Skocz do zawartości

Kiedy złożyć wniosek o urlop macierzyński?

wróć do serwisu Kadry 15 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Kadry

Admin Kadry

Zaawansowany użytkownik

• Administratorzy forów
  • 515769 postów

Napisano 16 wrzesień 2014 - 10:24

Od momentu złożenia wniosku o urlop macierzyński i pozostałe urlopy związane z urodzeniem dziecka zależy wysokość zasiłku macierzyńskiego. Zasiłek macierzyński za okres urlopu macierzyńskiego przysługuje w wysokości 100% podstawy wymiaru. Może również wynosić 80%. Kiedy złożyć wniosek o urlop macierzyński?

Powrót do artykułu: Kiedy złożyć wniosek o urlop macierzyński?

#2 Guest_Teresa

Guest_Teresa
  • Goście

Napisano 16 wrzesień 2014 - 10:24

Dzień dobry. Czy można zrezygnować z części urlopu macierzyńskiego na rzecz ojca?

#3 Zielona Linia

Zielona Linia

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 290 postów

Napisano 16 wrzesień 2014 - 12:30

Dzień dobry. Czy można zrezygnować z części urlopu macierzyńskiego na rzecz ojca?

Po wykorzystaniu po porodzie co najmniej 14 tygodni urlopu macierzyńskiego matka ma prawo zrezygnować z pozostałej części tego urlopu. W takim przypadku niewykorzystanej części urlopu macierzyńskiego udziela się pracownikowi-ojcu, na jego pisemny wniosek.

#4 Guest_Namiastka

Guest_Namiastka
  • Goście

Napisano 16 październik 2014 - 11:25

Zdecydowałam się póki co na urlop macierzyński 20 tygodniowy (poród koniec listopada), później w zależności od sytuacji finansowej rodziny będę chciała go przedłużyć o dodatkowy urlop macierzyński trwający 6 tygodni, a następnie o urlop rodzicielski trwający 26 tygodni. Proszę o informację dokładną kiedy powinnam składać na bieżąco wnioski do pracodawcy o udzielenie danego urlopu i czy decydując się na taki podział urlopu nic nie stracę? Piszecie Państwo coś o kwocie zasiłku i o czasie składania tychże wniosków, dlatego wolę się upewnić i wiedzieć w 100% jak to wygląda z mojej perspektywy ;)

#5 Guest_ja

Guest_ja
  • Goście

Napisano 22 styczeń 2016 - 12:20

Jak napisać wniosek o urlop macierzyński? Ten roczny,płatny 80% wynagrodzenia?

#6 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 22 styczeń 2016 - 13:14

Jak napisać wniosek o urlop macierzyński? Ten roczny,płatny 80% wynagrodzenia?

"Proszę o udzielenie mi urlopu macierzyńskiego rocznego, płatnego w wysokości 80 procent". Pod wnioskiem podpisujesz się, a w górze podania dajesz nazwę zakładu pracy.

#7 Guest_Aneta

Guest_Aneta
  • Goście

Napisano 07 kwiecień 2016 - 06:38

Autor artykułu powinien się doszkolic. W zeszłym roku zmieniły się przepisy. Kobieta po porodzie ma 21 a nie 14 dni na zlozenie wniosku. Ustawa to reguluje, informacje można znaleźć również na stronie Zus

#8 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 07 kwiecień 2016 - 14:40

Autor artykułu powinien się doszkolic. W zeszłym roku zmieniły się przepisy. Kobieta po porodzie ma 21 a nie 14 dni na zlozenie wniosku. Ustawa to reguluje, informacje można znaleźć również na stronie Zus

Pewnie nie zauważyłaś, że artykuł jest z września 2014 roku, więc dlatego te nieścisłości.

#9 Guest_MB

Guest_MB
  • Goście

Napisano 19 kwiecień 2016 - 16:15

jak napisac wniosek o udzielenie urlopu i wypłate zasiłku 100% a potem 60%/

#10 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 20 kwiecień 2016 - 10:46

jak napisac wniosek o udzielenie urlopu i wypłate zasiłku 100% a potem 60%/

W 6 poście tego wątku masz podany przykład.

#11 Dorota

Dorota

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 4683 postów

Napisano 20 kwiecień 2016 - 10:57

O wysokości płaconego zasiłku decyduje data złożenia wniosku o urlop rodzicielski. Macierzyński jest z urzędu, więc nie potrzeba żadnego wniosku poza aktem urodzenia dziecka, natomiast rodzicielski w wymiarze 32 tygodni udzielany jest bezpośrednio po macierzyńskim i tu potrzebny jest wniosek. Co do wysokości świadczeń: jeśli chcemy mieć wszystkie świadczenia płatne w wysokości 80%, wniosek o rodzicielski trzeba złożyć w ciągu 21 dni od urodzenia, natomiast jeśli chcemy mieć płatne 100%, a potem 60%, wniosek o rodzicielski składamy po 21 dniu od urodzenia.

#12 Guest_Maciek

Guest_Maciek
  • Goście

Napisano 26 czerwiec 2016 - 19:27

Obawiam się, że artykuł jest nieaktualny w zakresie, w jakim mówi o dodatkowym urlopie macierzyńskim. Od stycznia 2016 zlikwidowano go bowiem i te 6 (lub osiem) tygodni dołączono do urlopu rodzicielskiego, który teraz wynosi 26 + 6 = 32 (lub odopowiednio 34).

#13 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 26 czerwiec 2016 - 20:38

Obawiam się, że artykuł jest nieaktualny w zakresie, w jakim mówi o dodatkowym urlopie macierzyńskim. Od stycznia 2016 zlikwidowano go bowiem i te 6 (lub osiem) tygodni dołączono do urlopu rodzicielskiego, który teraz wynosi 26 + 6 = 32 (lub odopowiednio 34).

Internet ma to do siebie, że zostają wszystkie nieaktualne starocie, nikt ich nie usuwa. Trzeba więc patrzeć na datę artykułu ( ten jest z września 2014 roku) i nie będzie zmyłki.

#14 Guest_rita

Guest_rita
  • Goście

Napisano 23 listopad 2016 - 12:59

przy artykule zaznaczono, że aktualizacja była w październiku 2016, ale żadne informacje nie zostały zaktualizowane, więc informacja o aktualizacji jest myląca i wprowadza czytelników w błąd

#15 Guest_Ania

Guest_Ania
  • Goście

Napisano 23 luty 2018 - 21:04

Urodziłam dziecko 5 grudnia 2017.zlozylam deklaracje do zus o urlop macierzyński i rodzicielski do 3 grudnia 2018.chce jednak szybciej wrócić do pracy bo już ww wrzesniu czy mogę jeszcze zmienić decyzję i zgłosić to zusu

#16 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 25 luty 2018 - 11:36

Urodziłam dziecko 5 grudnia 2017.zlozylam deklaracje do zus o urlop macierzyński i rodzicielski do 3 grudnia 2018.chce jednak szybciej wrócić do pracy bo już ww wrzesniu czy mogę jeszcze zmienić decyzję i zgłosić to zusu

Możesz.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych