Skocz do zawartości

Zdjęcie

Jak obliczyć wynagrodzenie chorobowe pracownika

wróć do serwisu Kadry 14 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Kadry

Admin Kadry

Zaawansowany użytkownik

• Administratorzy forów
  • 515790 postów

Napisano 27 czerwiec 2014 - 09:12

Zdarza się, że pracodawcy stają przed koniecznością wypłaty pracownikom wynagrodzenia za czas choroby. Powstaje wówczas problem jak tego dokonać, za jaki okres wypłacić i w jakiej wysokości.

Powrót do artykułu: Jak obliczyć wynagrodzenie chorobowe pracownika

#2 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 27 lipiec 2017 - 21:38

skłądki społęczne finansowane przez pracownika nie powinny wynosić 13,71%, a nie 18,71%? Obliczenia sie sypią

#3 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 23 październik 2017 - 20:23

Dokladnie 13.71

#4 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 12246 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 23 październik 2017 - 21:21

skłądki społęczne finansowane przez pracownika nie powinny wynosić 13,71%, a nie 18,71%? Obliczenia sie sypią

tak, masz rację, ale komentujesz artykuł z 2014 roku 

#5 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 02 listopad 2017 - 11:15

Zatrudniona jestem jako fryzjerka od 01.01.2016r. na 1/8 etatu z wynagrodzeniem 250 zł.Tak było do końca czerwca 2017 r..,od 01.lipca 2017 zostałam zatrudniona na pełny etat z wynagrodzeniem 2500,-zł. Niestety w październiku okazało się że jestem w ciąży i jest to ciąża zagrożona i otrzymałam zwolnienie lekarskie.Jak będę miała naliczone wynagrodzenie za czas choroby czy przeciętna z 12 miesięcy, czy przeciętna z pracy na pełny etat.

#6 szlemka

szlemka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1493 postów

Napisano 02 listopad 2017 - 11:16

na pełny etat

#7 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 09 listopad 2017 - 10:58

Taki błąd...przeciez składki pracownicze 13,71 a nie 18,71%..

#8 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 12246 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 09 listopad 2017 - 13:30

wyżej o tym napisałam 

#9 Guest_Mirka

Guest_Mirka
  • Goście

Napisano 12 listopad 2017 - 22:13

przesledzenie obliczeń daje mi wrażenie że końcowy wynik to pomimo odjęcia 13.71% i kolejnych krokach w wyliczeniach nadal nie daje kwoty netto do wypłąty pracownikowi - czy tak ?  Jeśli tak to w jaki sposób uzyskany w przykładzie wynik przekształcić w to co realnie ma zostać przelane na konto ?

#10 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 12246 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 12 listopad 2017 - 22:32

W artykule jest podane wyliczenie za 33 dni wynagrodzenia chorobowego. 

Jeśli chcesz obliczyć wypłatę za np. 30 dni to liczysz :

stawka chorobowego za 1 dzień x 30 = to jest przychód 

przychód minus kup 111,25 = dochód 

dochód /po zaokrągleniu do złotówki/ x 18 % - 46,33 /ulga/ = podatek

podatek - składki zdrowotne /7,75 % podstawy, czyli przychodu/ = zaliczka /zaokrąglona do złotówki/

przychód - zaliczka na podatek - składki zdrowotne /9 % od przychodu/ = kwota netto do wypłaty 

#11 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 20 marzec 2018 - 14:16

mam pytanie jak się wylicza wynagrodzenie chorobowe w sytuacji, kiedy pracownik zmienia wymiar etatu i w następnym miesiącu rozpoczyna zwolnienie(zmiana z pełnego na pół). Pensja składa się z podstawy i premii. To w tym przypadku, kiedy liczone jest za 12 miesięcy, zostanie ujęta: podstawa za cały czy pół etatu + premia, czy zostanie to rozliczone za każdy miesiąc osobno i zsumowane czy jeszcze w jakiś inny sposób ? Czy może po podpisaniu aneksu zmniejszającego etat pracownik traci wszystkie wypracowane premie ?

#12 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 17474 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 20 marzec 2018 - 15:29

Jeżeli w miesiącu, w którym powstała niezdolność do pracy lub w miesiącach poprzedzających tę niezdolność nastąpiła zmiana wymiaru czasu pracy, to podstawę wymiaru świadczenia chorobowego stanowi wynagrodzenie ustalone dla nowego wymiaru ( ustawy zasiłkowej).

#13 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 11 kwiecień 2018 - 10:25

Witam, mam pytanie odnośnie czy mój pracodawca wyliczył mi dobrze wynagrodzenie. W lutym 2018r.przebywałem na długim zwolnieniu lekarskim 20 dni. Moje wynagrodzenie składa się z podstawy i premii. Z tego co czytałem pracodawca powinien wyliczyc mi średnia z ostatnich 12 miesięcy. Problem polega na tym że otrzymałem wynagrodzenie o duzo niższe niż moja dotychczasowa podstawa nie licząc premii. Na moje zapytanie do kadr otrzymałem informacje że moja średnia jest liczona od 02.10.2015 do 31.01.2016 z powodu że przebywałem na zwolnieniu i okres od zwolnienia do zwolnienia nie był dłuzszy niż 3 pełne miesiące. Fakt jak analizuje to zdarzyło sie za z reguły co 2 miesiace byłem na L4 na dziecko tak 2-3 dni. Między czasie otrzymałem 2x podwyżkę dlatego to wypłata bardzo zabolała:/. Czy jest to zgodne z prawem? Z góry dziękuje za odpowiedz...

#14 Witch

Witch

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8395 postów

Napisano 11 kwiecień 2018 - 10:38

tak, jesli przerwa miedzy kolejnymi zwolnieniami nie przekracza 3 m-cy, podstawy nie przelicza się

z ustawy:

Art. 43. Podstawy wymiaru zasiłku nie ustala się na nowo, jeżeli między okresami pobierania zasiłków zarówno tego samego rodzaju, jak i innego rodzaju nie było przerwy albo przerwa była krótsza niż 3 miesiące kalendarzowe.

#15 Guest_Paweł

Guest_Paweł
  • Goście

Napisano 13 kwiecień 2018 - 20:21

A czy aby nie odejmujemy od zasadniczej 13,71 = 9,76+1,5+2,45

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych