Skocz do zawartości

Czym różni się zadatek od zaliczki?

zadatek a zaliczka umowa konsument zwrot

5 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest__gosc

Guest__gosc
  • Goście

Napisano 19 sierpień 2014 - 13:04

Podczas urlopu nad Bałtykiem właściciel zażądał zaliczki w wysokości 50 proc. całej opłaty za pobyt. Czy miał do tego prawo? Z powodu kiepskiej pogody postanowiłem skrócić urlop wypoczynkowy. Zmniejszyła się więc suma do zapłaty, także zaliczka. Jak powinno prawidłowo wyglądać rozliczenie z hotelem? Czy - na przyszłość - można odmówić zapłaty zaliczki?

#2 teśka

teśka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 271 postów

Napisano 21 sierpień 2014 - 10:49

Podczas urlopu nad Bałtykiem właściciel zażądał zaliczki w wysokości 50 proc. całej opłaty za pobyt. Czy miał do tego prawo? Z powodu kiepskiej pogody postanowiłem skrócić urlop wypoczynkowy. Zmniejszyła się więc suma do zapłaty, także zaliczka. Jak powinno prawidłowo wyglądać rozliczenie z hotelem? Czy - na przyszłość - można odmówić zapłaty zaliczki?

Słowa te mają takie znaczenia:

zadatek
1. «część należności wpłacana z góry jako gwarancja dotrzymania umowy»
2. «predyspozycje do czegoś»
zaliczka «część należności wpłacana lub wypłacana z góry na poczet tej należności»

Wg mojej opinii słowa te mają podobne znaczenia z tym,że w przypadku wpłacenia zaliczki,zaliczkę tą można również wypłacić jeżeli nie została ona w pełni wykorzystana ,natomiast zadatku już nie można wypłacić .
Na temat rozliczenia się z hotelem nie będę się wypowiadać,ponieważ tym problemem nigdy dotąd się nie interesowałam i nie chcę błędnie udzielić informacji.

#3 Guest_40

Guest_40
  • Goście

Napisano 21 sierpień 2014 - 11:05

Nie można odmówić zapłaty zaliczki, gdyż stanowi ona gwarancję, że gość przyjedzie do hotelu, nie zrezygnuje w ostatniej chwili, a co za tym idzie, hotel na tym nie straci.We wszystkich hotelach i domach wczasowych są pobierane zaliczki, a prawo reguluje, na ile dni przed terminem przyjazdu można z niego zrezygnować i jaki procent traci się wtedy na wykonanej transakcji.Przed wpłatą pieniędzy radzę zawsze wcześniej zapoznać się z regulaminem usług danego hotelu.

#4 Guest__Martyna

Guest__Martyna
  • Goście

Napisano 21 sierpień 2014 - 12:04

Więcej na temat zaliczki i zadatku uiszczanych w hotelu czy pensjonacie w poniższym tekście:

http://www.infor.pl/...o-przepada.html

UOKIK dość praktycznie podszedł do zagadnienia zwrotu zaliczki. Mam nadzieję, że tekst okaże się pomocnym.

#5 Forian

Forian

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 63 postów

Napisano 21 sierpień 2014 - 16:38

Zaliczka i zadatek to dwie zupełnie inne instytucje prawa cywilnego. Zadatek został nawet w Kodeksie Cywilnym uregulowany. Zaliczka natomiast jest rodzajem prawa zwyczajowego. Nie mam jednak zamiaru zanudzać nikogo żargonem prawniczym, więc przejdźmy do konkretów. Dając zadatek musimy liczyć się z tym, że niezależnie czy umowa zostanie w całości wykonana czy też z przyczyn zaistniałych po naszej stronie, nie zostanie doprowadzona do końca (np. nie przyjedziemy do hotelu, opuścimy go przed oznaczonym czasem), kwoty tej nie odzyskamy. Jeżeli natomiast daliśmy zadatek, a druga strona nie wywiąże się ze swojej części umowy (np. we wcześniej zarezerwowanym hotelu nie będzie miejsca), możemy żądać sumy dwukrotnie wyższej niż ta, którą daliśmy. Zadatek  jest więc formą zabezpieczenia wykonania dowolnej umowy i to dla obu stron, ponieważ w razie niedotrzymania postanowień umowy każda ze stron musi się liczyć z konsekwencjami finansowymi.

Zupełnie inaczej wygląda sprawa zaliczki. Zaliczka nie jest formą zabezpieczenia. Jak już napisałem, ustawodawca nie ułatwił nam zadania z interpretacją jej znaczenia, ponieważ na próżno szukać jej prawnej definicji. Mają jednak do niej zastosowanie ogólne przepisy prawa cywilnego. Zaliczka więc w przypadku niewykonania lub nienależytego wykonania umowy podlega zwrotowi – i to niezależnie od tego z czyjej winy umowa nie została doprowadzona do końca. Nie ma tu też obowiązku zapłaty sumy wyżej od danej zaliczki przez osobę, która zaliczkę dostała ale z umowy się nie wywiązała. Funkcją zaliczki jest więc wyraźne powiedzenie drugiej stronie „myślę o twojej ofercie poważnie”.

Nie istnieje obowiązek ustawowy zapłaty zaliczki bądź zadatku – nikt więc nie może nas zmusić do ich wyłożenia. Obowiązek uiszczenia którejś z powyższych powstaje dopiero, gdy strony w umowie tak postanowią. Warto wiec w umowie wyraźnie zaznaczyć, czy chodzi o zaliczkę czy zadatek, a jeżeli mylą się nam te pojęcia, to najlepiej pokrótce opisać, czy w razie nie dojścia umowy do skutku suma podlega zwrotowi czy nie.

#6 elka2002

elka2002

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 678 postów

Napisano 29 marzec 2020 - 18:27

Warto wiedzieć nie tylko w jakim celu daje się zadatek czy zaliczkę, ale również jakie są różnice. Tutaj https://pozyczkaposz...tawowe-roznice/dowiecie się więcej na ten temat. Myślę, że warto zgłębić wiedzę, aby przede wszystkim dobrze się zabezpieczyć w różnych sytuacjach i uniknąć kłopotów. Poczytajcie sobie o tym. Taka wiedza się przyda. 

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: zadatek a zaliczka, umowa, konsument, zwrot

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych