Skocz do zawartości

Zdjęcie

Emeryt na umowie zleceniu - oszczędności dla firmy

wróć do serwisu Kadry 20 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Kadry

Admin Kadry

Zaawansowany użytkownik

• Administratorzy forów
  • 515999 postów

Napisano 27 czerwiec 2014 - 02:11

Od umowy zlecenia zawieranej z osobą mającą ustalone prawo do emerytury płatnik obowiązkowo opłaca składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. W niektórych przypadkach zatrudnienie zleceniobiorcy-emeryta może okazać się dla firmy korzystne finansowo – jeżeli ten sam emeryt oprócz wykonywania zlecenia jest zatrudniony w ramach stosunku pracy. W takiej sytuacji ze zlecenia obowiązkowa będzie dla niego tylko składka zdrowotna.

Powrót do artykułu: Emeryt na umowie zleceniu - oszczędności dla firmy

#2 Guest_yolka

Guest_yolka
  • Goście

Napisano 07 styczeń 2016 - 18:07

mam skonczone 61 lat ,jestem kobieta od roku pobieram emeryture i pracuje na umowe zlecenie ,na co musze uwazac, czy mam, limit zarobkowy, czy w tym roku zaklad bedzie odprowadzal skladki na zus,w ubieglym nie odprowadzal ?

#3 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 12907 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 07 styczeń 2016 - 19:22

Osiągnęłaś wiek emerytalny, a więc nie masz ograniczenia w zarobkowaniu.

Od twojej umowy zlecenia zakład już w ubiegłym roku musiał pobierać składki społeczne, a nie tylko zdrowotne. Może nie wiesz czy pobierał i dlatego napisałaś, że nie były odprowadzane.

A może miałaś też umowę o pracę w innej firmie ?

#4 Guest_rmerytka ktora musi dorabiac

Guest_rmerytka ktora musi dorabiac
  • Goście

Napisano 18 wrzesień 2016 - 13:28

Dlaczeg emeryt pracujacy na umowe zlecenie musi placic skladke rentowo on juz nie skozysta bo ma emeryture .

#5 Guest_Zagubiona

Guest_Zagubiona
  • Goście

Napisano 07 październik 2016 - 16:58

Mam pytanie : czy emeryt mający lat 70 i zatrudniony na umowę zlecenie musi płacić składkę emerytalną i rentową ? Jeśli tak to kiedy wszedł taki przepis bo wg mojej wiedzy jeśli ktoś osiągnął już wiek 65 wcześniej czy 67 lat obecnie już nie był zobowiązany do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne. Z góry dziękuję za odpowiedź.

#6 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 12907 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 07 październik 2016 - 22:18

Tak, emeryt na zleceniu jeśli nie ma innego zatrudnienia choćby na część etatu, obowiązkowo musi być zgłoszony do ubezpieczeń emerytalnych, rentowych, wypadkowych i zdrowotnych. Tylko składki chorobowe są dobrowolne. Już od dawna tak jest.

Więc twoja wiedza jest błędna. 

#7 Guest_Alison

Guest_Alison
  • Goście

Napisano 27 marzec 2017 - 15:12

Czy można zatrudnić emeryta na umowę zlecenie ,jesli wykonywałby pracę w tym samym miejscu i godzinach, pod tym samym nadzorem-czy bezpieczniej zatrudnić np na 1/2 etatu?

#8 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 12907 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 27 marzec 2017 - 22:29

wg mnie raczej etat /część/, bo umowy o pracę nie można zastępować umową zlecenia 

#9 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 01 lipiec 2017 - 07:03

Te ,,przepisy,, ???? Państwo debili degeneratów zdrajców złośliwców na wysokich urzędach - burdel , syf , mogiła .

#10 Guest_Mira

Guest_Mira
  • Goście

Napisano 16 październik 2017 - 18:40

Właśnie dostałam odpowiedź z ZUSu,że muszę płacić składki od wszystkich umów (jestem emerytką,pracuję aktualnie na umowę o pracę i umowę zlecenie u innego pracodawcy),a więc nie macie Państwo-kadry.infor.pl racji.Niestety.

#11 iza.drozd

iza.drozd

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 26 postów

Napisano 16 październik 2017 - 20:18

Jaki ma sens to, żeby emeryt płacił składkę rentową, z której nigdy nie skorzysta ? :/ ZUS to totalny bałagan :(

#12 Guest_Bogna

Guest_Bogna
  • Goście

Napisano 11 styczeń 2018 - 14:41

z emerytury płacę na ubezpieczenie zdrowotne,z umowy zlecenia tez płacę.Czy muszę dwa razy częściej chodzić do lekarza?Jest to dla mnie jawne oszustwo.

#13 Guest_Jan

Guest_Jan
  • Goście

Napisano 18 styczeń 2019 - 10:24

Korzyści jak emeryt jest zatrudniony na umowę o pracę . Dobre.

#14 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 18 styczeń 2019 - 10:38

z emerytury płacę na ubezpieczenie zdrowotne,z umowy zlecenia tez płacę.Czy muszę dwa razy częściej chodzić do lekarza?Jest to dla mnie jawne oszustwo.

Po wyczerpaniu składek, które REALNIE odprowadziłaś do ZUS też powinni ci przestać wypłacać emeryturę? Waloryzować ci tej emerytury też nie powinni, bo składek nie płacisz i wyższe świadczenie nie powinno ci przysługiwać?

Taka stara, a podstawowych rzeczy nie ogarniasz? A jak ktoś płaci od zarobków, które przewyższają 10-krotnie twoją emeryturę i wynagrodzenie, to też oszustwo i powinien płacić tylko tyle ile ty od twojej marniutkiej emerytury? Dzieciom zabronisz chodzić do lekarza, bo one w ogóle nie płacą składki?

Nie wspomnę o tym, że i tak byś zapłaciła, tyle że podatek, bo zdrowotna w większej części od podatku jest odliczana. Prawo wyborcze powinno się takim ignorantom odbierać, bo nie mają pojęcia o tym, jak funkcjonuje państwo nawet na tak podstawowym poziomie.

#15 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano wczoraj, 20:31

pracuje na umowę zlecenie jestem emerytem mundurowym i place składkę rentowa pytam na co place ja już rencista nie będę proszę o odpowiedz państwo polskie mnie okrada jawnie

#16 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano dziś, 07:48

państwo polskie mnie okrada jawnie

Jawnie to ty okradasz obywateli, którzy płacą ci emeryturę, i którzy za dwukrotnie dłuższy niż ty okres przepracowany dostają mniejszą emeryturę przez mniej niż połowę okresu, przez który ty dostajesz świadczenie.

Niezdolny do służby, a zdolny do pracy nie powinien dostawać wcześniejszej niż w wieku powszechnym emerytury - tak jak reszta społeczeństwa.

Mało że pozostali obywatele muszą haracz na ciebie płacić, to jeszcze jęczysz, że państwo cię okrada darmozjadzie?

#17 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano dziś, 13:33

DARMOZJADZIE ciekawa filozofia za każdą prace odprowadzone składki powinny być doliczane i tak niedługo będzie

#18 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano dziś, 13:34

DARMOZJADZIE ciekawa filozofia za każdą prace odprowadzone składki powinny być doliczane i tak niedługo będzie

#19 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano dziś, 13:57

Gdyby emeryturę wypłacać mundurowym wg odprowadzonych przez nich składek, to po 5 latach żaden z nich świadczenia by nie dostawał - nich mają, jak normalni obywatele wyliczaną z kapitału, to porozmawiamy o tym, czy nie są darmozjadami żerującymi na pozostałych obywatelach.

#20 Guest_Aaa

Guest_Aaa
  • Goście

Napisano dziś, 14:00

oby te darmozjady nigdy nie musiały was bronić, bo nie wiadomo po której stronie się opowiedzą czytając takie komentarze

strażakowi i policjantowi też żałujecie że załapali się na emeryturę z worka MON?

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych