Skocz do zawartości


Zdjęcie

Jakimi kosztami sąd może obciążyć osobę, która odwoła się od decyzji ZUS


wróć do serwisu Kadry 5 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Kadry

Admin Kadry

    Zaawansowany użytkownik

  • Administratorzy forów
  • 516314 postów

Napisano 28 czerwiec 2014 - 12:30

Decyzje wydawane w indywidualnych sprawach przez ZUS mają charakter decyzji administracyjnych. Jeżeli ubezpieczony nie zgadza się z treścią decyzji, ma prawo odwołać się do sądu pracy i ubezpieczeń społecznych. Opłaty sądowe w sprawach z zakresu ubezpieczeń społecznych nie są wysokie. Sąd może również zwolnić z opłat osobę ubezpieczoną, która odwołała się od decyzji ZUS do sądu. Jednak w przypadku, gdy sąd uzna odwołanie od decyzji ZUS za niezasadne, może obciążyć ubezpieczonego kosztami postępowania.

Powrót do artykułu: Jakimi kosztami sąd może obciążyć osobę, która odwoła się od decyzji ZUS

#2 Guest_A.

Guest_A.
  • Goście

Napisano 18 luty 2016 - 13:41

No i nie wiadomo jakie są koszty zastępstwa procesowego w sprawach odwołania od decyzji ZUS

#3 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 18 luty 2016 - 14:23

No i nie wiadomo jakie są koszty zastępstwa procesowego w sprawach odwołania od decyzji ZUS

"Koszty zastępstwa procesowego obejmują wynagrodzenie i wydatki pełnomocnika, który jest adwokatem lub radcą prawnym, bądź koszty przejazdów do sądu i równowartość utraconego zarobku pełnomocnika, który nie jest adwokatem lub radcą prawnym".

 

To jest cytat z artykułu. Nie można określić kosztów, bo nie wiesz jakie wydatki poniesie adwokat, ile razy np. pojedzie do sądu. Wszystko zależy od danej sprawy.



#4 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 16 luty 2017 - 21:25

"Ubezpieczony jako strona odwołująca może złożyć wniosek o ustanowienie dla niej obrońcy z urzędu. Sąd przychyla się do wniosku o ustanowienie obrońcy z urzędu, jeżeli osoba, która odwołała się od decyzji ZUS, wykaże, że sama nie może należycie prowadzić swoich spraw, ma trudności z podejmowaniem czynności procesowych. Sąd powinien także przychylić się do wniosku, gdy sprawa jest wyjątkowo skomplikowana, a odwołujący się nie może zatrudnić wykwalifikowanego pełnomocnika sądowego bez znacznego uszczerbku finansowego dla siebie lub swojej rodziny. Koszty przyznania stronie obrońcy z urzędu ponosi Skarb Państwa." Obrońca może zostać ustanowiony przez oskarżonego w postępowaniu karnym, natomiast w postępowaniu cywilnym strona odwołująca się może ustanowić jedynie pełnomocnika.

#5 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 15 maj 2019 - 13:43

A co autor na to: USTAWA z dnia 28lipca 2005r.o kosztach sądowych w sprawach cywilnych: Art.98.W toku postępowania w sprawach z zakresu ubezpieczeń społecznych wydatki ponosi Skarb Państwa. Koszty sądowe to opłaty i wydatki, a więc wydatku za zastępstwo procesowe nie powinien ponosić odwołujący. Śledząc orzecznictwo widzimy, że: Jedne sądy to uwzględniają a inne wyłudzają od nas pieniądze. I taka to Polska praworządność Sądów.

#6 Guest_Monik

Guest_Monik
  • Goście

Napisano 20 styczeń 2020 - 19:56

Witam, A co z kosztami wezwania przez sąd świadków np. Wypadku przy pracy gdy poszkodowany odwoła się od decyzji ZUS( ZUS nie uznał wypadku przy pracy a pracodawca uznał). Czy świadkowie mogą domagać się zwrotu utraconego wynagrodzenia jeśli tak to kto poniesie koszta jego wypłaty?



Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Najnowsze tematy