Skocz do zawartości

Zdjęcie

Ograniczenie dziedziczenia długów spadkowych

15 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Prawo

Admin Prawo

Zaawansowany użytkownik

• Administratorzy forów
  • 671391 postów

Napisano 22 sierpień 2014 - 06:49

Ograniczenie dziedziczenia długów spadkowych tylko do wysokości majątku spadku to główna zmiana wprowadzona nowelizacją kodeksu cywilnego. Zgodnie z przyjętym przez rząd projektem Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza ma być od 2015 r. zasadą prawa spadkowego.

Powrót do artykułu: Ograniczenie dziedziczenia długów spadkowych

#2 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 22 sierpień 2014 - 06:49

"Wskazane poniżej zmiany wejdą w życie po upływie 6 miesięcy od dnia ogłoszenia ich w Dzienniku Ustaw", tzn. kiedy? Od kiedy będzie obowiązywało domniemanie ograniczenia dziedziczenia długów spadkowych? Rozumiem, że będzie to dotyczyło tylko postępowań spadkowych, które zostały wszczęte po wejściu w życie zmian?

#3 Forian

Forian

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 63 postów

Napisano 22 sierpień 2014 - 09:39

Jestem ciekaw co z tego wszystkiego wyjedzie. Z jednej strony jestem jak najbardziej zwolennikiem ograniczonej odpowiedzialności spadkobierców, którzy często nie mając odpowiedniej wiedzy o powołaniu do dziedziczenia dostają jedynie długi. Wystarczy np. nie wymeldować się ze starego mieszkania, poczekać pół roku, i bez naszej wiedzy dostajemy gratis 200.000,- zł do zapłaty, bo jakaś nasza ciotka z Podhala lubiła imprezować, ale pracować i spłacać to już nie bardzo. Z drugiej strony nie możemy jednak zapominać o tym, że stworzenie spisu inwentarza nie jest darmowe. Nie jest też załatwiane od ręki. Wręcz przeciwnie. Zajmuje naprawdę sporo czasu. Pomysł jest więc z założenia dobry, pytanie jakie będą jego efekty. Przypuszczam, że najbardziej zacierają ręce komornicy, którzy na brak pracy, a co za tym idzie, również na brak jedzenia w swoich garnkach narzekać z pewnością nie będą. Pozostaje pytanie, czy nie sparaliżuje to pracy komorników. Inną kwestią może być powstanie stanu niepewności co do statusu danej masy spadkowej, co w skrajnych sytuacjach może wpłynąć niekorzystnie na sytuację wierzycieli, a nawet zakłócić normalny obrót składnikami majątku.

#4 Guest_wybe

Guest_wybe
  • Goście

Napisano 22 październik 2014 - 21:08

Wraz z małoletnią wnuczką przyjęłam spadek po mężu (dziadku) obligatoryjnie z dobrodziejstwem inwentarza i jestem oburzona faktem wysokich kosztów spisu inwentarza przez komornika sądowego z udziałem biegłego do wyceny nieruchomości. To będzie kilka tysięcy złotych ! Na 100% mąż nie miał długów więc jest to zupełna fikcja i żerowanie na nas w majestacie prawa przez przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości ! Niestety nie załapiemy sie na nowe regulacje, gdzie spis inwentarza ma mieć formę oświadczenia spadkobierców zamieszczanego w internecie. Czy to będzie koniec okradania dzieci po stracie najbliższych? Poza tym uważam, że małżonkowie powinni ustawowo dziedziczyć wzajemnie po sobie, a dzieci lub wnuki dopiero po smierci drugiego. Teraz chcąc zachować wspólny dotąd dobytek (dom, działkę i auto) będę musiała spłacić wnuczce gotówką 1/4 jego wartości. Nie tego pragnął mój mąż cięzko pracując. To jest naruszanie prawa własności !!! Po prostu złodziejstwo !

#5 Guest_wybe

Guest_wybe
  • Goście

Napisano 22 październik 2014 - 21:18

Swoją wypowiedź uzupełnię jeszcze pytaniem czy to jest w porządku, że po spłacie wnuczki w razie mojej śmierci odziedziczy ona ponownie cały mój majatek w tym spłaconą już część? Nie mam nic przeciwko wnuczce lat 4, ale synowa zamierza założyć nową rodzinę, która prędzej czy później będzie czerpać korzyści ze spadku po mężu i po mnie, pod pretekstem dbania o wnuczkę (np.zakup większego mieszkania). Według mnie coś jest nie tak w polskim prawie spadkowym ? Czy mam rację ?.

#6 Guest_Jadwiga Rz.

Guest_Jadwiga Rz.
  • Goście

Napisano 31 grudzień 2014 - 13:14

Witam mam pytanie moja mamoletnia wnuczka ma 4 latka jej nie znany wujek zmarł kiedy miala 2latka nawet go nie znała cala zmarłego wujka rodzina odrzuciła po zmarlym wujku spadek tylko teraz nasza wnuczka jest ciagana po sądach która mieszka znasza corka za granicą .I tu moje pytanie czy nadal musi sie nasza corka starac w sadzie o wydanie wyroku o odrzuceniu naszej 4 letniej wnuczki spadku po jej nieznanym wujku nawet nie wiej jak zmarłego nazwac wujkiem czy obcą .Bardzo prosze o pomoc osoba bo zmarly był bratem mojego meża a teraz nasza wnusia ma takie kłopoty.Bardzo prosze o pomoc

#7 Guest_Daria_B

Guest_Daria_B
  • Goście

Napisano 26 luty 2015 - 12:50

Na prawdę nie wiem skąd te wszystkie wątpliwości. Wydaje się, że artykuł napisany całkiem konkretnie. Zresztą te zmiany już weszły w życie, więc można sobie jakieś case study przeczytać - powinn rozwiać wątpliwości - proszę bardzo: www.windykacja-dkow.pl/zmiana-przepisow-prawa-w-zakresie-dziedziczenia/ albo www.money.pl/forum/dziedziczenie-dlugow-jak-tego-uniknac-t3227418.html pozdrawiam Daria

#8 Guest_piotr1277

Guest_piotr1277
  • Goście

Napisano 04 maj 2015 - 09:39

Witam . Szukam jakiegoś drzewa geneaologicznego dziedziczenia . Mam zgryz ponieważ zmarła moja ciotka pozostawiając po sobie długi . Córka zrzekła się spadku i także w imieniu swoich dzieci . Kolejny w kolejce jest mój ojciec ale on też się zrzekł . Czy w takiej sytuacji ja też muszę się zrzekać spadku , czy mnie to już nie dotyczy ?

#9 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 04 maj 2015 - 12:38

Witam . Szukam jakiegoś drzewa geneaologicznego dziedziczenia . Mam zgryz ponieważ zmarła moja ciotka pozostawiając po sobie długi . Córka zrzekła się spadku i także w imieniu swoich dzieci . Kolejny w kolejce jest mój ojciec ale on też się zrzekł . Czy w takiej sytuacji ja też muszę się zrzekać spadku , czy mnie to już nie dotyczy ?

Jeśli ojciec zrzekł się spadku, to w następnej kolejności Ty dziedziczysz, więc jeśli chcesz tego uniknąć, musisz zrzec się spadku.

#10 Guest_Jurek 65

Guest_Jurek 65
  • Goście

Napisano 20 październik 2015 - 13:53

Witam. Czy ktoś może mi poradzić w mojej sprawie: W styczniu tego roku zmarł mój bezdomny zadłużony brat. Jego syn sądownie zrzekł się ,,spadku" to samo uczynił w imieniu swego małoletniego syna, w kolejności jest nasz ojciec(92 lat) który ma tylko duszę i jemu wszystko jedno nie będzie się fatygował zakładać sprawy. W następnej kolejności jest rodzeństwo czyli ja siostra i brat żeby od tego spadku uwolnić się. Czy w związku z nową ustawą będziemy zmuszeni dokończyć ten proceder tzn. sąd lub notariusz i.t.d.aż do naszych wnukow. Czy może ta ustawa zwolni nas z tego, pilnujemy aby dotrzymać okresu 6 miesięcy

#11 Guest_laulik

Guest_laulik
  • Goście

Napisano 18 lipiec 2016 - 17:44

jak to jest jeżeli mam brata,który mieszka 700km dalej,nie utrzymuję z nim kontaktu,brat jest nałogowym alkoholikiem,wszystko przepił i narobił jeszcze długu,nie wiem ile bo się nie spotykamy bo pijak i awanturnik,jeżeli brat umrze a nie ma rodziny to spadkobiercą będę ja jako najstarszy brat,problem,że ja nie będę wiedział kiedy on umrze i może minąć te 6 miesięcy aby zrzec się spadku po nim,to czy ja będę ukarany długiem bo nie utrzymywałem z nim kontaktu chociaż to awanturnik

#12 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 19 lipiec 2016 - 09:46

jak to jest jeżeli mam brata,który mieszka 700km dalej,nie utrzymuję z nim kontaktu,brat jest nałogowym alkoholikiem,wszystko przepił i narobił jeszcze długu,nie wiem ile bo się nie spotykamy bo pijak i awanturnik,jeżeli brat umrze a nie ma rodziny to spadkobiercą będę ja jako najstarszy brat,problem,że ja nie będę wiedział kiedy on umrze i może minąć te 6 miesięcy aby zrzec się spadku po nim,to czy ja będę ukarany długiem bo nie utrzymywałem z nim kontaktu chociaż to awanturnik

Tak, dziedziczysz po bracie i po jego śmierci nie będzie miało znaczenia, czy był alkoholikiem i awanturnikiem i czy utrzymywaliście ze sobą kontakty.

#13 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 12 listopad 2018 - 16:00

Witam,zmarł wujek mojego męża oczywiście miał spore długi. mam pytanie czy mój mąż musi zrzekać się u notariusza spadku, czy on jako rodzina zmarłego dziedziczy coś? prosze o szybką odpowiedż.Z góry dziękuje

#14 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 15 listopad 2018 - 22:18

jak dzieci zrezygnuja ze spadku kto jest nastepny do pszejecia spadku I dlugu

#15 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 16 listopad 2018 - 11:51

Witam,zmarł wujek mojego męża oczywiście miał spore długi. mam pytanie czy mój mąż musi zrzekać się u notariusza spadku, czy on jako rodzina zmarłego dziedziczy coś? prosze o szybką odpowiedż.Z góry dziękuje

Musi odrzucić spadek, bo w przeciwnym razie odziedziczy długi. Może to zrobić u notariusza lub w sądzie.

#16 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 16 listopad 2018 - 11:52

jak dzieci zrezygnuja ze spadku kto jest nastepny do pszejecia spadku I dlugu

Następne są wnuki.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych