Skocz do zawartości

Zdjęcie

Źle wypłacone wynagrodzenie chorobowe - proszę o pomoc

źle wypłacone wynagrodzenie chorobowe jak udowodnić pracodawcy pomocy

wróć do serwisu Kadry 8 odpowiedzi w tym temacie

#1 patryk-88

patryk-88

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 5 postów

Napisano 13 sierpień 2014 - 17:00

Witam, przedstawię szybko fakty i napiszę w czym problem.

Pracowałem od stycznia do końca czerwca w Belgii po czym zachorowałem. Choroba trwała 4 tygodnie i 1 dzień. Dokładnie 25 dni pracowniczych. Po tym okresie 10 następnego miesiąca dostałem 1600zł za chorobowe. Oczywiście ta kwota jest bardzo mała i wydaje mi się że zostałem oszukany a mój pracodawca bardzo dziwnie naliczył tą kwotę. Za chwilę pokaże zrzut ekrany jak tłumaczą że to naliczyli. Jeśli ktoś może mi pomóc to bardzo bym prosił bo ja uważam że to nalicza się od wynagrodzenia * 80% dzieli przez 30 i tak otrzymuje się dzienną stawke za chorobe. Oni to zrobili inaczej. Poniżej pokazuje screena. Jak ktoś może to niech powie czy to prawdłowo a jak nie to jak wyliczyć moje chorobwe gdy średnia z 6 miesięcy zarobków wynosi 7000zł.

aajpg_esaxqps.jpg

#2 Nati0803

Nati0803

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 160 postów
  • LokalizacjaGdańsk

Napisano 13 sierpień 2014 - 18:10

Wg załaczonego screena wszystko jest ok, kadrowa stosuję prawidłową metodę wyliczeń. Ale  z  tego screena wynika, że zarabiał Pan dużo mniej niż 7000 zł.

#3 patryk-88

patryk-88

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 5 postów

Napisano 13 sierpień 2014 - 18:41

Bo właśnie nie wiem skąd ona wzięła te liczby. To mój przykładowy pasek z 1 miesiąca. Wszystkie inne mam podobne. Zawsze około 156 godzin. Tutaj jest 7600 no i oczywiście trzeba odjąć kilka rzeczy i wychodzi ponad 6000 na rekę. Dlatego nie wiem w ogóle jak to się ma i skąd tamte liczby i dlaczego to nie jest od wynagrodzenia tylko tak jakby od tych wartości które są w polu składki.

Ale czy ubezpieczenie nie jest od całość? Da się w ogóle od części płacy ubezpieczyć kogoś i później od tego wypłacać w razie szkody?

123jpg_esanrnw.jpg

#4 Nati0803

Nati0803

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 160 postów
  • LokalizacjaGdańsk

Napisano 13 sierpień 2014 - 21:32

Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacane pracownikowi za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc w którym powstała niezdolność do pracy. Jeżeli niezdolność do pracy powstała przed upływem 12 miesięcy zatrudnienia, podstawę wymiaru zasiłku chorobowego należy ustalić za pełne miesiące kalendarzowe zatrudnienia. Pełen miesiąc kalendarzowy uznaje się wtedy gdy pracownik został zatrudniony od pierwszego dnia roboczego danego miesiąca.

Proszę zwrócić z zapytanie do pracodawcy, na jakiej podstawie ustalił taką podstawę wynagrodzenia chorobowego.

#5 patryk-88

patryk-88

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 5 postów

Napisano 14 sierpień 2014 - 02:13

Ok. zapytam

Czyli jak zacząłem pracę od 9 stycznia to ten miesiąc nie jest zaliczany? 

#6 patryk-88

patryk-88

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 5 postów

Napisano 14 sierpień 2014 - 11:58

Napisano mi tak:

Panie Patryku,

Zgodnie z pkt. 189 Komentarza do ustawy z dnia 25 czerwca 1999r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jednolity: Dz. U. z 2010r. Nr 77, poz. 512 ze zm.) – wybrane zagadnienia „Przy obliczaniu podstawy wymiaru zasiłku przysługującego pracownikowi wykonującemu pracę za granicą nie należy stosować zasad określonych w pkt. 156 – 159, 162 – 170 i 176 – 179. Do obliczenia podstawy wymiaru zasiłku należy przyjmować przychód stanowiący podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe, po odliczeniu potrąconych przez pracodawcę składek na ubezpieczenia społeczne, z uwzględnieniem wyjaśnień zawartych w pkt. 144.”

#7 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8191 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 15 sierpień 2014 - 01:46

Przy oddelegowaniu do pracy za granicę składki nalicza się od wynagrodzenia pomniejszanego o diety za każdy dzień pobytu za granicą(nie wypłaca się diet,tylko się je odlicza.Składki natomiast nie mogą być odprowadzane od kwoty (w roku 2014) mniejszej niż 3746 zł i od takiej kwoty firma odprowadzała składki.Zatem zasiłek chorobowy powinien wynosić 3.746 zł _ 13,71% x 80% .

Zasiłek chorobowy brutto za 1 dzień to 86 zł 20 gr.

86,20 zł x 25 dni = 2130 zł brutto.

#8 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8191 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 15 sierpień 2014 - 01:48

Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacane pracownikowi za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc w którym powstała niezdolność do pracy. Jeżeli niezdolność do pracy powstała przed upływem 12 miesięcy zatrudnienia, podstawę wymiaru zasiłku chorobowego należy ustalić za pełne miesiące kalendarzowe zatrudnienia. Pełen miesiąc kalendarzowy uznaje się wtedy gdy pracownik został zatrudniony od pierwszego dnia roboczego danego miesiąca.

Proszę zwrócić z zapytanie do pracodawcy, na jakiej podstawie ustalił taką podstawę wynagrodzenia chorobowego.

zasiłek został ustalony prawidłowo,są inne zasady naliczania składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne,a w konsekwencji tego naliczania zasiłków chorobowych dla pracowników oddelegowanych do pracy za granicę na podstawie podlegania pod ustawodawstwo polskie.

#9 patryk-88

patryk-88

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 5 postów

Napisano 15 sierpień 2014 - 10:51

Bogusława dziękuje bardzo za pomoc.

Tak czy inaczej dostałem 1600zł więc i tak jest to za mała kwota. 

Trochę to jest nie normalne takie naliczanie gdy pracownik jest oddelegowany do pracy za granicę, bo jeśli nie byłbym w tym czasie w Polsce nie miałbym szans za 1600 zł tam się utrzymać a nie doliczając do tego kosztów leczenia. Chore przepisy tylko tyle mogę powiedzieć.

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: źle, wypłacone, wynagrodzenie, chorobowe, jak, udowodnić, pracodawcy, pomocy

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych