Skocz do zawartości

11 dni pracy bez dnia przerwy

Czas pracy

wróć do serwisu Kadry 10 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Adam

Guest_Adam
  • Goście

Napisano 09 sierpień 2014 - 11:19

Witam wszystkich forumowiczów.

Mam pytanie odnośnie czasu pracy jakim może obarczyć pracodawca. Pracuje 5 dni w tygodniu po 8 godzin w systemie dwu zmianowym (5 dni 06:00 - 14:00 oraz 5 dni 14:00 - 22:00) raz w miesiącu praca w weekend sobota i niedziela po 8 godzin za co mam dwa dni wolne od pracy, jeden w piątek przed weekendem drugi w poniedziałek po weekendzie. Jednak co jeśli pracowałem od poniedziałku, wtorek, środa w czwartek zostałem wysłany w delegacje do niemiec podróż rozpoczęta w czwartek rano powrót w piątek około godziny 22:00 a w sobotę dyżur weekendowy od 08:00 8 godzin niedziela 8 godzin od 08:00 i w poniedziałek zostałem wysłany znów w delegacje od godziny 10:00 powrót z delegacji w środę około 21:30 w czwartek praca od 09:00 do 14:00 i w piątek byłem wykończony i nie poszedłem do pracy za co pracodawca obetnie mi za ten dzien oraz dostałem upomnienie za nieobecność w pracy. W sumie pracowałem 11 dni z rzędu i moje pytanie brzmi czy pracodawca ma prawo obciąć pensję za nieobecność oraz dać mi upomnienie ?

#2 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 14127 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 09 sierpień 2014 - 15:31

moim zdaniem skoro na ten dzień nie wziąłeś urlopu, to masz NN, za którą wynagrodzenie nie jest należne

#3 Guest_Adam

Guest_Adam
  • Goście

Napisano 10 sierpień 2014 - 08:26

moim zdaniem skoro na ten dzień nie wziąłeś urlopu, to masz NN, za którą wynagrodzenie nie jest należne

Czyli można pracować 11 dni bez zachowania 35 godzinnej przerwy w pracy ? piątek byłby moim 12 dniem pracy bez dnia przerwy.

#4 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 14127 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 10 sierpień 2014 - 15:32

nie wiem, to pytanie do kadrowców

#5 Guest_Adam

Guest_Adam
  • Goście

Napisano 10 sierpień 2014 - 20:04

nie wiem, to pytanie do kadrowców

Dokładnie, przecież po przepracowaniu 7 dni należy się 35 godzinny odpoczynek, a ja pracując 11 dni takowego nie miałem więc niejako moje przyjscie 12 dnia do pracy łamało by przepisy a co za tym idzie nie powinienem być chyba ukarany za nieobecność, czy się mylę ?

#6 Ane

Ane

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1517 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 11 sierpień 2014 - 08:46

Kwestia jest trochę bardziej złożona, Ty jako pracownik masz obowiązek stawić się do pracy jeśli pracodawca wyznaczy ci pracę w danym dniu - nie możesz sam decydować czy przyjść czy może Ci się nie chce. Takie nie stawienie się do pracy jest nieobecnością nieusprawiedliwioną za którą grozi nawet wypowiedzenie dyscyplinarne (nie wykonałeś polecenie służbowego).

Innym faktem jest łamanie przepisów o czasie pracy przez pracodawcę - nie w twoich jednak rękach jest "uczenie" pracodawcy, od tego są odpowiednie organa i tam się możesz zwrócić o pomoc (PIP, sąd itp.) 

Pracodawca mógł ci dać upomnienie, ponieważ nie stawiłeś się do pracy i nie usprawiedliwiłeś tej nieobecności (wniosek o urlop, zwol lek itp.) i tym samym za ten dzień wynagrodzenie nie przysługuje.

#7 Guest_Adam

Guest_Adam
  • Goście

Napisano 11 sierpień 2014 - 21:09

Kwestia jest trochę bardziej złożona, Ty jako pracownik masz obowiązek stawić się do pracy jeśli pracodawca wyznaczy ci pracę w danym dniu - nie możesz sam decydować czy przyjść czy może Ci się nie chce. Takie nie stawienie się do pracy jest nieobecnością nieusprawiedliwioną za którą grozi nawet wypowiedzenie dyscyplinarne (nie wykonałeś polecenie służbowego).

Innym faktem jest łamanie przepisów o czasie pracy przez pracodawcę - nie w twoich jednak rękach jest "uczenie" pracodawcy, od tego są odpowiednie organa i tam się możesz zwrócić o pomoc (PIP, sąd itp.) 

Pracodawca mógł ci dać upomnienie, ponieważ nie stawiłeś się do pracy i nie usprawiedliwiłeś tej nieobecności (wniosek o urlop, zwol lek itp.) i tym samym za ten dzień wynagrodzenie nie przysługuje.

Dziękuję za odpowiedź, jednak teraz jestem troszkę w szoku bo widzę że na pracownika zawsze jest jakiś bat za to na pracodawcę nie ma żadnego. a co jeśli miałbym przyjść do pracy jeszcze przez trzy dni ? czy w takich wypadkach ratuje mnie tylko zgłoszenie faktu do PIP lub inych organów? Czy można taki fakt zgłosić do zakładowego BHP, zaznaczam że w moim zakładzie pracy BHP jest niejako firmą zewnętrzną i nie ma skrupułów co do pracodawców.

#8 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 14127 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 11 sierpień 2014 - 21:31

skoro nie ma skrupułów, to uważam, że możesz zacząć od zgłoszenia tego problemu w służbach BHP

#9 Ane

Ane

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1517 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 13 sierpień 2014 - 07:28

Możesz zgłosić ten fakt do BHPowców ale wydaje mi się że w kwestiach czasu pracy zbyt dużo Ci nie mogą - może chociaż porozmawiają z pracodawcą i naświetlą że łamie prawo i takich praktyk nie wolno stosować.

Największy bat to ciągle PIP.

#10 Guest_Adam

Guest_Adam
  • Goście

Napisano 16 sierpień 2014 - 20:33

Ane podejrzewam że upomnienie od BHP tylko bedzie pretekstem do "uwięcia" sie na mnie i w koncu doprowadzi do zwolnienia, jednak prawdą jest że trzeba coś z tym zrobić jako że nie jestem jedyną osobą traktowaną w ten sposób. Jeszcze jedno pytanie odnośnie kursów jakie mam zrobione przez firmę, jeśli podpisałem pismo ze nie zwolnie się przez okres dwóch lat od daty zrobienia kursów a mimo wszystko zostanę zwolniony to czy ponoszę jakieś koszty tego kursu ? czy to już pracodawca jako że nie z mojej winy zostałem zwolniony ?

#11 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 14127 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 16 sierpień 2014 - 21:40

podpisałeś, że ty sam się nie zwolnisz, więc gdyby pracodawca cię zwolnił to przecież byłaby inna sytuacja

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: Czas, pracy

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych