Kategorie
Skocz do zawartości

Płatny urlop wypoczynkowy a umowy cywilnoprawne


Admin Kadry
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Kodeks pracy gwarantuje każdemu pracownikowi prawo do płatnego urlopu wypoczynkowego. Jednak realia rynku pracy pokazują, że to, co powinno być normą, nierzadko bywa przywilejem dostępnym dla nielicznych. Co zrobić, gdy pracodawca nie chce udzielić należnego urlopu?

 

Powrót do artykułu: Płatny urlop wypoczynkowy a umowy cywilnoprawne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 lat później...

Witam,

Załóżmy, że w przypadku umowy cywilnoprawnej widnieje na niej zapis, że pracownikowi przysługuje 20 lub 26 dni płatnego urlopu w ciągu roku. Jeżeli nie ma żadnych innych zapisów dot. dni wolnych to czy pracownik może wykorzystać cały urlop od razu na początku roku? Czy traktuje się to tak, że co miesiąc "przybywa" pracownikowi odpowiednio o 1,66 i 2,16 dnia urlopu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, Załóżmy, że w przypadku umowy cywilnoprawnej widnieje na niej zapis, że pracownikowi przysługuje 20 lub 26 dni płatnego urlopu w ciągu roku. Jeżeli nie ma żadnych innych zapisów dot. dni wolnych to czy pracownik może wykorzystać cały urlop od razu na początku roku? Czy traktuje się to tak, że co miesiąc "przybywa" pracownikowi odpowiednio o 1,66 i 2,16 dnia urlopu?

To, o czym napisałeś w ostatnim zdaniu dotyczy wyłącznie pracowników zatrudnionych w swojej pierwszej pracy na umowie o pracę. Jeśli chodzi o umowę cywilnoprawną, to uzyskujesz urlop według tego, co masz zapisane w umowie, czyli kiedy wykorzystasz urlop i  w jakiej liczbie dni będzie zależało od Twojego zleceniodawcy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...
Ciekawe jaki cel ma przedstawianie pracodawcy jako tyrana i pijawki ? Gdyby nie pracodawcy nie byłoby nic. Sam prowadzę działalność i robię wszystko, żeby pracownikom było jak najlepiej, niestety rosnące podatki temu nie sprzyjają. Jak można pisać o emeryturze skoro ZUS i Fundusz emerytalny to bankruci już w tym momencie? W ogóle dużo absurdów w tym artykule widzę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...