Kategorie
Skocz do zawartości

Zmienne składniki wynagrodzenia w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego i wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy


Rekomendowane odpowiedzi

  • 1 rok później...
a czy moze mi ktos wytłumaczyc dlaczego na kwitku od wyplaty kazdego miesiaca mam inna wartosc tej zasadniczej pensji? Powinno byc 2000 brutto, a jest raz 1950, raz 1968, a jest tak odkad placami zajmuje sie nowy pracownik, tlumaczy, ze to zalezy od ilosci dni urlopowych w miesiacu czy jakos tak, kompletnie tego nie rozumiemy, prosze o wyjasnienie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba ten pracownik coś kręci, bo czy w każdym miesiącu masz urlop ?

Przy stałym wynagrodzeniu /tak jak u ciebie/ nawet nie ma potrzeby wyliczania wynagrodzenia za urlop, bo w każdym miesiącu musisz dostać brutto tyle ile masz w umowie o pracę.

I to niezależnie od ilości dni roboczych. 

Oczywiście pomijając miesiąc gdy wystąpi choroba, zwolnienie na opiekę czy urlop bezpłatny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a to ja też mam pytanie o naliczanie wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy

1. mam pracowników ze stawka godzinową- im liczę podstawę z 3-mcy tak?

2. pracownicy administracji mają stałe składniki wynagrodzenia: wynagrodzenie zasadnicze,staż,dodatki i składniki zmienne  premia regulaminowa od 30-50% . Im liczę ze składników stałych z m-ca, w którym wykorzystują urlop, a ze zmiennych czyli z tej premii (bo raz jest np 30% premii  raz 40%) z 3 m-cy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Jak wyliczyć wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy?

Wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy winno być naliczone zgodnie z rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop, zwanym potocznie rozporządzeniem urlopowym.

Rozporządzenie to informuje nas, że przy obliczeniu wynagrodzenia za czas urlopu powinniśmy obliczyć wynagrodzenie osobno ze składników stałych (np. wynagrodzenia w stałej stawce miesięcznej) oraz ze składników zmiennych.

Składniki wynagrodzenia określone w stawce miesięcznej w stałej wysokości uwzględnia się w wynagrodzeniu urlopowym w wysokości należnej pracownikowi w miesiącu wykorzystywania urlopu.

Składniki wynagrodzenia przysługujące za okresy nie dłuższe niż jeden miesiąc, z wyjątkiem określonych w § 7 w wyżej wymienionym rozporządzeniu, uwzględnia się przy ustalaniu wynagrodzenia urlopowego w łącznej wysokości wypłaconej pracownikowi w okresie 3 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu.

W przypadkach znacznego wahania wysokości składników wynagrodzenia, o których mowa w ust. 1, składniki te mogą być uwzględnione przy ustalaniu wynagrodzenia urlopowego w łącznej wysokości wypłaconej pracownikowi w okresie nie przekraczającym 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu.

Wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy ze składników zmiennych oblicza się dzieląc podstawę wymiaru przez liczbę godzin, w czasie których pracownik wykonywał pracę w okresie, z którego została ustalona ta podstawa, a następnie, mnożąc tak ustalone wynagrodzenie za jedną godzinę pracy przez liczbę godzin, jakie pracownik przepracowałby w czasie urlopu w ramach normalnego czasu pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, gdyby w tym czasie nie korzystał z urlopu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...