Skocz do zawartości

Zdjęcie
- - - - -

Zwrot kosztów dla świadka

wróć do serwisu INFOR.pl 26 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Infor.pl

Admin Infor.pl

Nowy użytkownik

• Administratorzy forów
  • 0 postów

Napisano 24 czerwiec 2014 - 01:26

W postępowaniu cywilnym świadek może domagać się zwrotu wydatków związanych ze stawiennictwem do sądu, a ponadto wynagrodzenia za utratę zarobku. Regulacja ta jest następstwem wprowadzenia przez polskiego ustawodawcę surowych konsekwencji za nieusprawiedliwione niestawiennictwo świadka na wezwanie sądu.

Powrót do artykułu: Zwrot kosztów dla świadka

#2 Guest_as

Guest_as
  • Goście

Napisano 31 październik 2014 - 13:19

Byłam w sądzie w charakterze świadka, (zostałam wezwana) było to 10 dni temu. Złożyłam wszyskie dokumenty jak należy i do tej pory nie otrzymałam zwrotu kosztów. Po prawidłowych wyliczeniach wyszło to ok 130zł.

#3 Guest_bóg

Guest_bóg
  • Goście

Napisano 19 styczeń 2015 - 20:15

jebać sąd

#4 Guest_Joanna

Guest_Joanna
  • Goście

Napisano 25 marzec 2015 - 11:03

byłam na rozprawie w charakterze świadka ponad 5 miesiecy temu, wszystkie wymagane do zwrotu dokumenty wysłałam następnego dnia do tej pory nie otrzymalam zwrotu za koszty dojazdu 174 zł oraz utracony zarobek z powodu nie pojawienia sie w pracy 264 zł , dzwonię co tydzien i zawsze coś.... a to postanowienie, a nastepnie uprawomocnienie sie postanowienia a to cos jeszcze, potem weryfikacja w dziale finansowym... szkoda słow. dodam jeszcze, że koszty utranonego dochodu z tytułu nie pojawienia się przeze mnie w pracy 264 zl - na co przedłozyłam stosowne dokumenty od pracodawcy, jednak maksymalny zwrot jaki przysluguje za utracony dzien pracy  to  81,26 zł ( art 86 ust.1 ustawy z dnia 28 lipca 2005 o kosztach sądowych w sprawach cywilnych). zatem na pojawieniu się w sądzie jestem stratna 160 zł.

#5 Guest_Grzegorz

Guest_Grzegorz
  • Goście

Napisano 21 maj 2015 - 20:21

Czy jest jakiś termin zobowiązujący sąd do zwrotu kosztów stawiennictwa lub jakąkolwiek odpowiedź w jakim terminie nastąpi zwrot?

#6 Guest_Anna

Guest_Anna
  • Goście

Napisano 02 czerwiec 2015 - 21:19

Witam dostałam wezwanie na swiadkana adres meldunkowy w Polsce.Obecnie przebywam w Anglii,odebrała je moja mama i telefonicznie mnie poinformowała ze mam obowiazek się wstawić.Przyleciałam samolotem wstawiam die na sprawę.Sprawa nid odbyła się a koszty wyniosły ponad 1100zl.Złożyłam wniosek o zwrot kosztów dostałam odmowna decyzję.Sędzia stwierdziła że nie wiedziała że jestem za granicą i nie zwróci mi kosztów podróży.Mam ciężka sytuacje pieniądze na podróż pożyczyłem co mam zrobić jak napisac odwolanie?

#7 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 03 czerwiec 2015 - 18:53

Witam dostałam wezwanie na swiadkana adres meldunkowy w Polsce.Obecnie przebywam w Anglii,odebrała je moja mama i telefonicznie mnie poinformowała ze mam obowiazek się wstawić.Przyleciałam samolotem wstawiam die na sprawę.Sprawa nid odbyła się a koszty wyniosły ponad 1100zl.Złożyłam wniosek o zwrot kosztów dostałam odmowna decyzję.Sędzia stwierdziła że nie wiedziała że jestem za granicą i nie zwróci mi kosztów podróży.Mam ciężka sytuacje pieniądze na podróż pożyczyłem co mam zrobić jak napisac odwolanie?

Na drugi raz, niech mama nie odbiera listów adresowanych do Ciebie, wtedy unikniesz podobnych kłopotów. Jak napisać odwołanie? Opisz dokładnie całą sytuację, ale wątpię, czy dostaniesz zwrot pieniędzy.

#8 Guest_Lach

Guest_Lach
  • Goście

Napisano 19 sierpień 2015 - 05:20

Sedzia to sobie moze. Zloz skarge na tego imbecyla w todze i po klopocie.

#9 Guest_karolina

Guest_karolina
  • Goście

Napisano 03 luty 2016 - 10:40

To jest jeden wielki młyn w tych skorumpowanych sądach i przy tych sędziach tragicznych, okropni ludzie, powinni ich wyj...ać , trzeba ich zaskarżać o każdy najmniejszy błąd nie można im się dać zmanipulowac

#10 Guest_Ja

Guest_Ja
  • Goście

Napisano 16 marzec 2016 - 15:01

Byłam w sądzie w charakterze świadka, (zostałam wezwana) było to 10 dni temu. Złożyłam wszyskie dokumenty jak należy i do tej pory nie otrzymałam zwrotu kosztów. Po prawidłowych wyliczeniach wyszło to ok 130zł.

ja byłam na sprawie 14.08.2015 i dopiero dzisiaj dostałam decyzję o przyznaniu mi 80 zł ( 194 km ) a kiedy dostanę gotówkę ??? niby 7 dni musi się decyzja uprawomocnić , masakra

#11 Guest_ja1

Guest_ja1
  • Goście

Napisano 11 kwiecień 2016 - 20:48

ja byłam świadkiem na rozprawie we wrześniu 2015, zwrot dostałam końcem grudnia 2015.

#12 Guest_Justyna

Guest_Justyna
  • Goście

Napisano 13 kwiecień 2016 - 11:24

Dobrze, że trafiłam na to forum, bo już myślałam, że źle wypełniłam wniosek, dostałam decyzję 1 kwietnia, jest dzisiaj 13 i nadal nie wpłynęły mi pieniądze.

#13 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 18679 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 13 kwiecień 2016 - 11:32

No i?

#14 Guest_P

Guest_P
  • Goście

Napisano 30 czerwiec 2016 - 10:29

Jak mam wypełnić ten wniosek? tzn ile trzeba wpisac - stawka za km ? mam do przejechania w obie strony 190km. stawke wpisuje 0,83gr x2 = ponad 350zł przeciez tyle mi nie zwroca na bank

#15 Guest_No I

Guest_No I
  • Goście

Napisano 04 lipiec 2016 - 11:12

a jak w przypadku przesłuchania na wezwanie na komendzie? wezwali mnie 50 km od miejsca zamieszkania, zarabiam około 90 zł/h, czas na dojazd i przyjazd to ok 1,5 godz, przesłuchanie 1 godz, w sumie czasu 2,5 godz.

#16 Guest_Opinia

Guest_Opinia
  • Goście

Napisano 25 styczeń 2017 - 10:39

Zarówno w przypadku zatrudnionego pracownika jak i osoby prowadzącej działalność gospodarczą lub zawodową poza stosunkiem pracy wysokość zwrotu utraconych zarobków jest ograniczona do kwoty 4,6% kwoty bazowej dla osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe, której wysokość, ustaloną według odrębnych zasad, określa ustawa budżetowa. W roku 2015 ustawa budżetowa określa wysokość powyżej wskazanej kwoty bazowej na 1 766,46 zł. Oznacza to, że świadek może otrzymać maksymalnie 81,26 zł za dzień utraconego zarobku. Jezeli posiadam zarobki o 10x wyzsze, (rowniez koszt zycia 10x wyzszy - np praca i mieszkanie w Norwegii) zwrot utraconego dochodu nie pokryje strat, i naraza mnie to na 'dotkliwa i bezposrednia szkode majatkowa' - tzn moge odmowic zeznan? Ponadto, przewiduje sie kompensacje kosztu podrozy autem na poziomie 0,50PLN/km samochodem, lub zwrot za bilet kolejowy/autobusowy klasy 2. Nie przewiduje sie zwrotu kosztu za przelot. Czyli ponownie, dojazd z norwegii: 2 dni robocze powrot 2 dni robocze, dzien na przesluchania (samolotem nie moge leciec bo nie otrzymam zwrotu kosztow za bilet)

#17 Guest_Loli737

Guest_Loli737
  • Goście

Napisano 05 marzec 2017 - 11:43

Nie mam pojęcia skąd wsiąść taki wniosek morze ktoś mi da namiary

#18 Guest_srubokrent_taty

Guest_srubokrent_taty
  • Goście

Napisano 31 marzec 2017 - 08:42

olesnica.sr.gov.pl / index.php?option=com_content&view=article&id=194:zasady-zwrotu-kosztow-stawiennictwa-wiadkow&catid=56:informacje&Itemid=165 na dole tego artykulu sa wnioski, proszę usunąć spacje w adresie

#19 Guest_Odpowiedź

Guest_Odpowiedź
  • Goście

Napisano 10 kwiecień 2017 - 19:48

Kolego @Opinia w 2014 roku otrzymałem zwrot podróży zagranicznymi liniami kolejowymi, przelotu samolotem do Polski i podróży krajowymi liniami kolejowymi (liczony w tą i z powrotem).

#20 Guest_Marcin

Guest_Marcin
  • Goście

Napisano 06 luty 2018 - 15:15

Czy mozna wyslac wniosek o zwrot kosztow podrozy do sadu poczta czy trzeba dostarczyc osobiscie

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych