Skocz do zawartości

Zdjęcie

Kiedy można zwolnić pracownika na urlopie macierzyńskim

wróć do serwisu Kadry 21 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Kadry

Admin Kadry

Zaawansowany użytkownik

• Administratorzy forów
  • 516552 postów

Napisano 25 czerwiec 2014 - 21:54

Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę z pracownikiem korzystającym z urlopu macierzyńskiego. Jednak w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji zakładu pracy stosunek pracy uprawnionego pracownika nie podlega ochronie.

Powrót do artykułu: Kiedy można zwolnić pracownika na urlopie macierzyńskim

#2 Guest_Beata

Guest_Beata
  • Goście

Napisano 06 luty 2017 - 22:30

Witam mam pytanie jestem na urlopie macierzynskim ktory konczy mi sie 13 lutego i juz pracodawca podpisal mi udzielenie urlopu wychowawczego zaraz po zakonczeniu macierzynskiego! Czy gdy mam udzielony ten urlop wychowawczy pracodawca moze mnie zwolnic?bardzo prosze o odp.z gory dziekuje

#3 Mateusz.

Mateusz.

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 34 postów
  • LokalizacjaZielona Góra

Napisano 06 luty 2017 - 23:31

Cześć

Art. 1861.  § 1. Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie od dnia złożenia przez pracownika wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego do dnia zakończenia tego urlopu. Rozwiązanie przez pracodawcę umowy w tym czasie jest dopuszczalne tylko w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy, a także gdy zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika.

#4 Guest_Zaskoczona

Guest_Zaskoczona
  • Goście

Napisano 01 marzec 2017 - 00:08

Witam. Mam pytanie. Od 8 miesięcy przebywam na urlopie macierzyńskim i pobieram zasiłek macierzyński. Co dziwne wysokość zasiłku w każdym miesiącu jest inna. Do tej pory były to kwoty rzędu kilku zł,natomiast zasiłek macierzyński w lutym otrzymałam niższy prawie o 400 zł!!! Dodam,że pracodawca tłumaczy to tym,iż luty jest najkrótszym miesiącem a dodatkowo od stycznia 2017 r. zmienił się regulamin wynagradzania i pracodawca zabrał dodatek za staż. I teraz moje pytanie. Czy skoro wysokość mojego zasiłku została ustalona w czerwcu 2016 r. to zmiana regulaminu w 2017 r. może mieć wpływ na jej wysokość? I dodatkowo. Czy wysokość zasiłku macierzyńskiego nie powinna być stała i taka sama w każdym miesiącu? Sprawdziłam historię zasiłku macierzyńskiego z pierwszej ciąży (2012 r.) i tam kwota w każdymmiesiącu była taka sama. Mój pracodawca zatrudnia ok. 200 osób.

#5 Guest_Ania

Guest_Ania
  • Goście

Napisano 24 marzec 2017 - 22:08

co w sytuacji gdy z pracodawcą podpisałam umowę o pracę na czas określony 33 miesiące w dniu 1 listopada 2016, termin porodu wrzesień 2017. Czy mam prawo do urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego?? jeśli tak, to czy w tym czasie pracodawca może mnie zwolnić?

#6 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 26 marzec 2017 - 12:05

co w sytuacji gdy z pracodawcą podpisałam umowę o pracę na czas określony 33 miesiące w dniu 1 listopada 2016, termin porodu wrzesień 2017. Czy mam prawo do urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego?? jeśli tak, to czy w tym czasie pracodawca może mnie zwolnić?

Pracodawca nie może zwolnić z pracy kobiety ciężarnej. Masz prawo do wszelkich urlopów, a jeśli w trakcie trwania urlopu skończy się umowa o pracę, dalszą wypłatę zasiłków przejmie ZUS

#7 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 08 sierpień 2017 - 07:13

Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę z pracownikiem korzystającym z urlopu macierzyńskiego. Jednak w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji zakładu pracy stosunek pracy uprawnionego pracownika nie podlega ochronie.

Powrót do artykułu: Kiedy można zwolnić pracownika na urlopie macierzyńskim

Witam mam pytanie córka jest na urlopie rodzicielski wnusia ma 7 miesięcy ,chciałaby podjąć prace u innego pracodawcy umowę ma  do 31.12.2017 r. firma straszy ją że  jak podejmie gdzie indziej prace to ja zwolnią .Nadmienie że pracowała jako kelnerka.PROSZĘ O RADĘ CO MA ZROBIĆ.

#8 Edzia

Edzia

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 7101 postów
  • LokalizacjaKresy

Napisano 08 sierpień 2017 - 07:21

nie zwolnią

#9 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 20616 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 08 sierpień 2017 - 07:22

Mogą sobie straszyć, zwolnić jej nie mogą.

Jeśli chodzi o podejmowanie dodatkowej pracy przez pracownika korzystającego z urlopu rodzicielskiego na podstawie umów cywilnoprawnych (albo też w ramach własnej działalności gospodarczej), to nie ma żadnych przepisów zakazujących podejmowania działalności zarobkowej w tej formie.

W takim przypadku praca może być świadczona zarówno na rzecz swojego pracodawcy, jak i na rzecz innego podmiotu.

Nie ma też przeszkód aby świadczyć pracę na podstawie umowy o pracę u innego pracodawcy, niż ten który urlopu udzielił.

#10 Guest_Katarzyna

Guest_Katarzyna
  • Goście

Napisano 08 styczeń 2019 - 14:56

Co w przypadku gdy dokonano zwolnień grupowych, nikt w firmie już nie pracuje, na papierze został tylko zarząd a ja powinnam właśnie wrócić po urlopie macierzyńskim do firmy, której dr facto już nie ma i funkcjonuje tylko na papierze? Do kogo mam się zwrócić o to żeby mnie zwolnił? Jeśli sama złoże wypowiedzenie to stracę prawo do odprawy...druga sprawa kto mi w ogóle wyda świadectwo pracy...sytuacja patowa???

#11 Dorota

Dorota

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 5655 postów

Napisano 08 styczeń 2019 - 16:02

Nie może być tak, że nikogo nie ma.

Kontaktujesz się z zarządem i ustalasz czy idziesz na urlop, czy wręczają ci wypowiedzenie.

#12 Guest_Kasia

Guest_Kasia
  • Goście

Napisano 06 styczeń 2020 - 16:55

Nie bardzo rozumiem zapis: "Pracodawca może rozwiązać umowę o pracę z pracownicą korzystającą z urlopu macierzyńskiego tylko z przyczyn przez nią zawinionych. Będzie to możliwe w sytuacji gdy: pracownica ciężko naruszyła podstawowe obowiązki pracownicze, np. podjęła dodatkowe zatrudnienie w trakcie tego urlopu". Na jakiej podstawie twierdzi się, że podjęcie dodatkowego zatrudnienia u innego pracodawcy w czasie urlopu macierzyńskiego jest CIĘŻKIM NARUSZENIEM OBOWIĄZKÓW PRACOWNICZYCH?" Żaden przepis nie zabrania świadczenia dodatkowej pracy u innego pracodawcy w trakcie urlopu macierzyńskiego. Szczególnie jeśli nie podpisała zakazu konkurencji. Może to ktoś wyjaśnić, poprzeć jakimś wyrokiem sądu?

#13 fashion.victim

fashion.victim

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1135 postów

Napisano 07 styczeń 2020 - 08:47

Jak to żaden? Będąc na urlopie macierzyńskim nie można pracować! Można podjąć pracę dopiero po pełnym wykorzystaniu tego urlopu. To nie dotyczy z kolei urlopu rodzicielskiego czy wychowawczego, w trakcie którego rzeczywiście można pracować. Może lepiej doczytaj przepisy prawa? Oczywiście jeżeli chce się podjąć pracy na zasadzie umowy cywilnoprawnej, a nie o pracę to też inna sprawa, ale i tutaj trzeba uważać.

#14 Guest_magda

Guest_magda
  • Goście

Napisano 03 sierpień 2020 - 20:58

jesli mam umowe na zastepstwo a przebywam na urlopie macierzynskim, natomiast osoba za ktorą mam zastepstwo została zdegradowana na swoje pierwotne stanowisko (na ktorym ja pelniłam z nią zastepstwo) czy pracodawca mógł mnie zwolnic???

#15 Guest_magda

Guest_magda
  • Goście

jesli mam umowe na zastepstwo a przebywam na urlopie macierzynskim, natomiast osoba za ktorą mam zastepstwo została zdegradowana na swoje pierwotne stanowisko (na ktorym ja pelniłam z nią zastepstwo) czy pracodawca mógł mnie zwolnic???

#16 Guest_Beata

Guest_Beata
  • Goście

#17 Guest_Beata

Guest_Beata
  • Goście

Napisano 03 sierpień 2020 - 20:59

#18 Guest_Beata

Guest_Beata
  • Goście

jesli mam umowe na zastepstwo a przebywam na urlopie macierzynskim, natomiast osoba za ktorą mam zastepstwo została zdegradowana na swoje pierwotne stanowisko (na ktorym ja pelniłam za nią zastepstwo) czy pracodawca mógł mnie zwolnic???

#19 Guest_Beata

Guest_Beata
  • Goście

jesli mam umowe na zastepstwo a przebywam na urlopie macierzynskim, natomiast osoba za ktorą mam zastepstwo została zdegradowana na swoje pierwotne stanowisko (na ktorym ja pelniłam za nią zastepstwo) czy pracodawca mógł mnie zwolnic???

#20 Guest_Beata

Guest_Beata
  • Goście

Napisano 03 sierpień 2020 - 21:02

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych