Skocz do zawartości


Zdjęcie

Umowa o pracę a powołanie na prezesa


wróć do serwisu Kadry 8 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Kadry

Admin Kadry

    Zaawansowany użytkownik

  • Administratorzy forów
  • 515560 postów

Napisano 27 czerwiec 2014 - 08:28

Zbigniew B. został powołany na funkcję prezesa zarządu w naszej spółce uchwałą zgromadzenia wspólników. Z tego tytułu otrzymuje miesięczne wynagrodzenie w kwocie 10 000 zł netto. W późniejszym czasie władze spółki dodatkowo zatrudniły w spółce Zbigniewa B. na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. Czy jednoczesne zatrudnienie osoby na podstawie umowy o pracę i na podstawie aktu powołania jest zgodne z prawem?

Powrót do artykułu: Umowa o pracę a powołanie na prezesa

#2 Guest_Kris

Guest_Kris
  • Goście

Napisano 23 marzec 2016 - 09:45

A co w takim przypadku ze składkami ZUS? Wynagrodzenie prezesa z tytułu powołania nie jest oskładkowane ale stosunek pracy już tak. Czy w momencie zaistnienia tych dwóch wynagrodzeń razem, nadal wynagrodzenie z powołania jest nieoskładkowane? Czy może od tego momentu trzeba też odprowadzić składki do ZUS?

#3 Zosia/Agnieszka

Zosia/Agnieszka

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 14027 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 23 marzec 2016 - 10:21

Wynagrodzenie jest jedno i podlega i składkom i podatkowi, jak każde wynagrodzenie z umowy o pracę.

Powołanie można odwołać, a pracownikiem pozostanie dalej.

To samo dotyczy Dyrektorów na stanowiskach w urzędach, czy ministerstwach, maja umowę o pracę i powołanie na stanowisko, kiedy zostaje odwołany ze stanowiska, dalej jest pracownikiem, dopóki nie wypowie mu się umowy o pracę



#4 Guest_Michał

Guest_Michał
  • Goście

Napisano 04 styczeń 2017 - 10:22

Nie zgadzam się z Zosia/Agnieszka

Jeżeli czynności prezesa nie będą pokrywały się z czynnościami i zadaniami dyrektora to w tym wypadku mamy do czynienia z dwoma stosunkami między spółką a Zbigniewem. Wynagrodzenie prezesa nie zostanie "oskładkowane" ZUS- tego typu wynagrodzenie nie znajduje się w art. 6 ustawy o ubezpieczeniach społecznych. Potwierdzają to interpretacje wydawane przez ZUS w tym zakresie.



#5 Zosia/Agnieszka

Zosia/Agnieszka

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 14027 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 04 styczeń 2017 - 11:44

A co ty możesz się ze mną zgadzać lub nie?

Ja piszę o czymś innym a ty o niepokrywaniu się czynności, gdzie masz to wyzej napisane, czy pokrywają się czy nie?

Ale tak dla zasady "nie zgadzasz się"tongue.pngtongue.pngtongue.png



#6 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 04 styczeń 2017 - 13:41

Wynagrodzenie jest jedno i podlega i składkom i podatkowi, jak każde wynagrodzenie z umowy o pracę.

Powołanie można odwołać, a pracownikiem pozostanie dalej.

To samo dotyczy Dyrektorów na stanowiskach w urzędach, czy ministerstwach, maja umowę o pracę i powołanie na stanowisko, kiedy zostaje odwołany ze stanowiska, dalej jest pracownikiem, dopóki nie wypowie mu się umowy o pracę

Jezuuu, ale ty jestes głupia... Nie pisz więcej . bo wstyd.



#7 Zosia/Agnieszka

Zosia/Agnieszka

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 14027 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 04 styczeń 2017 - 14:00

Jezuuu, ale ty jestes głupia... Nie pisz więcej . bo wstyd.

Masz rację, wstydź się, chyba już nawet się wstydzisz, skoro tak anonimowo piszeszlaugh.png



#8 Guest_Tomasz

Guest_Tomasz
  • Goście

Napisano 21 wrzesień 2017 - 14:04

Mam pytanie. Czy podstawa opodatkowania z tyt. powolania i tyt umowy o pracę się sumuja i w przypadku przekroczenia zwiększa się stawka podatakowa ?

#9 koleżanka

koleżanka

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 11014 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 21 wrzesień 2017 - 20:00

to się nie sumuje 

ale ta osoba może wnioskować do płatnika o pobieranie wyższych zaliczek na pdof





Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych