Skocz do zawartości

Kategorie

Forum

nazwisko dziecka a pozbawienie władzy rodzicielskiej

zmiana nazwiska dziecka władza rodzicielska zgoda dziecko

2 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest__

Guest__
  • Goście

Napisano 02 lipiec 2014 - 11:23

W związku z pozbawieniem władzy rodzicielskiej mojego partnera chcę zmienić nazwisko mojej dwunastoletniej córki na to, które noszę ja sama. Czy ojciec dziecka musi wyrazić na to zgodę? Jest pozbawiony władzy rodzicielskiej wyrokiem sądu, nie utrzymuje też z córką żadnego kontaktu?



#2 teśka

teśka

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 271 postów

Napisano 13 lipiec 2014 - 21:44

W związku z pozbawieniem władzy rodzicielskiej mojego partnera chcę zmienić nazwisko mojej dwunastoletniej córki na to, które noszę ja sama. Czy ojciec dziecka musi wyrazić na to zgodę? Jest pozbawiony władzy rodzicielskiej wyrokiem sądu, nie utrzymuje też z córką żadnego kontaktu?

wg.kodeksu rodzinnego i opiekuńczego

Art. 8.
2. Zmiana nazwiska jednego z rodziców rozciąga się na małoletnie dzieci pod warunkiem,że drugi z rodziców wyraził na to zgodę, chyba że nie ma on pełnej
zdolności do czynności prawnych, nie żyje lub nie jest znany albo jest pozbawiony władzy rodzicielskiej. Jeżeli w chwili zmiany nazwiska dziecko ukończyło 13 lat, do zmiany nazwiska dziecka jest potrzebne także wyrażenie zgody przez dziecko.
Art. 9.
1. Zmiana imienia lub nazwiska następuje na pisemny wniosek osoby ubiegającej się o zmianę, zwanej dalej „wnioskodawcą”.
 



#3 Guest__Ania

Guest__Ania
  • Goście

Napisano 15 lipiec 2014 - 13:22

Poniższy tekst - Jak zmienić nazwisko dziecku? - mówi o poruszanych zagadnieniach:

 

http://www.infor.pl/...ko-dziecku.html

 





Dodaj odpowiedź



  



Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: zmiana nazwiska dziecka, władza rodzicielska, zgoda, dziecko

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych