyłać?

#19 Guest_jajajo

Guest_jajajo
  • Goście

Napisano 04 listopad 2014 - 10:30

A ja mam pytanie, jestem zatrudniona od maja, a od 1 sierpnia jestem na zwolnieniu (w 6 miesiąc ciąży), za sierpień, tj 33 dni, płacił mi pracodawca i dalej według przepisów miał zapłacić mi ZUS. Moje papiery pracodawca złożył w Zusie 3 września i już w połowie miesiąca dostałam pisma, że wszczynają postępowanie, ze względu na krótki okres zatrudnienia. Po wszystkim, tj do 14 października doniosłyśmy z moją pracodawczynią wszystkie dokumenty, jakie tam chcieli. Niedawno dostałam pismo, że uprzejmie informują, iż zakończyli postępowanie i, że podlegałam obowiązkowym ubezpieczeniom zdrowotnym, chorobowym i społecznym. Czy to jest ta decyzja? Czy coś jeszcze mogą wysyłać?

To jest decyzja także zasiłek Ci wyrównająsmile.png

#20 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8134 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 04 listopad 2014 - 10:56

"jestem zatrudniona od czerwca tego roku i od sieprnia jestem na zwolnieniu poniewaz jestem w ciazy. pierwsza wyplate z zusu dostałam 3.10.2014 (dostalam wieksza czesc i w polowie padziernika przyslali mi jeszcze 200zł zaległe) a wczesniej listownie przyszlo mi z zusu pytania m.in. jakie sa moje obowiazki w firmie czy podpisywalam jakies dokumenty , musialam podac swiadkow ktorzy widzieli moja prace,itp.. ten list przyszedl mi tez na poczatku pazdziernika 1.10 , odpisalam im i zanioslam list do zusu. w tym miesiacu jednak nie dostałam zasilku z zusu wiec poszlam sie dowiedziec o co chodzi . pani w okienku powiedziala mi ze zasilek zostaje zawieszony do czasu wyjasnienia mojego zatrudnienia ( czy to nie była fikcja) a to nie bylo nic fikcyjnego moje zarobki to ponad 2000zł na ręke jednak teraz jestem sama i nie wiem ile na taka decyzje mam czekac a pieniadze sa mi bardzo potrzebne .. dodam,ze zbliza sie moj porod i lada dzien urodze wiem ze to zusu nie obchodzi ale jdnak nie mam z czego zyc .. czy oni maja prawo do zawieszenia zasilku ? :( i ile to bedzie trwalo ?? prosze o odpowiedz i pozdrawiam"

Jedynym wyjściem jest stały kontakt z osobą w ZUS,która jest odpowiedzialna za przebieg kontroli.Proszę do niej zadzwonić lub porozmawiać w siebie ZUS i powiedzieć jak wygląda sytuacja.Miejmu nadzieję,że kontrola szybko się zakończy.Pozdrawiam.

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: zasiłek, zwolnienie chorobowe, postępowanie wyjaśniające

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych