Skocz do zawartości

Program kadry i płace WF-GANG

wróć do serwisu Kadry 353 odpowiedzi w tym temacie

#41 Guest_luk

Guest_luk
  • Goście

Napisano 10 czerwiec 2015 - 10:29

Przykład powyższego, co prawda z kwietnia ale to bez znaczenia:

Pracownik 1/4 etatu, wynagrodzenie zasadnicze brutto na umowie: 1500zł. umowa o pracę do dnia 28.04.15.

Liczymy tylko zasadniczą.

1500zł / 42 godz. nominalnych w IV = 35,72zł

Pracownik przepracował 38 godzin w IV w związku z tym, ze umow była do 28.04.15.

Zgodnie z rozporządzeniem płaca zasadnicza powinna być obliczona: 1500zł -(35,72zł * 4) = 1357,12zł

Tymczasem program liczy tak: 35,72zł * 38 godz. = 1357,36zł.

Wynagrodzenie zawyzone o 0,24zł, nie jest to najniższa krajowa więc odpada również argument do wyrównania do najniższej.

Niby 24 grosze to nic się nie dzieje, zwłąszcza gdy jest to na korzysć pracownika ... ale ....

#42 Guest_luk

Guest_luk
  • Goście

Napisano 10 czerwiec 2015 - 10:37

Przykład powyższego, co prawda z kwietnia ale to bez znaczenia:

Pracownik 1/4 etatu, wynagrodzenie zasadnicze brutto na umowie: 1500zł. umowa o pracę do dnia 28.04.15.

1500zł / 42 godz. nominalnych w IV = 35,72zł

Pracownik przepracował 38 godzin w IV w związku z tym, ze umow była do 28.04.15.

Zgodnie z rozporządzeniem płaca zasadnicza powinna być obliczona: 1500zł -(35,72zł * 4) = 1357,12zł

Tymczasem program liczy tak: 35,72zł * 38 godz. = 1357,36zł.

Wynagrodzenie zawyzone o 0,24zł, nie jest to najniższa krajowa więc odpada również argument do wyrównania do najniższej.

Niby 24 grosze to nic się nie dzieje, zwłąszcza gdy jest to na korzysć pracownika ... ale ....

WRÓĆ

Już sam się w tym pogubiłem, drobna korekta:

1500zł / 42 godz. nominalnych w IV = 35,71zł

Zgodnie z rozporządzeniem płaca zasadnicza powinna być obliczona: 1500zł -(35,71zł * 4) = 1357,16zł

Tymczasem program liczy tak: 35,71zł * 38 godz. = 1356,98zł.

Wynagrodzenie zaniżone o 0,18zł.

Pracownik dostał za mało o 18 groszy brutto, mam nadzieję, że do PIPu nie poleci smile.png

#43 Guest_luk

Guest_luk
  • Goście

Napisano 10 czerwiec 2015 - 11:10

Kolejny przykład błędów programu:

Pracownik w maju br. korzystał z dwóch dni zwolnienia od pracy z art. 188 KP (opieka nad dzieckiem do 14 roku życia).

Wniosek rozpisał na okres: 22-25 05 15 , obejmuje on 2 dni robocze i 2 dni wolne (sobota i niedziela). W ewidencji czasu pracy powinno być rozpisane 2 dni zwolnienia z art. 188, tymczasem co robi program ? Rozpisuje 4 dni! uwzględnia również dni wolne od pracy - BŁĄD

Zwolnienia udziela się na dni pracy, nie kalendarzowe.

Pracownik nie wie co z tym zrobić i zostawił te 4 dni, zeby w ewidencji się zgadzało trzeba wprowadzić te 2 dni w takiej sytuacji osobno na piątek i osobno na poniedziałek.

#44 Guest_luk

Guest_luk
  • Goście

Napisano 10 czerwiec 2015 - 13:03

Listy sprawdzone z grubsza, po za kilkoma groszowymi wpadkami nie stwierdziłem pomyłek (oby ich nie było).

Jest jeszcze jeden błąd, który miał być ponoć w aktualizacji poprawiony, muszę to sprawdzić w najbliższym czasie. Chodzi o obliczenia zajęć komorniczych w sytuacji gdy pracownik otrzymuje najniższą krajową i w danym miesiącu ma zasiłek chorobowy ale nie przez cały miesiąc. W takim przypadku zorientowałem się, że program błędnie oblicza należną część podlegającą zajęciu. Więcej jednak napiszę kiedy indziej.

#45 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8188 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 10 czerwiec 2015 - 14:24

Te wszystkie uwagi prześlij do Asseco.

#46 Guest_luk

Guest_luk
  • Goście

Napisano 10 czerwiec 2015 - 15:01

Pani Bogusławo, Pani rady są rzeczywiście bezcenne tongue.png

Ja nie piszę tego tutaj dlatego, ze nie wiem co zrobić, tylko dlatego żeby podzielic się uwagami na dany temat na forum. Niestety to forum, jak i cały portal w ostatnim czasie obniża poziom. W Inforze expertem zostaje w tej chwili niemalże każdy kto chce pisać artykuły.

Wracając do tematu, to nie firma Asseco ponosi odpowiedzialność względem pracowników, czy administracji państwowej za ewentualne błędy w obliczeniach tylko pracodawca/płatnik. US, ZUS, PIP nie interesuje czy i z jakiego programu się korzysta, tylko, czy prawidłowo dokonane są obliczenia. My tj. użytkownicy co najwyżej możemy dochodzić odpowiedzialności od autora danego programu na drodze cywilnej.

W sprawie błędów w programie kontaktowałem się kilka razy z Asseco/WAPRO ale za każdym razem efekty były mizerne, tylko raz uzyskałem informację, że dany błąd będzie poprawiony w kolejnej aktualizacji, niestety nie był.

Tak jak napisałem program ma wiele wad ale ma oczywiście zalety. Pracowałem jeszcze kiedyś na dwóch innych i w nich również błędy były wszechobecne.

Po za tym zmiana programu nie jest taka łatwa, przenoszenie danych kilkuset osób (obecnych, pomijając archiwum) do łatwych nie należy.

#47 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8188 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 10 czerwiec 2015 - 15:47

Zgadzam się z tym wszystkim i podpisuje się pod tym.Asseco przy zgłaszaniu błędu przeważnie prosi o przesłanie spakowanego pliku danych do sprawdzenia.Kilka lat temu jak program należał tylko do WAPRO nie było takich problemów,błędy były poprawiane przy kolejnej aktualizacji.Wiadomo,że firma ponosi konsekwencje przed urzędami,każdy z nas by sobie życzył aby wszystkie wyliczenia były dokładne.Pracowałam także w Symfonii i za żadne pieniądze nie chciałabym pracować w tym programie.Poszczególne moduły aktualizuje informatyk,który przeważnie nie ma pojęcia o rozporządzeniach.

Każda uwaga na co zwrócić szczególną uwagę jest warta złota.

Jeżeli chodzi o zadaniowy system pracy trzeba wyzerować kalendarz wtedy zacznie liczyć prawidłowo.

Dodam jeszcze (nieskromnie),że przyczyniłam się do powstania w WF Gangu druku Z-3.Pozdrawiam życząc cierpliwości w korzystaniu z programu,który jednak jest przyjazny.Każda uwaga na temat błędów będzie bardzo cenna !!!!!! smile.png

#48 Guest_luk

Guest_luk
  • Goście

Napisano 10 czerwiec 2015 - 20:55

Pani Bogusławo, własnie o tym mówię, pomimo wad, ten program wydaje sie być i tak jednym z najlepszych. Co do zadaniowego czasu pracy to przy wyzerowaniu godzin program zaczyna mi robić głupoty licząc wynagrodzenia urlopowe, nie bierze pod uwagę zupełnie zmiennych składników. Ponadto z tego co zauwazyłem błędnie wylicza płacę zasadniczą w sytuacji niepełnego miesiąca pracy. Być może, że to wynika z ustawień w kartotekach systemowych. W chwili obecnej żeby dobrze policzyć pracowników z zadaniowym systemem czasu pracy to robimy to tak: liczymy najpierw normalnie według kalendarza standardowego, po naliczeniu listy, ręcznie kasujemy/zerujemy u kazdego na liscie godziny pracy i stawkę godzinową, ręcznie wyliczamy wynagr. urlopowe i tak to przechodzi, następnie w celu wydruowania ewidencji (bez godzin) ręcznie zmieniamy kalendarz na ten właściwy dla zadaniówki (czyli bez godzin) nie przeliczając oczywiscie już listy.

Co do zgłoszeń błędów do firmy to własnie również po ich żądaniu wysłania bazy danych, przestałem w ogóle cokolwiek zgłaszać. Nie wyobrazam sobie abym komukolwiek udostępnić miał dane setek ludzi.

A poropos Z-3 i innych druków, nie wiem jak u Pani ale u nas w DG-1 program w przecietnej liczbie zatrudnionych podaje rownież osoby, które korzystają z zasiłków, z kolei w kwotach wynagrodzeń zasiłki nie są już uwzględnione. Tym samym program zaniza średnią płacę o te osoby, musimy zawsze ręcznie odejmować takie osoby i dopiero przekazywać dane do DG-1. W przypadku GUS-u to akurat tragedii nie będzie jak to zostawimy ale jednak nie powinno mieć to miejsca.

A, czy korzysta Pani z WF-Ganga w odniesieniu do deklaracji Wn-D do PFRON ? My PFRON robimy całkowicie ręcznie, choć wiem, że w WF-Gangu jest funkcja eksportu do SODiR.

#49 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8188 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 10 czerwiec 2015 - 22:51

Jeżeli chodzi o deklarację DG-1 to korzystam tylko z wyliczenia średniej zatrudnienia w danym miesiącu.Teraz jest przyjazny program e-Pfron więc nie ma problemu.Z-3 liczy poprawnie.

#50 Guest_luk

Guest_luk
  • Goście

Napisano 11 czerwiec 2015 - 08:12

Jeżeli chodzi o deklarację DG-1 to korzystam tylko z wyliczenia średniej zatrudnienia w danym miesiącu.Teraz jest przyjazny program e-Pfron więc nie ma problemu.Z-3 liczy poprawnie.

e-Pfron jest do deklaracji DEK i INF, mnie chodzi o system dofinansowań SODiR

#51 Guest_Krzysztof

Guest_Krzysztof
  • Goście

Napisano 02 listopad 2015 - 17:30

Witam!

Ja to już zupełnie nie jestem zaawansowany, conajwyżej mam kontakt z tym programem i obecnie jestem przerażony ilością wymaganych danych, wskaźników i mnówstwem opcji wpływających na prawidłowe naliczanie wynagrodzeń, nie wspominając o świadczeniach i innych.

Ale właśnie o tym - jasne, że e-Pfron jest przyjazny, tak samo jak Płatnik jest przyjazny. Przez wiele lat prowadziłem sobie 3 oddzielne w zasadzie listy: do wynagrodzeń, do zus-ów i do świadczeń. I mam w d*pie małe miast... chciałem powiedzieć - przyjazne programy. Szukam jednego, ujednoliconego programu kadrowo płacowego, który podoła trudowi wyliczenia płac, ewidencji obceności i nieobecności i ogarnie to, co do tej pory robiłem korzystając z paru różnych aplikacji, z arkuszem kalkulacyjnym na czele...

Argument, że inny program robi coś lepiej niż Gang być może jest wyjątkowo na miejscu... ale wolałem tego nie wiedzieć. ;P

Pozdrawiam!

Krzysztof12

#52 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8188 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 03 listopad 2015 - 01:06

W WF-Gangu ogarniesz wszystko.Należy tylko w konfiguracji zaznaczyć poprawnie wszystkie parametry płacowe ( np.czy wypłacacie wynagrodzenie urlopowe).

#53 Guest_Krzysztof16

Guest_Krzysztof16
  • Goście

Napisano 03 listopad 2015 - 19:06

Puk! Puk!

Mały problem - wydaje mi się, że mój Gang liczy urlop macierzyński w wysokości 100%, a ja chciałbym, żeby było to 80%.

Zupełnie nie wiem gdzie to można (jeśli wogóle) zmienić?

Pozdrawiam i z góry dziękuję! smile.png)

PS

Oczywiście, poprawnie wszystkie elementy.

Jak to jest edukacją? Zdaje się, że szkoły można wprowadzić niezależnie w dwa różne miejsca?

Co do konfiguracji - przydałby się jakiś taki kreator firmy. Bo na razie - odwołując się na przykład do programów księgowych - to jest trochę tak: firma założona, świetnie! Teraz zabawa - chciałeś ewidencję na 5xx? To se załóż. I odhacz sto tysięcy parametrów, żeby działało prawidłowo.

Milej byloby z kreatorem - przy instalacji konfiguracja podstawowych cech tak, by ująć przynajmniej te najważniejsze parametry. Jak to, czy wypłacamy wynagrodzenie urlopowe. tongue.png

#54 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8188 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 03 listopad 2015 - 19:41

Trzeba wejść w dane wprowadzające- dodatkowe informacje do zasiłku macierzyńskiego ( trzeba właśnie tam wypełnić opcje jaki %). Oprócz tego wpisać w ewidencję.

#55 Guest_Poli

Guest_Poli
  • Goście

Napisano 03 grudzień 2015 - 19:48

Witam

Mam problem z kosztami uzyskania przychodu. Dodałam nowego pracownika i dla niego koszty są naliczone jak trzeba , natomiast dla pozostałych w ogóle. Dodam , że w zeszłym miesiącu było wszystko o.k. , a lista za pażdziernik jest zamknięta.

Ktoś potrafi mi pomóc?

#56 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8188 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 03 grudzień 2015 - 19:59

Zakładając kartotekę pracownika trzeba także zaznaczyć dane do obliczania podatku dochodowego.

Pracownik - inne dane-dane pomniejszające wynagr.-podstawowe dane podatkowe ( wypełnić). Sprawdz,czy masz zaznaczone prawidłowo koszty uzyskania przychodu.

#57 Guest_Poli

Guest_Poli
  • Goście

Napisano 03 grudzień 2015 - 20:07

Wprowadzone są wszystkie dane prawidłowo, kwestia tego , że nalicza koszty temu nowemu pracownikowi, a staremu (który wcześniej był już rozliczany i wszystko w poprzednich miesiącach było w porządku) nie.

#58 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 03 grudzień 2015 - 21:34

Wprowadzone są wszystkie dane prawidłowo, kwestia tego , że nalicza koszty temu nowemu pracownikowi, a staremu (który wcześniej był już rozliczany i wszystko w poprzednich miesiącach było w porządku) nie.

był błąd: w jednej z poprzednich list była listopadowa data wypłaty (i program nie mógł powtórnie naliczyć kosztów)

#59 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8188 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 04 grudzień 2015 - 09:51

Bo w danym miesiącu naliczy tylko raz koszty uzyskania przychodu - jest to prawidłowesmile.png .

#60 Guest_Terka

Guest_Terka
  • Goście

Napisano 30 styczeń 2016 - 18:51

Witam

mam problem z naliczeniem odprawy emerytalnej, z pracownikiem została rozwiązana umowa o pracę w październiku 2015 w obecnej chwili zwrócił się do zakładu pracy o wypłatę odprawy emerytalnej tj styczeń 2016 nie wiem jak mam zrobić wypłatę tej odprawy. Może ktoś miał taką sytuację i podpowie jak naliczyć to w programie wf gang, zaznaczyłam w kartotece pracownika opcję odprawy i odszkodowania, a na żadnej liście nie nalicza mi tej odprawy. Może ktoś ma pomysł??

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych