Skocz do zawartości

Zdjęcie

Podatek przy sprzedaży nieruchomości – jak go nie płacić?

23 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Moja Firma

Admin Moja Firma

Zaawansowany użytkownik

• Administratorzy forów
  • 102615 postów

Napisano 31 lipiec 2014 - 04:06

Jak uniknąć podatku przy sprzedaży nieruchomości? Są na to trzy sposoby: 1) sprzedaż nieruchomości po upływie 5 lat od zakupu, 2) sprawdzenie dochodu ze sprzedaży nieruchomości po upływie 5 lat, lub 3) skorzystanie ze zwolnienia przewidzianego przepisami.

Powrót do artykułu: Podatek przy sprzedaży nieruchomości – jak go nie płacić?

#2 Guest_adiadis

Guest_adiadis
  • Goście

Napisano 04 październik 2016 - 20:59

jest jeszcze jeden najciekawszy:) kupujący nieruchomość pozycza Ci pieniądze z wpisaniem do KW zastaw na nieruchomości w zamian za pozyczke. Pozyczki w ciągu 7 dni nie spłacasz, a nierchuchomosc przechodzi z automatu do kupującego - bez podatku bez mydla... warto? pewnie tak kwestia umówienia się z kupującym.

#3 Guest_ola

Guest_ola
  • Goście

Napisano 22 styczeń 2017 - 14:09

Witam, po Mamie otrzymalam w spatku nieruchomość, Mama umatła w 2014 r . we wrześniu, 30.kwietnia 2015 było uprawomocnienie postępowania spadkowego, od którego roku liczy się 5 lat żeby można sprzedać bez podatku.Pozdrawiam.

#4 Guest_Janek

Guest_Janek
  • Goście

Napisano 30 styczeń 2017 - 23:33

Witam, po Mamie otrzymalam w spatku nieruchomość, Mama umatła w 2014 r . we wrześniu, 30.kwietnia 2015 było uprawomocnienie postępowania spadkowego, od którego roku liczy się 5 lat żeby można sprzedać bez podatku.Pozdrawiam.

Od daty zgonu 

#5 Guest_Adam

Guest_Adam
  • Goście

Napisano 31 styczeń 2017 - 20:28

Witam kupilem mieszkanie z 35 ty spszedalem z 50 ty i kupilem dzialke z 50 ty czy musze zaplacic iakis podatek

#6 Guest_paula

Guest_paula
  • Goście

Napisano 01 luty 2017 - 20:42

mąż dostał dom od dziadka, juz minelo piec lat ale rok temu maz zrobil mnie wspolwlascielem domu czy w zwiazku z tym mozemu sprzedac dom nie placac podatku??

#7 Guest_Jack_Strong

Guest_Jack_Strong
  • Goście

Napisano 27 sierpień 2017 - 20:19

Witam. Proszę o pomoc... Sytuacja wyglada następująco: Otrzymałem wraz z dwójka rodzeństwa mieszkanie w spadku. Najpierw po ojcu, który zmarł w 2004r. 1/5 mieszkania proporcjonalnie mama dostała 1/2 a ja wraz z rodzeństwem po równej części. Mam zmarła 2017 i jej cześć została podzielona czyli otrzymałem już 1/3. Mieszkanie teraz sprzedajemy również w 2017r mojemu synowi i darząc do celu pytania- Czy podatek od sprzedaży nieruchomości również obowiązuje jeśli od 2004 roku byłem już właścicielem pewnej części tego mieszkania, ale nie byłem tam zameldowany??? Proszę o pomoc i myśle, że w miarę jasno naświetliłem moja skomplikowaną sytuacje ;)

#8 Guest_j23

Guest_j23
  • Goście

Napisano 27 sierpień 2017 - 20:28

Fakt zamieszkiwania obecnie nie ma nic do rzeczy. Podatek jest od części z 2017 r. Na pewno sprzedajesz synowi a nie darujesz? Przy darowiźnie podatku nie ma.

I Matko Święta...  chyba "dążąc" miało być?

#9 Guest_NANA

Guest_NANA
  • Goście

Napisano 19 wrzesień 2017 - 04:00

WITAM !! BRAT PODAROWAL MI JAKO DAROWIZNE MIESZKANIE WLASNOSCIOWE PO NASZEJ MAMIE , KTORE MAMA ZAPISALA DLA NIEGO . W TEJ CHWILI MINELO DWA LATA OD TEGO CZASU , KIEDY ZOSTALY PRZEPROWADZONE FORMALNOSCI I MIESZKANIE JEST MOJE . PONIEWAZ MIESZKAM ZA GRANICA NIE MELDOWALAM SIE W TYM MIESZKANIU , BO PRZY WYMELDOWYWANIU POWIEDZIANO MI ZE NIE MUSZ SIE MELDOWAC , MIESZKANIE TRZYMAM Z ZAMIAREM PRZENIESIENIA SI DO POLSKI PO UZYSKANIU CZASU EMERYTALNEGO . ALE MAM PYTANIE , JESLI BEDE ZMUSZONA JEDNAK TO MIESZKANIE SPRZEDAC , CZY MUSZE BYC W NIM WCZESNIEJ ZAMELDOWANA I PO JAKIM CZASIE MOGE GO SPRZEDAC, KIEDY FORMALNOSCI BYLY DOKONANE W CZERWCU 2015 ROKU?????

#10 Guest_j23

Guest_j23
  • Goście

Napisano 19 wrzesień 2017 - 08:52

A możesz nie pisać dużymi literami??? To oznacz krzyk! Wcale w mieszkaniu nie musisz mieszkać. Możesz je sprzedać po upływie 5 lat od darowizny (licząc od końca roku w którym nastąpiła darowizna). W Twoim przypadku będzie to rok 2021 rok, wówczas nie ma podatku.

#11 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 20 październik 2017 - 07:16

czy kredyt hipoteczny wlicza sie do kosztów?

#12 Guest_j23

Guest_j23
  • Goście

Napisano 20 październik 2017 - 08:44

tak o ile to kredyt na inne mieszkanie a nie to sprzedawane przed upływem 5 lat

#13 Guest_walczak stanislaw -walczak drzonkow@interia.eu

Guest_walczak stanislaw -walczak drzonkow@interia.eu
  • Goście

Napisano 07 luty 2018 - 18:11

nabylem mieszkanie w 1989r czy musze zaplazic podatek od sprzedazy mieszkania

#14 Guest_j23

Guest_j23
  • Goście

Napisano 07 luty 2018 - 18:50

a może by tak artykuł przeczytać?
nie, podatku nie ma

#15 Guest_Iwona

Guest_Iwona
  • Goście

Napisano 16 luty 2018 - 09:18

Witam . W latach 90 wspólnie z mężem wybudowaliśmy dom, w ubiegłym roku mąż zmarł . Ja wspólnie z synami odziedziczyliśmy po mężu jego część. I tu mam pytanie , ponieważ mam kupca na dom, jak będzie wyglądać sprawa podatku, ponieważ obaj synowie mieszkają i pracują za granicą ( poza Europą), mam notarialne upoważnienie od nich na sprzedaż domu. I tu moje pytanie co z podatkiem?

#16 Guest_Iwona

Guest_Iwona
  • Goście

Napisano 16 luty 2018 - 09:44

Witam . W latach 90 wspólnie z mężem wybudowaliśmy dom, w ubiegłym roku mąż zmarł . Ja wspólnie z synami odziedziczyliśmy po mężu jego część. I tu mam pytanie , ponieważ mam kupca na dom, jak będzie wyglądać sprawa podatku, ponieważ obaj synowie mieszkają i pracują za granicą ( poza Europą), mam notarialne upoważnienie od nich na sprzedaż domu. I tu moje pytanie co z podatkiem?

Przepraszam , nie napisałam wszystkiego. Chodzi o to, że mam w planie dwie opcje, kupno mieszkania, albo wyjazd na stałe, do synów. Więc nie wiem czy jeżeli kupię mieszkanie, bądz nie kupię tylko wyjadę z pieniędzmi , to czy mam zapłacić podatek czy nie. Czy w ogóle opodatkowanie dotyczy w tym momencie całego domu, czy tyko części po mężu?

#17 Guest_krystyna11

Guest_krystyna11
  • Goście

Napisano 04 marzec 2018 - 18:18

Współwłaścicielami wybudowanego domu od 1999 do grudnia 2015roku byłam ja i moja córka Kasia. W grudniu 2015 darowałam aktem notarialnym moja część domu drugiej córce. W tym roku córki zdecydowały się sprzedać dom. Ja przedstawia się w sytuacji współwłasności naliczenie podatku dochodowego.

#18 Guest_j23

Guest_j23
  • Goście

Napisano 04 marzec 2018 - 18:40

Druga córka zapłaci podatek, chyba, że w ciągu 2 lat przeznaczy pieniądze na cele mieszkaniowe.

#19 Guest_Krzysztof

Guest_Krzysztof
  • Goście

Napisano 29 marzec 2018 - 21:42

Czy zaznaczona w akcie notarialnym wartość mieszkania nabytego przez darowiznę liczy się jako poniesiony koszt nabycia nieruchomości?, i czy w związku z tym przy zbyciu tejże nieruchomości przed upływem 5 lat, należy zapłacić podatek jedynie od sumy przekraczającej tę, podaną w akcie darowizny, wartość?

#20 Guest_kasia

Guest_kasia
  • Goście

Napisano 12 kwiecień 2018 - 13:50

Sprzedałam mieszkanie(ZAKUPIŁAM za 90 tys.+ remont) przed upływem 5 lat od zakupu za 130 tys. kupiłam mniejsze za 100 tys. Jak mam się rozliczyć? jaki podatek mam zapłacić.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych