Skocz do zawartości

Zdjęcie

Dwa dni na opiekę nad dzieckiem (art. 188)

wróć do serwisu Kadry 198 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Kadry

Admin Kadry

Zaawansowany użytkownik

• Administratorzy forów
  • 515598 postów

Napisano 02 lipiec 2014 - 14:04

Pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy na 2 dni, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.

Powrót do artykułu: Dwa dni na opiekę nad dzieckiem (art. 188)

#2 Guest_Mario

Guest_Mario
  • Goście

Napisano 23 październik 2014 - 16:00

Co gdy jedno z rodziców nie pracuje?

#3 Ane

Ane

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1517 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 23 październik 2014 - 16:01

to 2 dni wykorzystać może ten pracujący

#4 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 06 listopad 2014 - 14:09

czy jeśli zaczęłam pracę od października, te dwa dni mi nie przysługują?

#5 Guest_gosia

Guest_gosia
  • Goście

Napisano 06 listopad 2014 - 14:11

Tak

#6 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 06 listopad 2014 - 14:11

przysługują ,

jeśli nie było do października pracy innej w której nastąpiło wykorzystanie tych dwóch dni

#7 Guest_Gosia

Guest_Gosia
  • Goście

Napisano 13 listopad 2014 - 11:59

a co w przypadku gdy żona przebywa na macierzyńskim, czy też przysługują mi 2 dni opieki?

#8 Dorota

Dorota

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 4323 postów

Napisano 13 listopad 2014 - 12:03

Tak przysługują jeśli złożysz odpowiedni wniosek o chęci korzystania z opieki

#9 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 13 listopad 2014 - 12:21

a jeżeli oboje rodzice pracują, to czy zakłady pracy mają obowiązek wydania pracownikom takich dokumentów do wypełnienia o opiece nad dziećmi? jeżeli ja wypełniałem a żona nie to może tak być czy powinna się upomnieć w swoim zakładzie, tj. ja wypełniałem że nie będę korzystał a żona nic nie wypełniła i nie korzystała na razie z tego?

#10 Dorota

Dorota

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 4323 postów

Napisano 13 listopad 2014 - 12:25

A możesz po polsku, bo nie rozumiem o co konkretnie pytasz?

#11 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 13 listopad 2014 - 12:28

ja otrzymałem druk do wypełnienia o korzystaniu bądź nie z dni na dziecko do lat 5 i do lat 14 do wypełnienia i wypełniłem że nie będę korzystał. Moja żona chce z tego skorzystać ale nie wypełniała tych druków w pracy, czy są to jakieś obowiązkowe dokumenty do wypełniania przy zatrudnianiu jak np. kwestionariusz osobowy, czy nie? czy to moja żona ma się upomnieć że chce taki dokument do wypełnienia żeby skorzystać z tych 2 dni?

#12 Dorota

Dorota

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 4323 postów

Napisano 13 listopad 2014 - 12:43

Przy zatrudnianiu pracownika do pracy kadrowa na pewno zadała pytanie o chęci korzystania lub nie z opieki.

Jeśli teraz jest taka sytuacja, że ty nie korzystałeś z opieki, twoja żona musi zwrócić sie do kadr i wypełnić wniosek o chęci korzystaniu z opieki

#13 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 13 listopad 2014 - 13:17

żona twierdzi że nic nie dostała i chce wykorzystać te dni z których ja wypełniłem dokumenty że rezygnuję. A jeżeli mamy dziecko drugie do lat 14 to też drugi dokument ma wypełnić? może osobno skorzystać z 2 dni opieki nad dzieckiem do lat 7 i z 2 dni do lat 14? i to są dodatkowe dni poza urlopem wypoczynkowym? i pytanie ostatnie czy urlop na żądanie te 4 dni to wchodzą w skład urlopu wypoczynkowego?

#14 Ja_jagienka

Ja_jagienka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 139 postów

Napisano 13 listopad 2014 - 13:25

żona twierdzi że nic nie dostała i chce wykorzystać te dni z których ja wypełniłem dokumenty że rezygnuję. A jeżeli mamy dziecko drugie do lat 14 to też drugi dokument ma wypełnić? może osobno skorzystać z 2 dni opieki nad dzieckiem do lat 7 i z 2 dni do lat 14? i to są dodatkowe dni poza urlopem wypoczynkowym? i pytanie ostatnie czy urlop na żądanie te 4 dni to wchodzą w skład urlopu wypoczynkowego?

Urlop na żądanie wchodzi w skład urlopu wypoczynkowego. Obojętnie ile dzieci posiadacie, przysługują 2 dni opieki, które nie mają nic wspólnego z urlopem wypoczynkowym. Żona idzie do kadr, wypełnia druk i dostaje opiekę.

#15 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 13 listopad 2014 - 13:28

czyli dobrze rozumiem że każda kadrowa powinna w każdym zakładzie zapytać się o posiadanie dzieci i dać odpowiedni druk do wypełnienia? odpowiednio do lat 4 lub 14 i przy wypełnianiu powinno się podać czy się korzysta czy korzystać będzie rodzic drugi? jest to obowiązkowy druk w aktach pracowniczych?

#16 Dorota

Dorota

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 4323 postów

Napisano 13 listopad 2014 - 13:33

Skoro ty korzystałeś to przy zatrudnieniu żona poinformowała kadrową, że mąż korzysta i nie musiała wypełniać wniosku

#17 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 13 listopad 2014 - 13:42

właśnie odwrotnie, ja wypełniłem w kadrach wniosek że nie będę korzystał, a żona nie wypełniała nic, przy czym to ona ma skorzystać z tych dni. Czy ja źle zrobiłem że wypełniłem ten wniosek? czy żona że nie wypełniła? czy nie powinno być tak że ja wypełniam że nie korzystam a zona wypełnia że korzystać będzie?

#18 Zosia/Agnieszka

Zosia/Agnieszka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 14679 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 13 listopad 2014 - 13:44

Nie ma czegoś takiego jak opieka na dziecko do lat 4 i do lat 14, jest tylko do lat 14

#19 Dorota

Dorota

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 4323 postów

Napisano 13 listopad 2014 - 13:46

To zapytaj żony dlaczego nie wypełniła, a powinna

#20 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 13 listopad 2014 - 13:52

moje oświadczenie wygląda tak:

1. oswiadczam, ze sprawujac opieke nad dzieckiem do lat czterech wyrazam zgode/nie wyrazam zgody na prae ponad 8 godzin na dobe( art. 148 kp)

2.oswiadczam ze sprawujac opieke nad dzieckiem do lat czterech wyrazam zgode/ nie wyrazam zgody na:

- prace w godzinach nadliczbowych

-zatrudnienie w porze nocnej

-zatrudn. w syst. przerywanego czasu pracy, o którym mowa w art. 139 kp

3. oswiadczam, ze zamierzam/nie zamierzam korzystac z uprawnien wyniklych ze sprawowania opieki nad dzieckiem w wieku do lat czternastu tj. dwoch dni platnego zwolnienia od pracy w ciagu roku 9art.188 kp).

wiec co jest w końcu nie tak? czy moje oswiadczenie jest złe? dostalem je od kadrowej, i wypelnilem ze nie korzystam, bowiem zamierza z tego skorzystac zona  ktora nie wypelnila nic, wiec gdzie jest błąd?

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych