Skocz do zawartości


Zdjęcie

Opieka nad członkiem rodziny


wróć do serwisu Kadry 10 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Kadry

Admin Kadry

  Zaawansowany użytkownik

 • Administratorzy forów
 • 516310 postów

Napisano 25 czerwiec 2014 - 01:39

Pracodawca ma obowiązek udzielić pracownikowi zwolnienia od pracy w celu opieki nad członkiem rodziny, np. chorą matką, nawet wtedy gdy nie mieszka z ubezpieczonym. Istotne jest, aby pracownik był jedyną osobą mogącą sprawować nad nim opiekę.

Powrót do artykułu: Opieka nad członkiem rodziny

#2 Guest_Leszek

Guest_Leszek
 • Goście

Napisano 04 listopad 2016 - 07:52

Jak wygląda temat w momencie gdy rodzice są po rozwodzenia, ale adres zameldowania jest dalej ten sam u obojga rodziców, ale jedno mieszka gdzie indziej? Jak taka sytuacja jest traktowana? Jak do tematu 14 dni w roku kalendarzowym należy należy się odnieść w momencie gdy opieka nad rodzicem po ciężkiej operacji zaistnieje pod koniec roku i 14 ciurkiem przekroczyło by koniec roku kalendarzowego?

#3 Guest_Gość

Guest_Gość
 • Goście

Napisano 04 listopad 2016 - 12:58

Jak wygląda temat w momencie gdy rodzice są po rozwodzenia, ale adres zameldowania jest dalej ten sam u obojga rodziców, ale jedno mieszka gdzie indziej? Jak taka sytuacja jest traktowana? Jak do tematu 14 dni w roku kalendarzowym należy należy się odnieść w momencie gdy opieka nad rodzicem po ciężkiej operacji zaistnieje pod koniec roku i 14 ciurkiem przekroczyło by koniec roku kalendarzowego?

Jeśli zwolnienie będzie pod koniec roku, to dni zwolnienia, które wejdą w nowy rok liczą się do tych 14 np. zwolnienie 14 dni - 10 dni w grudniu, a 4 dni w styczniu, czyli w następnym roku można będzie jeszcze wykorzystać 10 dni. Nie wiem o co chodzi z tym zameldowaniem i rozwodem, pytanie zadane niejasno.



#4 Guest_Magda

Guest_Magda
 • Goście

Napisano 07 marzec 2017 - 09:16

Witam, Czy w przypadku porodu siłami natury współmałżonek może otrzymać zwolnienie z tytułu opieki nad członkiem rodziny (żoną)? Kto w tym przypadku powinien wystawić zwolnienie, szpital czy ginekolog prowadzący ciążę?

#5 ZosiaA

ZosiaA

  Zaawansowany użytkownik

 • Członkowie
 • PipPipPipPipPip
 • 19660 postów
 • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 07 marzec 2017 - 10:02

Bez znaczenia, ale sugeruję do lekarza prowadzącego - łatwiej



#6 Guest_Marta

Guest_Marta
 • Goście

Napisano 28 czerwiec 2017 - 19:46

Bardzo proszę o informację.Moja mama ze względu na demencję jest w DOmu Spokojnej Starości.Chciałabym wziąć mamę nad morze,które ostatnio widziała 50 lat temu.Będzie to jedyny długi wypoczynek poza DSS..Mama bardzo się cieszy, jednak ja nie mam już urlopu. czy przysługuje mi 14 dni opieki nad chorym rodzicem. Mam jest ubezwłasnowolniona całkowicie, a ja córka, jestem Jej opiekunem prawnym.Dziękuję za odpowiedź.

#7 Guest_Gość

Guest_Gość
 • Goście

Napisano 30 październik 2017 - 12:43

Opieka nad innym członkiem rodziny Zasiłek opiekuńczy, a co za tym idzie – prawo do zwolnienia od pracy w celu sprawowania opieki, przysługuje ubezpieczonemu zwolnionemu od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad innym (poza dzieckiem do 14. roku życia) chorym członkiem rodziny (art. 32 ust. 1 pkt 3 ustawy). Za członków rodziny uważa się małżonka, rodziców, teściów, dziadków, wnuki, rodzeństwo oraz dzieci w wieku ponad 14 lat – jeżeli pozostają we wspólnym gospodarstwie domowym z ubezpieczonym w okresie sprawowania opieki. Przez pozostawanie we wspólnym gospodarstwie domowym powszechnie rozumie się taki stan, w którym brak jest innych osób poza ubezpieczonym, które mogłyby sprawować opiekę nad chorym członkiem rodziny. Oznacza to m.in., że np. chora matka nie musi mieszkać z pracownikiem, który jest uprawniony do opieki nad nią. Zasiłek opiekuńczy (czyli też prawo do sprawowania opieki) przysługuje przez okres nie dłuższy niż 14 dni w roku kalendarzowym (art. 33 ust. 1 pkt 2 ustawy). Jeżeli opieka ta jest sprawowana w roku kalendarzowym w połączeniu z opieką nad dzieckiem w przypadkach wskazanych w art. 33 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy, łączny okres opieki wynosi 60 dni w roku kalendarzowym (art. 33 ust. 2 ustawy). Pytanie: Jak uzyskać zwolnienie lekarskie do zakładu pracy w Polsce, aby móc opiekowac się rodzicem mieszkającym za granicą, jak usprawiedliwić nieobecność w pracy. Kto wystawia dokument, czy lekarz rodzinny chorego (za granica) czy lekarz rodzinny opiekuna. Jeżeli lekarz za granicą jaki druk, jak ma to zrobić?

#8 Guest_Zofia

Guest_Zofia
 • Goście

Napisano 24 październik 2019 - 11:32

Moja mama mieszka w domu seniora Magdalenka w Dusznikach Zdrój bo ja nie moge się nią zajmować. Sama nie jestem w kondycji.A tam ma i opiekę lekarzy i towarzystwo a i tak się widujemy. Mam 55 lat, nie mam już siły, a wiem, że ona ma lepsze warunki tam, niż miała by u mnie.

#9 PawluM

PawluM

  Zaawansowany użytkownik

 • Członkowie
 • PipPipPipPipPip
 • 97 postów

Napisano 17 grudzień 2019 - 08:00

Jest to bardzo ważne, ale wiadomo jak to jest z rodziną. Przeważnie chyba nie ma problemu z otrzymaniem pomocy, ale rodziny są oczywiście różne... U nas wspólnie opiekujemy się rodzicami i nikt z tym problemu nie ma, choć rodzice są wymagający trzeba to przyznać. Starość jest straszna. Tu trzeba poświęcić sporo swojego wolnego czasu i też pieniędzy. Ja znalazłam tak firmę https://www.brandvit...uje-refundacja/ Mają tu wiele rzeczy do rehabilitacji, także i do opieki nad seniorami.



#10 Guest_Marysia

Guest_Marysia
 • Goście

Napisano 16 styczeń 2020 - 12:37

Najgorzej jest kiedy osoba jest leżąca a my nie wiemy jak się nią zająć, żeby nie sprawiać bólu i przy okazji, żeby sobie nie zrobić krzywdy.  My przez dwa lata opiekowaliśmy się babcią po udarze, która była leżącą i najpierw nieumiejętnie ją podnosiliśmy i karmiliśmy co doprowadziło do tego, że moja mam miała naderwane mięśnie a babcia nie raz nam prawie spadła z łóżka.  Mojej mamy koleżanka namówiła moją mamę na to, żeby przez jakiś czas przychodziła do nas Pani, która nam wszystko pokaże jak o co robić przy osobie leżącej. Polecam każdemu ONKOMED z Warszawy. 



#11 Guest_Gość

Guest_Gość
 • Goście

Napisano 16 styczeń 2020 - 14:32

 Polecam każdemu ONKOMED z Warszawy. 

 


A ja NIE POLECAM!





Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych