Skocz do zawartości

Zdjęcie

samochód sprzedawany na złom - faktura z odwrotnym obciążeniem

wróć do serwisu Księgowość 1 odpowiedź w tym temacie

#1 Adam

Adam

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 602 postów

Napisano 21 sierpień 2014 - 13:20

Dzień dobry, przekazałem na złom samochód wykorzystywany jako środek trwały w działalności gospodarczej. W związku z tym chciałem wystawić fakturę z 23% VAT, ale nabywca się nie zgadza i żąda faktury z odwrotnym obciążeniem. Powiedzcie, czy mogę tę sprzedaż udokumentować taką fakturą?

#2 Ewa Kozak

Ewa Kozak

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 45 postów

Napisano 13 październik 2014 - 14:30

Rzeczywiście w przypadku sprzedaży firmowego samochodu na złom, właściwe wydaje się zastosowanie mechanizmu, jakim jest odwrotne obciążenie.

Zgodnie z przepisami, mechanizm ten dotyczy towarów określonych w Załączniku 11 do ustawy o VAT. Pozycja 29 tego załącznika mówi o "Wrakach przeznaczonych do złomowania innych niż statki i pozostałe konstrukcje". Co więcej, sięgając do broszury informacyjnej MF pt."Zmiany wprowadzone ustawą z dnia 26 lipca 2013 roku o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1027)" można znaleźć informację, że we wskazanej grupie znajduje się m.in. zużyta elektronika użytkowa (jak komputery, laptopy, monitory) czy właśnie zużyte samochody.

Oznacza to, że jeżeli samochód zostanie wycofany z eksploatacji w firmie i będzie przeznaczony do złomowania, należy zastosować mechanizm odwrotnego obciążenia. W związku z tym to na nabywcy będzie ciążył obowiązek rozliczenia VAT od transakcji (oczywiście po spełnieniu określonych wymagań).

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych