Skocz do zawartości

Kategorie

Forum

zakup motocykla do firmy


wróć do serwisu Moja Firma 1 odpowiedź w tym temacie

#1 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 29 sierpień 2014 - 12:02

Podatnik kupił motocykl na potrzeby prowadzonej działalności. Czy może odliczać VAT przy nabywaniu paliwa, części oraz od innych wydatków dotyczących tego motocykla?



#2 Borowska Angelika

Borowska Angelika

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 101 postów
  • LokalizacjaWrocław

Napisano 28 wrzesień 2014 - 12:20

W przepisów ustawy o ruchu drogowym pod pojęciem motocyklu należy rozumieć pojazd samochodowy zaopatrzony w silnik spalinowy o pojemności skokowej przekraczającej 50 cm3, dwukołowy lub z bocznym wózkiem - wielośladowy (określenie to obejmuje również pojazd trójkołowy o symetrycznym rozmieszczeniu kół).

 

Zgodnie z tą definicją motocykl jest pojazdem samochodowym, a to właśnie do nich odnoszą się regulacje zawarte w art. 86a ustawy o VAT. Do  30 czerwca 2015 roku nie mają prawa do odliczenia podatku VAT od nabycia paliw silnikowych, olejów napędowych oraz gazów do napędu:

a. samochodów osobowych,

b. pojazdów samochodowych (innych niż samochody osobowe) o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, w których liczba miejsc siedzących (siedzeń) łącznie z miejscem dla kierowcy wynosi:

  • 1 - jeżeli dopuszczalna ładowność jest mniejsza niż 425 kg,
  • 2 - jeżeli dopuszczalna ładowność jest mniejsza niż 493 kg,
  • 3 lub więcej - jeżeli dopuszczalna ładowność jest mniejsza niż 500 kg.

Regulacje te dotyczą również motocykli. Ograniczenie to nie odnosi się do pojazdów samochodowych wykorzystywanych wyłącznie na potrzeby działalności gospodarczej, które zostały zgłoszone w US.

Jeżeli motocykl nie zostanie zgłoszony w US wówczas od wydatków eksploatacyjnych możesz odliczyć jedynie 50% podatku VAT, poza paliwem.





Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Najnowsze tematy