Skocz do zawartości

Zdjęcie
- - - - -

Jak ubiegać się o zasiłek opiekuńczy w związku z opieką nad zdrowym dzieckiem?

wróć do serwisu INFOR.pl 14 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Infor.pl

Admin Infor.pl

Nowy użytkownik

• Administratorzy forów
  • 0 postów

Napisano 15 sierpień 2014 - 23:14

Zasiłek opiekuńczy przysługuje nie tylko w razie konieczności sprawowania opieki nad chorym dzieckiem, ale także w związku z potrzebą opieki nad zdrowym dzieckiem. Kiedy przysługuje taki zasiłek i jak się o niego starać.

Powrót do artykułu: Jak ubiegać się o zasiłek opiekuńczy w związku z opieką nad zdrowym dzieckiem?

#2 Guest_Kamila

Guest_Kamila
  • Goście

Napisano 12 wrzesień 2019 - 15:22

Witam, jeśli zabrało mnie pogotowie, bo jestem uczulona na jad owadów błonkoskrzydłych i mąż musiał wrócić z pracy, żeby zaopiekować się dwójką naszych dzieci, to czy wypis z SORu nie wystarczy do tego formularza Z-15?

#3 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 13 wrzesień 2019 - 10:28

Witam, jeśli zabrało mnie pogotowie, bo jestem uczulona na jad owadów błonkoskrzydłych i mąż musiał wrócić z pracy, żeby zaopiekować się dwójką naszych dzieci, to czy wypis z SORu nie wystarczy do tego formularza Z-15?

Przepis mówi, że mąż musi przedstawić zaświadczenie lekarskie, że przebywałaś na SOR  Jeśli jest tam pieczątka lekarza i dokładna data, to myślę, że wystarczy.

#4 Guest_Adrian

Guest_Adrian
  • Goście

Napisano 11 marzec 2020 - 14:49

No dobra. Teraz jest kwarantanna wprowadzona przez premiera, gdzie mam się ubiegać o opiekę

#5 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 11 marzec 2020 - 14:50

No dobra. Teraz jest kwarantanna wprowadzona przez premiera, gdzie mam się ubiegać o opiekę

Wszystkie informacje są na stronie ZUSu , wzór oświadczenia również.

#6 Guest_Patryk

Guest_Patryk
  • Goście

Napisano 13 marzec 2020 - 10:25

Jako samozatrudniony składam wniosek dopiero po zakończonej opiece, czy muszę zgłosić to przed jej rozpoczęciem?

#7 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 14 marzec 2020 - 12:22

Jako samozatrudniony składam wniosek dopiero po zakończonej opiece, czy muszę zgłosić to przed jej rozpoczęciem?

Możesz jak najszybciej, gdyż na wypłatę zasiłku przez ZUS czeka się ok. 30 dni.

#8 Guest_Beata

Guest_Beata
  • Goście

Napisano 17 marzec 2020 - 08:00

Co w sytuacji, gdy jedno z rodziców jest przewlekle chore (białaczka) i w związku z tym dziecko nie może pójść do żłobka, bo ryzyko infekcji jest wysokie i może zagrozić życiu chorego rodzica. Czy w tym przypadku matce przysługuje 60 dniowy zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko?

#9 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 17 marzec 2020 - 12:44

Co w sytuacji, gdy jedno z rodziców jest przewlekle chore (białaczka) i w związku z tym dziecko nie może pójść do żłobka, bo ryzyko infekcji jest wysokie i może zagrozić życiu chorego rodzica. Czy w tym przypadku matce przysługuje 60 dniowy zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko?

Dziecko nie może pójść do żłobka - czyli kto na co dzień się nim zajmuje? Napisałaś niejasno.

#10 Guest_Monika

Guest_Monika
  • Goście

Napisano 19 marzec 2020 - 11:45

Mam pytanie .Mam dziecko 7 letnie i złożyłam wniosek do pracodawcy o zasiłek opiekuńczy na zdrow dziecko od 12 do 25 . Ale pracuje w systemie ciągłym czyli sobota niedziela . Jestem samotna matką . Dziś dostał telefon z pracy ze nie przysługuje mi prawo opieki w sobotę i niedzielę bo w tedy dzieci nie chodzą do przedszkola. Do tej pory kogoś załatwiałam do opieki a teraz strach i nik nie chce się zgodzić co w tej sytuacji

#11 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 19 marzec 2020 - 12:27

Mam pytanie .Mam dziecko 7 letnie i złożyłam wniosek do pracodawcy o zasiłek opiekuńczy na zdrow dziecko od 12 do 25 . Ale pracuje w systemie ciągłym czyli sobota niedziela . Jestem samotna matką . Dziś dostał telefon z pracy ze nie przysługuje mi prawo opieki w sobotę i niedzielę bo w tedy dzieci nie chodzą do przedszkola. Do tej pory kogoś załatwiałam do opieki a teraz strach i nik nie chce się zgodzić co w tej sytuacji

Musisz prosić pracodawcę o urlop wypoczynkowy na sobotę i niedzielę.

#12 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 19 marzec 2020 - 12:49

Zgodnie z wytycznymi ZUS masz prawo do zasiłku za cały okres, kiedy musisz sprawować nad dzieckiem opiekę -  pkt. 7 wytycznych ZUS dostępnych na ich stronie.

Pracodawca nie ma prawa wskazywać dni, bo nie należy to do jego kompetencji - tu interpretacje wydaje ZUS.

#13 Guest_Ola

Guest_Ola
  • Goście

Napisano 01 kwiecień 2020 - 09:34

Mam pytanie. Gdy przebywam na urlopie bezpłatnym i opiekuję sie 6 letnim dzieckiem czy w tej sytuacji należy mi się zasiłek opiekuńczy z ZUS? ,

#14 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 01 kwiecień 2020 - 09:43

Mam pytanie. Gdy przebywam na urlopie bezpłatnym i opiekuję sie 6 letnim dzieckiem czy w tej sytuacji należy mi się zasiłek opiekuńczy z ZUS? ,

Nie

#15 Guest_Tomasz

Guest_Tomasz
  • Goście

Napisano 27 czerwiec 2020 - 21:49

Witam, szpital odmawia wystawienia zaświadczenia na opiekę dla dziecka do 8 lat. Wystawili tylko zaświadczenie że żona przebywa w szpitalu z drugim dzieckiem, nie chcą wpisać dziecka nad którym ma być sprawowana opieka oraz ojca który sprawuje opiekę. Czy to jest legalne postępowanie szpitala? Kto ma wypisać to zaświadczenie na którym jest napisane na które dziecko jest opieka? Gdy żona była w innym szpitalu bez problemu dostaliśmy takie zaświadczenie. Proszę o poradę czy morze wypisać je lekarz pediatra na podstawie zaświadczenia z szpitala oraz czy szpital legalnie może odmawiać wystawienia zaświadczenia w odpowiedniej formie.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych