Skocz do zawartości


FAKTURA BEZ VAT


wróć do serwisu Księgowość 8 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Ola

Guest_Ola
  • Goście

Napisano 03 wrzesień 2014 - 12:39

Witam serdecznie,

 

jestem podatnikiem zwolnionym z VAT w zwiazku z nieosiągnięciem obrotu , dopiero ropoczynam działalność gosporadzczą.

Dla kontrahenta muszę wystawić fakturę za usługi transportowe. Pracuję na CDN OPTIMA, mam mozliwość wystawienia dokumentu FAKTURA BEZ VAT- moje pytanie

co powinnam wpisać w stawce VAT zw czy np? coś wybrać muszę, wiadomo że stawki nie wybieram

 

 

 

proszę o radę



#2 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 03 wrzesień 2014 - 12:40

stawka zw, ponieważ jest Pan zwolniony z VAT.



#3 Guest_Ola

Guest_Ola
  • Goście

Napisano 03 wrzesień 2014 - 12:42

a czy dopisywać powód tj. art 113pkt9



#4 Guest_Ola

Guest_Ola
  • Goście

Napisano 03 wrzesień 2014 - 12:45

jest jakiś pkt w ustawie który to potwierdza

powiem że dla mnie było to dosyć logiczne, że ZW jednak jeden z księgowych zakwestionował mój sposób wystawiania faktury



#5 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 03 wrzesień 2014 - 12:47

Tak, powinno sie dopisać powód zwolnienia. Art 113 ust 1,9



#6 Guest_Ola

Guest_Ola
  • Goście

Napisano 03 wrzesień 2014 - 12:49

może jeszcze ktoś z się wypowie z przeglądających- bardzo proszę



#7 vatis-ka

vatis-ka

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 607 postów

Napisano 04 wrzesień 2014 - 10:28

Wg ustawy VAT

Art.106b

2. Podatnik nie jest obowiązany do wystawienia faktury w odniesieniu do sprzedaży zwolnionej od podatku na podstawie art. 43 ust. 1, art. 113 ust. 1 i 9 lub przepisów wydanych na podstawie art. 82 ust. 3.

3. Na żądanie nabywcy towaru lub usługi podatnik jest obowiązany wystawić fakturę dokumentującą:

2) sprzedaż zwolnioną, o której mowa w ust. 2, z zastrzeżeniem art. 117 pkt 1 i art. 118

- jeżeli żądanie jej wystawienia zostało zgłoszone w terminie 3 miesięcy, licząc od końca miesiąca, w którym dostarczono towar lub wykonano usługę bądź otrzymano całość lub część zapłaty

 

art.106e

4. Faktura nie zawiera:

3) w przypadku, o którym mowa w art. 106b ust. 3 pkt 2 – danych określonych w ust. 1 pkt 12-14.

 

 

Czyli taka faktura nie zawiera:

Art. 106e. 1.

12) stawkę podatku;

13) sumę wartości sprzedaży netto, z podziałem na sprzedaż objętą poszczególnymi stawkami podatku i sprzedaż zwolnioną od podatku;

14) kwotę podatku od sumy wartości sprzedaży netto, z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku;

 

Natomiast powinna zawierać :

Art. 106e. 1. Faktura powinna zawierać:

19) w przypadku dostawy towarów lub świadczenia usług zwolnionych od podatku na podstawie art. 43 ust. 1, art. 113 ust. 1 i 9 albo przepisów wydanych na podstawie art. 82 ust. 3 - wskazanie:

a) przepisu ustawy albo aktu wydanego na podstawie ustawy, na podstawie którego podatnik stosuje zwolnienie od podatku,

B) przepisu dyrektywy 2006/112/WE, który zwalnia od podatku taką dostawę towarów lub takie świadczenie usług, lub

c) innej podstawy prawnej wskazującej na to, że dostawa towarów lub świadczenie usług korzysta ze zwolnienia;



#8 k.a.m.a.j

k.a.m.a.j

    Nowy użytkownik

  • Członkowie
  • Pip
  • 1 postów

Napisano 04 lipiec 2020 - 10:08

Najlepiej pobierz sobie z Internetu jakiś fajny program dedykowany właśnie do tego typu działalności. Ja wystawiam faktury bez VAT w programie Fineco Rachunek. Można go pobrać za darmo stąd:

 

https://www.finecosoftware.pl/rachunek



#9 Justyna Mąkosa

Justyna Mąkosa

    Użytkownik

  • Członkowie
  • PipPip
  • 21 postów
  • LokalizacjaKraków

Napisano 01 sierpień 2020 - 09:39

Witam,

Adnotacja ZW stosowana jest przez przedsiębiorców, którzy nie są czynnymi podatnikami podatku VAT - są zwolnieni z VAT. Możliwe jest zwolnienie z VAT ze względu na:

obrót - zwolnienie podmiotowe. Obecnie ze zwolnienia podmiotowego mogą korzystać przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 200 000 zł (wartość sprzedaży bez podatku VAT).Podatnik korzystający ze zwolnienia na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 ustawy, czyli z podmiotowego zwolnienia nie ma obowiązku umieszczania na fakturze podstawy prawnej zwolnienia.

Nie jest to jednak zakazane i jeżeli przedsiębiorcy zależy na tym, aby podstawa prawna zwolnienia widniała na dokumencie sprzedaży - ma do tego prawo. Wówczas na fakturze umieszcza, że korzysta ze zwolnienia na mocy art. 113 ust.1 lub 9 ustawy o VAT.

Pozdrawiam
Justyna Mąkosa

Prowadzenie pełnej księgowości w Krakowie / Księgowość Kraków  / https://ksiegowa-krakow.pl 




Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych