Skocz do zawartości

alimenty na naukę

pracownik alimenty nauka

wróć do serwisu Moja Firma 2 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_stefan

Guest_stefan
  • Goście

Napisano 21 sierpień 2014 - 12:41

Jeden z moich pracowników skarży mi się, że będzie płacił alimenty tylko do osiągnięcia pełnoletności jego dzieci i nie zamierza później wspierać ich w jakikolwiek sposób, spytał mnie o radę, czy ma podstawę prawną by tak uczynić?

#2 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 21 sierpień 2014 - 12:50

Jeden z moich pracowników skarży mi się, że będzie płacił alimenty tylko do osiągnięcia pełnoletności jego dzieci i nie zamierza później wspierać ich w jakikolwiek sposób, spytał mnie o radę, czy ma podstawę prawną by tak uczynić?

Art. 133. § 1. Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.Rodzice obowiązani są do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania.

§ 2. Poza powyższym wypadkiem uprawniony do świadczeń alimentacyjnych jest tylko ten, kto znajduje się w niedostatku.

§ 3. Rodzice mogą uchylić się od świadczeń alimentacyjnych względem dziecka pełnoletniego, jeżeli są one połączone z nadmiernym dla nich uszczerbkiem lub jeżeli dziecko nie dokłada starań w celu uzyskania możności samodzielnego utrzymania się. 

Czyli inaczej mówiąc, jeśli dziecko po uzyskaniu pełnoletności będzie kontynuowało naukę, ojciec będzie zobowiązany do płacenia alimentów.

#3 Forian

Forian

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 63 postów

Napisano 05 wrzesień 2014 - 17:30

Przedmówca podał podstawę, ja pokrótce omówię, o co chodzi. Alimentami na dziecko możemy zostać obciążeni nawet, gdy członek rodziny (nie koniecznie dziecko) już dawno zakończył naukę. Chodzi o to, że osoby spokrewnione w linii prostej niemal zawsze są obowiązane do pomocy finansowej na rzecz członków rodziny, no chyba, że ci są bez problemu w stanie się utrzymać.

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: pracownik, alimenty, nauka

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych