Skocz do zawartości

Kategorie

Forum

Wycofanie samochodu z działalności - opodatkowanie


wróć do serwisu Moja Firma 6 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Lech

Guest_Lech
  • Goście

Napisano 14 sierpień 2014 - 09:51

Witam, amortyzowałem samochód w firmie przez 5 lat. teraz rozpoczął się już 6 rok, ale już bez amortyzacji. Chciałbym wycofać samochód z działalności i przekazać na cele prywatne. Czy obejdzie się bez zapłaty podatku? Czy podatek taki sam jak przy sprzedaży?



#2 Zespół.Centrum.Pomocy.ePK

Zespół.Centrum.Pomocy.ePK

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 731 postów

Napisano 31 sierpień 2014 - 12:15

Witamy,

Niezamortyzowana wartość samochodu wycofanego z działalności gospodarczej w związku z przekazaniem go na cele prywatne nie może zostać zaliczona do kosztów uzyskania przychodów.

Przekazanie samochodu będącego środkiem trwałym na potrzeby prywatne przedsiębiorcy nie podlega opodatkowaniu. Zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o PIT przychodem z działalności gospodarczej jest m.in. przychód z odpłatnego zbycia środków trwałych wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą. Przekazanie pojazdu na cele prywatne przedsiębiorcy nie jest odpłatnym zbyciem, w związku z czym nie generuje przychodu.

Wycofanie pojazdu z działalności gospodarczej wiąże się jednak z zaprzestaniem naliczania odpisów amortyzacyjnych, począwszy od miesiąca następującego po miesiącu wycofania pojazdu.

Obowiązek podatkowy w zakresie podatku dochodowego może powstać w przypadku późniejszej sprzedaży wycofanego z działalności gospodarczej pojazdu.

Zgodnie z art. 10 ust. 2 pkt 3 za przychód z działalności gospodarczej uważa się sprzedaż składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o PIT, wycofanych z działalności gospodarczej, jeśli między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności, i dniem ich odpłatnego zbycia nie upłynęło sześć lat.

W indywidualnych sprawach dotyczących podatków informacji udziela Krajowa Informacja Podatkowa czynna od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 18.00

Infolinia:

Z tel. stac.: 801 055 055

Z tel. kom.: (22) 330 0330

Z zagranicy.: +48 22 330 0330

 

 

Pozdrawiamy

 

Zespół Centrum Pomocy elektronicznego Punktu Kontaktowego



#3 Guest_Tomasz

Guest_Tomasz
  • Goście

Napisano 21 wrzesień 2014 - 11:08

Witam,

biorąc pod uwagę powyższe, jak wygląda kwestia elektroniki w firmie, którą chce przenieść na cele prywatne (laptopy, tablety, telewizory) ?
 



#4 Borowska Angelika

Borowska Angelika

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 101 postów
  • LokalizacjaWrocław

Napisano 24 wrzesień 2014 - 08:49

Jeżeli wspomniane laptopy itp. stanowią środki trwałe w firmie wówczas sytuacja wygląda podobnie jak w przypadku samochodu. Tzn. jeśli środek trwały w momencie wycofania nie był jeszcze całkowicie zamortyzowany, należy zaprzestać naliczania amortyzacji. Ostatni odpis powinien zostać naliczony w miesiącu wycofania. Pozostała nieumorzona wartość nie może stać się kosztem uzyskania przychodu. Zgodnie bowiem z ustawą o PIT, niezamortyzowana wartość może zostać zaliczona do kosztów tylko w przypadku odpłatnego zbycia, poniesienia straty na środku trwałym lub też likwidacji, ale fizycznej (zniszczenie) składnika majątku. Środek trwały należy wykreślić z ewidencji środków trwałych. Gdy zdecydujesz się sprzedać uprzednio wycofany z firmy środek trwały i zbycie nastąpi w ciągu 6 lat licząc od pierwszego dnia miesiąca następnego po miesiącu wycofania środka trwałego, to operacja zostanie zakwalifikowana jako przychód z działalności gospodarczej i będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

 

Natomiast jeżeli chodzi o VAT zastosowanie znajdzie tutaj art. 7 ust. 2 ustawy o VAT, zgodnie z którym opodatkowaniu podlega także przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

· przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,

·wszelkie inne darowizny

- jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.  

 

Natomiast jeżeli dany składnik został wprowadzony do ewidencji wyposażenia wówczas nie dokonujesz korekty uprzednio ujętego kosztu. Składnik należy wykreślić z ewidencji. Przy czym tak samo jak w przypadku środka trwałego jeżeli zdecydujesz się na jego sprzedaż przed upływem 6 lat będziesz zobligowany do wykazania uzyskanego przychodu jako przychodu z działalności. Analogicznie kwestia wygląda na gruncie VAT - jeżeli przysługiwało Ci prawo do pełnego lub częściowego odliczenia VAT wówczas w momencie wycofania będziesz zobligowany do opodatkowania transakcji VAT.



#5 Guest_Tomasz

Guest_Tomasz
  • Goście

Napisano 24 wrzesień 2014 - 18:14

Witam, urządzenia były używany dłużej niż rok, jednak nigdy nie stanowiły środków trwałych, nie były amortyzowane.

Znajdują się natomiast w ewidencji, jedna uwaga, to były sprzęt zakupiony w ramach dotacji z PUP, nie mogłem od niego odliczyć podatku VAT (zgodnie z umową z PUP).

 

Jak teraz wygląda temat związany ze sprzedażą takiego urządzenia, muszę odprowadzać VAT skoro go nie mogłem go odpisać ? 

 

Dzięki.

 



#6 Borowska Angelika

Borowska Angelika

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 101 postów
  • LokalizacjaWrocław

Napisano 28 wrzesień 2014 - 11:17

Odliczenie VAT od wydatków sfinansowynych środkami z PUP co do zasady nie jest zabronione. Jednak przedsiębiorca decydujący się na taki krok musi się liczyć z tym, że odliczony podatek VAT podlega zwrotowi do PUP. A więc prawo do odliczenia podatku VAT samo w sobie istniało (jednak z niego nie skorzystałeś), a więc wycofanie z działalności tego typu składników majątku podlega opodatkowaniu VAT.



#7 Guest_Tomasz

Guest_Tomasz
  • Goście

Napisano 01 październik 2014 - 17:06

Witam, dzięki za informacje.

 

Więc wycofanie z działalności tego typu składników majątku podlega opodatkowaniu VAT ? Wycofanie czy sprzedaż ? 

A jeśli faktura na sprzęt jest na osobę fizyczną, jednak wydatkowanie było ze środków z PUP ?





Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Najnowsze tematy