Skocz do zawartości


Zdjęcie

Badania lekarskie w stosunku pracy


wróć do serwisu Kadry 7 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Kadry

Admin Kadry

    Zaawansowany użytkownik

  • Administratorzy forów
  • 516214 postów

Napisano 09 wrzesień 2014 - 17:54

Badania lekarskie są tak ważne w stosunku pracy, że Kodek pracy uniemożliwia rozpoczęcie bez nich pracy. Zasadą jest, że pracodawca opłaca koszty badania. Jakie badania wyróżnia prawo pracy?

Powrót do artykułu: Badania lekarskie w stosunku pracy

#2 Guest_bonia

Guest_bonia
  • Goście

Napisano 09 wrzesień 2014 - 17:54

Dlaczego wszystkie koszty , przerzucane są na pracodawcę , przecież to pracownik chce pracować, to on powinnien pokazać że jest zdolny do pracy, a instytucja lekarza rodzinnego to co ? Lepiej zna przyszłego pracownika niż taki z medycyny pracy przed którym pracownik ukrywa choroby.

#3 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 22 marzec 2017 - 09:53

Tak to prawda. Rodzinny powinien wydawać zaświadczenia czy jest się zdolnym do pracy. Tylko rodzinni lekarze posiadają karty gdzie wszelkie choroby są zawarte. Oczywistym jest że nie dotyczy to 100% osób pracujących ale na pewno większość. Mam już doświadczenie (pracuje w kadrach) iż przyszli pracownicy ukrywają choroby przed lekarzami medycyny pracy, ci tak na prawdę nie mają jak i nie muszą wykonywać specjalistycznych badań, wydają zaświadczenie że jest się zdolnym do pracy a po jakimś czasie wychodzi a to że w pracy dostał ataku padaczki, nie ma jednej nerki itd.

#4 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 25 czerwiec 2019 - 15:23

moze jeszcze pracownik bedzie placil pracodawcy bo chce pracowac pomysl bonia nim cos napiszesz

#5 Guest_Paweł

Guest_Paweł
  • Goście

Napisano 06 wrzesień 2019 - 12:30

A co w przypadku kiedy pracodawca zapomniał a mimo przypomnień nie skierował na badania. Pracownik nie powinien być dopuszczony do pracy ale wiadomo że pracuje. Czy w takim wypadku pracownik ma prawo złożyć wypowiedzenie pracy ze skutkiem natychmiastowym? Mówimy o przypadku pracy bez badań dłuższej niż dwa miesiące?

#6 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 06 wrzesień 2019 - 13:11

Czy w takim wypadku pracownik ma prawo złożyć wypowiedzenie pracy ze skutkiem natychmiastowym?

 


Wypowiedzenie ma prawo złożyć zawsze, ale naturą wypowiedzenia jest zachowanie  ustawowego lub umownego okresu pomiędzy wypowiedzeniem, a rozwiązaniem umowy.

 

Najlepiej, żeby "przypomnienie" było na piśmie, ale w tym przypadku pracodawca popełnia wykroczenie z art. 283 kp, więc rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia może być zasadne.



#7 immanuel.thiel

immanuel.thiel

    Nowy użytkownik

  • Członkowie
  • Pip
  • 4 postów
  • LokalizacjaLeszno

Napisano 20 wrzesień 2019 - 19:53

Odnośnie badań, NFZ a wizyta prywatna - czy są różnice? Zacząłem o tym czytać z ciekawości https://info-market....czy-sa-roznice/. Sam zazwyczaj wybierałem badania na fundusz, ale czy prywatne wizyty nie są według was lepsze? Ciekawi mnie z czego wy korzystacie, bo rozważam przeniesienie się do prywatnej przychodni. 



#8 ZosiaA

ZosiaA

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 19037 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 20 wrzesień 2019 - 20:40

Wsadź sobie te reklamy



Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych