Skocz do zawartości

Zdjęcie

Odliczenie 100 % Vat od samochodu osobowego - leasing- specyficzna sytuacja

odliczenie vat

wróć do serwisu Księgowość 4 odpowiedzi w tym temacie

#1 ZaN

ZaN

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 1 postów

Napisano 27 sierpień 2014 - 18:44

Witam Wszystkich,

Mam do Was takie pytanie. Moja sytuacja jest dość specyficzna. Prowadze firme transportową , ale jest ona mocno załadowana leasingami, stąd moje pytanie. Przyszło mi do głowy, aby poukładać to w ten sposób. Mój teść ma firmę na którą może wziąć leasing i chcielibyśmy odliczyć 100% Vatu, samochód oddać w długoterminową umowe najmu do mojej firmy( mój profil działalności w takim wypadku jest ok) , więc auto zarejestrowane na firme tescia byłoby wedle prawa używane wyłącznie do celu gospodarczego ,bo czerpie z tego korzyść i co miesiąc wystawia mi fakture na powiedzmy 5000 zl, a ja używałbym auta w cyklu mieszanym (i do firmy i do celów prywatnych). Czy to upoważnia go do 100% odliczenia podatku Vat ? Czy urząd skarbowy może przyczepić się, że mąż jego córki wynajmuje samochód po to ,żeby teść odliczył vat ? Czy mój teść przy takiej umowie będzie musiał prowadzić ewidencje przebiegu km ? Czy jest jeszcze coś czego nie wiem ?

Za wszystkie odpowiedzi z góry dziekuje

Pozdrawiam serdecznie

Karol

#2 Guest_Karol

Guest_Karol
  • Goście

Napisano 30 sierpień 2014 - 12:12

Nikt nie pomoze?:(

#3 Ewa Kozak

Ewa Kozak

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 45 postów

Napisano 02 wrzesień 2014 - 13:44

Sytuacja rzeczywiście dość specyficzna. W takim przypadku, kiedy przedsiębiorca nabywa (kupuje, bierze w leasing) samochód przeznaczony w ramach firmy na wynajem, co do zasady może odliczyć 100% podatku VAT. Natomiast wynajmujący będzie musiał założyć kilometrówkę dla celów podatku dochodowego - tym samym do kosztów zaliczy wydatki poniesione na paliwo, części etc. w ramach limitu wyznaczonego przez liczbę kilometrów przemnożoną przez odpowiedni współczynnik (uzależniony od pojemności silnika). 

Problematyczne może być tylko rozliczenie czynszu za wynajem samochodu, bo nie jest to do końca wyjaśniona sprawa - są interpretacje i opinie organów skarbowych, że należałoby taki czynsz rozliczać w ramach limitu kilometrówki, a są i takie, że powinien być on poza kilometrówką. Nie jest to wyjaśnione i właściwie nie można jednoznacznie stwierdzić, jak to powinno wyglądać, więc najlepiej albo udać się po interpretację indywidualną, albo przynajmniej do własnego urzędu skarbowego w celu uzyskania opinii. 

Jeśli chodzi o to, jak urząd to rozpatrzy - tutaj ciężko określić. Istotne, że to do podatnika należy uzasadnienie czynności, które wykonuje. Jeśli argumenty będą racjonalne, rozliczenia takie jak powinny być, a podatek VAT odprowadzany, prawdopodobnie nie powinno być to problematyczne.

#4 Zespół.Centrum.Pomocy.ePK

Zespół.Centrum.Pomocy.ePK

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 731 postów

Napisano 23 wrzesień 2014 - 13:14

Witamy,

W celu uzyskania porady podatkowej sugerujemy kontakt z Krajową Informacją Podatkową, która jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 18.00. 

Infolinia:
z tel. stac.: 801 055 055, z tel. kom.: (22) 330 0330, z zagranicy: +48 22 330 0330

Pozdrawiamy,
Zespół Centrum Pomocy elektronicznego Punktu Kontaktowego

#5 leasi432

leasi432

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 39 postów

Napisano 09 listopad 2015 - 12:07

http://www.masterlea...oferta_leasingu

Najnowsza oferta - leasing plus:

• ubezpieczenie i likwidację szkód: płatność jednorazowa bądź w ratach miesięcznych,
  • serwis: kompleksowa obsługa techniczna, przeglądy oraz naprawy w autoryzowanych warsztatach na terenie całej Polski,
  • opony: zakup kompletu opon zimowych i letnich, wymiana i przechowywanie,
  • samochód zastępczy: pełna mobilność.

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: odliczenie vat

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych