Skocz do zawartości

Zdjęcie

Dwa dni na opiekę nad dzieckiem (art. 188)

wróć do serwisu Kadry 278 odpowiedzi w tym temacie

#21 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 19665 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 13 listopad 2014 - 14:04

Ale dlaczego z twoim oświadczeniem ma być coś nie tak?

Jakie tak naprawdę masz pytanie?

#22 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 19665 postów

Napisano 13 listopad 2014 - 14:06

A ty pewnie myślisz, że to działa jakiś automat i zakłady się porozumiewają w tej sprawie?

Otóż nie, każdy z rodziców w swoim zakładzie wypełnia oświadczenie, że będzie korzystał lub nie będzie

#23 Guest_gosia

Guest_gosia
  • Goście

Napisano 13 listopad 2014 - 14:13

ja otrzymałem druk do wypełnienia o korzystaniu bądź nie z dni na dziecko do lat 5 i do lat 14 do wypełnienia i wypełniłem że nie będę korzystał. Moja żona chce z tego skorzystać ale nie wypełniała tych druków w pracy, czy są to jakieś obowiązkowe dokumenty do wypełniania przy zatrudnianiu jak np. kwestionariusz osobowy, czy nie? czy to moja żona ma się upomnieć że chce taki dokument do wypełnienia żeby skorzystać z tych 2 dni?

Jeżeli złożyłeś oświadczenie,że nie będziesz korzystał z opieki to Twoja żona może  wykorzytać w tym roku jeszcze  2 dni. To,że nic w firmie jeszcze nie złożyła, to nie problem. Niech idzie do kadr i poprosi o wniosek. Zapewne są w firmie wnioski o udzielenie urlopu z opcjami do wybrania...wypoczynkowy, bezpłatny, opieka. Skreśli dwie pierwsze opcje i pozostawi opiekę. Niech poda daty , podpisze i da do akceptacji pracodawcy. Jeżeli w tym roku nie wykorzysta tych dni to jej przepadną. W przyszłym roku należeć się jej będą 2 nowe dni i tak dalej, aż dziecko nie ukończy 14 lat(dokładnie co do dnia). 2 dni urlopu należy się na rok do póty jest chociaz jedno dziecko ponizej 14 lat

#24 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 13 listopad 2014 - 14:23

nie, właśnie o to mi chodzi czy ja powinienem w moim zakładzie wypełnic to oswiadczenie ktore jest prawidlowe tak? i wypelnilem ze nie będę korzystał bo uzgodniliśmy tak z żoną. Jak ma to wybrać tą opiekę? może z datą jutrzejszą wypełnić w zakłądzie swoim?

czy nie jest tak ze przy zatrudnianiu kadrowa powinna dać takie druczki do wypelnienia i wtedy jest jasnosc ze korzysta pracownik lub nie bo korzysta druga polowa?

#25 Dorota

Dorota

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 5468 postów

Napisano 13 listopad 2014 - 14:41

Już chyba 10 raz pytasz o to samo. Przeczytaj odpowiedzi

#26 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 13 listopad 2014 - 22:35

Czy jezeli nie wykorzystam tych dwóch dni to pracodawca ma obowiazek wyplacic mi jakies pieniadze z tego tytułu iz sie zrzeklam prawa do dni wolnych?

#27 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13681 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 13 listopad 2014 - 22:42

coś wymyśliłaś, pracodawca nie ma takiego obowiązku

#28 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 19665 postów

Napisano 14 listopad 2014 - 09:00

Jasnewink.png to jak moje dzieci już wyrosły z 14 wieku to ja tez poproszę, żeby było "po sprawiedliwości"

Czego to roszczeniowi ludzie nie wymyślą

#29 Guest_9

Guest_9
  • Goście

Napisano 14 listopad 2014 - 09:28

ja tez nie wypelniałam takiego druku, czy mam isc do kadr i uzupełnić??

#30 Dorota

Dorota

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 5468 postów

Napisano 14 listopad 2014 - 09:31

Jeśli masz dziecko/dzieci w wieku do lat 14 i mąż nie korzysta, to tak

#31 Guest_Justyna

Guest_Justyna
  • Goście

Napisano 14 listopad 2014 - 10:05

Jak żona złoży wniosek o skorzystanie z dwóch dni opieki (często jest to wniosek urlopowy, tylko zamiast urlopu należy wybrać opiekę nad dzieckiem) i kadrowa nie ma takiego druku, to ona musi dopilnować żeby go wziąć. To jest dodatkowe uprawnienie pracownika, jak ktoś nie chce skorzystać to nie musi. Kadrowa nie będzie za każdym biegać i pytać czy chce skorzystać. Jak ktoś chce skorzystać to może dopiero w tym momencie wypełnić oświadczenie

#32 Guest_Mała

Guest_Mała
  • Goście

Napisano 24 listopad 2014 - 11:04

A czy należy się mężowi gdy żona nie pracuje i zajmuje się dzieckiem?

#33 Sua

Sua

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1150 postów
  • LokalizacjaGórny Śląsk.

Napisano 24 listopad 2014 - 11:24

czy nie jest tak ze przy zatrudnianiu kadrowa powinna dać takie druczki do wypelnienia i wtedy jest jasnosc ze korzysta pracownik lub nie bo korzysta druga polowa?

Kadrowa nie ma takiego obowiązku. Twoje uprawnienie więc martw się sam.

Analogicznie do zakupu samochodu - jeśli nie zapytasz, czy był bity - sprzedawca nie ma obowiązku Cię o tym informować.

#34 Witch

Witch

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8782 postów

Napisano 24 listopad 2014 - 11:46

A czy należy się mężowi gdy żona nie pracuje i zajmuje się dzieckiem?

należy, 2 dni na podst. art 188 kp

#35 Guest_K

Guest_K
  • Goście

Napisano 24 listopad 2014 - 11:57

Witam,

jak wygląda prawo do opieki w następującej sytuacji: rozwód, dziecko zamieszkuje z matką, która prowadzi własną działalność gospodarczą, ojciec nie ma odebranych praw, pracuje na umowę o pracę. Rozumiem, że matce nie przysługuje takie prawo, natomiast ojcu jak najbardziej?

Pozdrawiam,

K.

#36 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 24 listopad 2014 - 12:49

Witam,

jak wygląda prawo do opieki w następującej sytuacji: rozwód, dziecko zamieszkuje z matką, która prowadzi własną działalność gospodarczą, ojciec nie ma odebranych praw, pracuje na umowę o pracę. Rozumiem, że matce nie przysługuje takie prawo, natomiast ojcu jak najbardziej?

Pozdrawiam,

K.

Tak, matce nie przysługuje takie prawo, a ojcu przysługuje.

#37 Guest_K

Guest_K
  • Goście

Napisano 25 listopad 2014 - 00:00

Tak, matce nie przysługuje takie prawo, a ojcu przysługuje.

Dziękuję bardzo.

Pozdrawiam,

K.

#38 Guest_EWA

Guest_EWA
  • Goście

Napisano 30 listopad 2014 - 21:58

czy opieka nad dzieckiem zdrowym do lat 14 przysługuje niezależnie od czasu przepracowanych miesięcy w danej firmie,czy zawsze są to 2 dni-niezależnie czy przepracowałam pół roku czy rok?

#39 Witch

Witch

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8782 postów

Napisano 01 grudzień 2014 - 07:44

czy opieka nad dzieckiem zdrowym do lat 14 przysługuje niezależnie od czasu przepracowanych miesięcy w danej firmie,czy zawsze są to 2 dni-niezależnie czy przepracowałam pół roku czy rok?

niezależnie od czasu trwania umowy, ale pod warunkiem, że drugi rodzic nie korzystał oraz nie wykorzystano w danym roku u innego pracodawcy

#40 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 02 grudzień 2014 - 11:06

a co jeśli ma ktoś 2 dzieci i czy wtedy Matka i Ojciec może skorzystać z 2 dni ???

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych